Atrakcje turystyczne

Bałtów

Bałtów to wieś położona w województwie świętokrzyskim. Mogła istnieć już w XI wieku i prawdopodobnie z tego okresu pochodzi pierwszy bałtowski kościół pod wezwaniem Świętego Andrzeja. Bałtów jest najbardziej znany z Parku Dinozaurów, jednak nie jest to jedyna atrakcja. Bałtów jest doskonałym miejscem dla miłośników jazdy na nartach. Na terenie JuraParku znajduje się Stacja Narciarska Szwajcaria Bałtowska. Jest to ośrodek narciarski z wyciągiem krzesełkowym, wyciągami orczykowymi, wyciągami dla dzieci oraz trasami o łącznej długości około 4 km. Ponadto, w Bałtowie znajduje się również wioska św. Mikołaja, którą mogą odwiedzić zarówno dzieci, jak i dorośli. Będąc w Bałtowie nie można zapomnieć o odwiedzeniu kina 5D, prehistorycznego oceanarium, czy Sabathówki.

atrakcje turystyczne Bałtowa

Główne atrakcje Bałtowa

Najbardziej znaną atrakcją turystyczną jest JuraPark. Park Dinozaurów w Bałtowie zajmuje obszar aż 3,5 ha. Obecnie na terenie parku znajduje się ponad 100 modeli dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń w skali 1:1. Modele umieszczone w Parku są wykonywane z wielką dbałością o szczegóły przez paleoartystów oraz w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii. Wszystko zaczęło się dzięki tropom dinozaurów odkrytym przez polskiego paleontologa, dr. Gerarda Gierlińskiego. Ścieżka dydaktyczna została podzielona na okresy geologiczne, a wzdłuż niej ustawione zostały tablice informujące o latach ewolucji życia na naszej planecie. Ścieżka kończy się wejściem do Muzeum Jurajskiego. W muzeum można obejrzeć skamieniałości zarówno z Polski, jak i Libanu, Maroka, czy Madagaskaru. Park jest główną placówką Transeuropejskiego Dinoparku w Polsce. Warto wiedzieć, że JuraPark powstał w 2004 roku i był pierwszym w Polsce parkiem dinozaurów. Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw, wyposażony w nowoczesne i bezpieczne huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie i przeplotnie. Goście mogą sfotografować się w paszczy dinozaura, a dzieci mają możliwość odkopania ukrytego w piasku szkieletu T-rexa.

Ciekawą atrakcją Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego jest także Prehistoryczne Oceanarium. Dzięki niemu można dowiedzieć się jak wyglądało podwodne życie tysiące lat temu. To miejsce, w którym można obejrzeć modele ogromnych ryb i gadów.

Przy kompleksie rozrywkowym znajduje się Żydowski Jar. Jest to wąwóz lessowy i kolejne miejsce, które warto zwiedzić będąc w Bałtowie. Wąwóz został otwarty w 2008 roku, a długość jego trasy wynosi 1,5 km. Co ciekawe, Żydowski Jar oferuje niecodzienną formę zwiedzania, polegającą na rozwiązywaniu określonej w scenariuszu zagadki za pomocą odkryć dokonywanych na trasie. Na terenie wąwozu odnaleziono ślady po roślinożernych drapieżnikach, które prawdopodobnie nie polowały.

Godny polecenia jest także Zwierzyniec Bałtowski, który ze względu na potrzeby żyjących w nim zwierząt, został podzielony na dwie części: górną i dolną. W Zwierzyńcu można podziwiać zwierzęta, które były kiedyś liczne w Europie, a obecnie występują rzadko. Po „górnej części” turyści podróżują amerykańskim schoolbusem. Można zaobserwować wielbłądy, australijskie emu, lamy, azjatyckie antylopy, żubry, daniele, kozy, owce, a także strusie afrykańskie. Zwierzyniec „dolny” można zwiedzać spacerując. Jest to przede wszystkim środowisko ptaków, jednak można tam odnaleźć liczne ssaki. Wśród mieszkańców „dolnego” zwierzyńca można spotkać bażanty, pawie, ibisy, żurawie, egzotyczne gatunki kaczek, gęsi, gołębi i papug, a także małpki makaki, kuce, osły, skunksy, wiewiórki, owce i kozy.

