Kradzież telefonu

Kradzież telefonu jest ciągle jedną z najpopularniejszych form kradzieży. Telefony komórkowe, a w dzisiejszych czasach najczęściej smartfony, mają dość dużą wartość i są łakomym kąskiem dla każdego złodzieja. W teorii, są przedmiotem, który można łatwo sprzedać, a skradzione nie są do odnalezienia. To jednak bardzo szybko się zmienia, ponieważ coraz mniej osób chce kupować używane telefony bez paragonu, pudełka, czy gwarancji. Nie prawdą jest również, że w dzisiejszych czasach telefon komórkowy jest nie do odnalezienia. Nowoczesne zabezpieczenia, geolokalizacja, czy w końcu interwencja odpowiednich służb jest w stanie wskazać nam dokładne miejsce, gdzie znajduje się nasz telefon. Jak jednak wiadomo zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto wiedzieć jak możemy zabezpieczyć się przed kradzieżą telefonu i co na ten temat mają do powiedzenia eksperci. Taka sytuacja może być szkodliwa, szczególnie gdy korzystamy z abonamentu lub pakietu usług, który go zawiera. Jeszcze gorzej, jeśli korzystamy z abonamentu z telefonem.

abonament z telefonem a kradzież

Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą telefonu?

Często nie zdajemy sobie sprawy, że sami prowokujemy kradzież telefonu. Chwalenie się dopiero co zakupiony sprzętem na prawo i lewo przy jednoczesnym podkreślaniu ceny, jaką za niego zapłaciliśmy nie jest najlepszym pomysłem – chyba, że chcemy go bardzo szybko stracić. Jak mówi stare polskie przysłowie „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. Odnosi się to również do złodziei, którzy aby coś ukraść najpierw muszą namierzyć odpowiedni cel. Jeśli nie będą wiedzieli, że mamy super nowoczesny smartfon wart całą miesięczną wypłatę, to nie będziemy dla nich obiektem do zainteresowania.

abonament z telefonem wymaga zabezpieczeń

Wiadomo jednak, że nawet bez chwalenia się nasz smartfon może zostać zauważony. W końcu kupujemy go po to, aby używać go poza domem do dzwonienia, smsowania, odbierania maili, surfowania po Internecie czy grania. Nie możemy też próbować się z nim w jakiś dziwny sposób ukrywać, bo to przyciągnie jeszcze większą uwagę wszystkich dookoła nas. Pamiętajmy jednak, że jeśli wyciągniemy już nasz telefon to złodziej będzie wiedzieć, gdzie go trzymamy. Powinniśmy zatem zadbać, by znajdował się on w miejscu trudno dostępnym dla osób trzecich. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy trzymać go w plecaku lub torbie, ale jeśli już musimy to przełóżmy ją do przodu i cały czas pilnujmy. Złym miejscem do trzymania telefonu jest również tylna kieszeń spodni. Złodziej może nam go z niej wyciągnąć niepostrzeżenie, a do tego smartfon może sam nam stamtąd wypaść. Zabezpieczenie się przed kradzieżą dotyczy jednak nie tylko samych zasad bezpieczeństwa w używaniu telefonu, ale również odpowiedniego oprogramowania.

Dostęp do telefonu powinien być zabezpieczony odpowiednim kodem lub inną metodą blokującą tak, aby złodziej nie mógł się dostać do jego zawartości. Jeśli mamy smartfon z nowoczesnym systemem operacyjnym jak Android, iOS, czy Windows, możemy skorzystać z aplikacji lub funkcji pozwalających na zdalną blokadę telefonu. Warto jest je skonfigurować tak, by w razie czego wstukać w Internecie odpowiedni kod i zablokować złodziejowi dostęp. Takie aplikacje bardzo często oferują także możliwość lokalizacji telefonu, co jest ich dodatkowym atutem.

Co zrobić w przypadku kradzieży telefonu?

abonament z telefonemJeśli kradzież telefonu się już na nas dokonała i znalazł się on w cudzych rękach musimy podjąć bardzo szybkie działania. Jeśli mamy na nim zainstalowaną aplikację, która pozwala nam zablokować telefon, to powinniśmy jej jak najszybciej użyć. Bardzo przydatna może okazać się również funkcja lokalizacji, dzięki której namierzymy nasz telefon. Mając zainstalowaną na smartfonie mobilną aplikację dostępową do banku, taką jak MyWallet musimy pamiętać o zablokowaniu dostępu do konta oraz zastrzeżeniu kart płatniczych. Nie są to jednak jeszcze wszystkie kroki, które powinniśmy podjąć.

Nowoczesne smartfony na każdym kroku proszą nas o dostęp do kont np. Google, Gmail czy Facebook, dlatego po kradzieży telefonu powinniśmy wybrać opcję wylogowania ze wszystkich urządzeń oraz dla pewności zmienić hasło dostępu do tych kont. Ostatnim krokiem do naszego pełnego zabezpieczenia przed możliwymi szkodami wyrządzonymi ze strony złodzieja jest blokada karty SIM. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy mamy wykupiony abonament. Złodziej może bowiem narazić nas na poważne koszty, dlatego musimy zadzwonić do naszego operatora z prośbą o blokadę karty.

Ostatnim krokiem jest zgłoszenie kradzieży na policję. Przydatne w tym przypadku okażą się nasz numer telefonu, numer IMEI oraz ewentualna lokalizacja telefonu, jeśli udało nam się ją zdobyć. Dzięki tym informacjom służby dużo szybciej odnajdą nasz skradziony telefon, a cała sytuacja będzie jedynie niemiłym wspomnieniem.

Opisana powyżej sytuacja może się przydarzyć każdemu z nas. Dla własnego komfortu warto więc wiedzieć, jak się w razie kradzieży telefonu zachować. Jeśli natomiast interesują Cię pożyteczne informacje na inne tematy, zachęcamy do zapoznania się z resztą naszej strony www.pado24.pl. Zapraszamy także do korzystania z naszej porównywarki.

  • Aktualności