Na terenie kompleksu można także skorzystać z nauki jazdy konnej od podstaw, przejażdżki bryczką, wycieczki po Bałtowie wozem konnym, rajdów konnych oraz kuligów. Dodatkowo, można udać się na wyjazd w teren z instruktorem oraz samodzielnie jeździć na parkurze.

atrakcje turystyczne zwierzyniec

Bałtów dla dzieci i dorosłych

Częścią kompleksu turystycznego jest także wioska czarownic. Sabathówka to magiczne miejsce w Bałtowie. Jest to atrakcja przygotowana specjalnie dla najmłodszych gości. Dzieci mogą sprawdzić swoje umiejętności podczas treningu Quidditch’a, wyścigu w potwornym worku, grze w wiedźmowe ringo, czy kościotrupowego badmintona. Organizowane są także pokazy tworzenia wielkich baniek mydlanych, gotowanie magicznej zupy oraz gra w wielkie memory. Dzieci mogą również wziąć udział w zabawie „Cukierek albo psikus”, „Magiczny ogień” oraz w Paradzie straszydeł.

atrakcje turystyczne dla dzieci

Goście mogą także skorzystać z Parku Rozrywki. Został przygotowany z myślą o całej rodzinie, dlatego można w nim znaleźć karuzele, statek piracki, family coaster, urządzenia wodne, gokarty, baseny z kulkami i inne. Niecodzienną rozrywką jest kino emocji Cinema 5 D, które pozwala widzom nie tylko obejrzeć trójwymiarowy obraz, ale także stać się uczestnikiem scen rozgrywanych na ekranie za pomocą zmysłów. W skład Pakietu Rozrywka wchodzi także Rollercoaster, który pozwala na zjazd o długości prawie 400 m. Każdy uczestnik może indywidualnie regulować prędkość wózka, którym się porusza.

W słoneczne dni warto skorzystać z wodnych atrakcji Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Kamienne Oko to miejsce przeznaczone do kąpieli. Wokół naturalnego zbiornika, została usypana plaża, a do dyspozycji goście mają zjeżdżalnie, wydzielone sektory do pływania, brodzik dla dzieci, spływy kajakowe, spływy tratwami oraz wioske rybacką.

W zimę natomiast polecana jest Szwajcaria Bałtowska. Jest to ośrodek narciarski, który funkcjonuje od 9 lat i oferuje sześć niebieskich tras narciarskich, wyciąg krzesełkowy oraz dwa nowoczesne wyciągi orczykowe. Na gości czeka także Wioska Św. Mikołaja, która jest przeznaczona nie tylko dla najmłodszych. Wioska składa się z Chaty Św. Mikołaja, Osady Elfów, Bajkowego Parku Rozrywki oraz Krainy Królowej Śniegu. W okresie zimowym organizowane są także seanse o tematyce świątecznej w kinie 5D.

Zabytki w Bałtowie

Oprócz wielu fantastycznych atrakcji, które czekają na gości w Kompleksie Turystycznym, polecane są także inne miejsca warte odwiedzenia. Zabytkową budowlą Bałtowa jest Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Bałtowie. Wewnątrz można obejrzeć ciekawe malowidła ucznia Jana Matejki oraz zabytkowe elementy wyposażenia starszego kościoła. Okazałą budowlą z XIX wieku jest także Pałac Druckich- Lubeckich. Nieopodal Parku Jurajskiego znajduje się młyn wodny. Jest on czynny i stanowi obecnie „żywe muzeum”.

Nocleg i dojazd do Bałtowa

Podróż do Bałtowa nie powinna przekraczać 3 godzin. Obecnie można wybrać trasę S7, drogę krajową 79 oraz drogę wojewódzką 801. Przed wyborem odpowiedniej kwatery warto sprawdzić jej odległość od innych ciekawych miejsc tych terenów. Wiele atrakcji czeka na nas w sąsiednim województwie lubelskim, gdzie możemy udać się na zwiedzanie zamku w Janowcu lub odwiedzić kompleks rekreacyjno-rozrywkowy Wyspa Wisła. Aby wybrać odpowiednie zakwaterowanie warto odwiedzić stronę PADO24. Dzięki tej porównywarce ofert można znaleźć ciekawe propozycje noclegu w atrakcyjnej cenie.

  • Aktualności