Atrakcje turystyczne

Twierdza Modlin – polski zabytek militarny

Twierdza Modlin to XIX-wieczna budowla obronna, która znajduje się w Nowym Dworze Mazowieckim, w bliskim sąsiedztwie dwóch rzek: Wisły oraz Narwi i w odległości 30 km od Warszawy. Twierdza Modlin jest największym zabytkiem architektury fortyfikacyjnej w Polsce i najbardziej unikalnym kompleksem obronnym w Europie. Obiekt łączy w sobie cechy architektoniczne z dwóch okresów: XIX i XX w. Fortyfikacja powstała na północnym brzegu w miejscu ujścia Narwi do Wisły z rozkazu samego Napoleona Bonaparte. Obecnie ponad 200-letnia nadwiślańska Twierdza Modlin należy do atrakcji turystycznych chętnie odwiedzanych przez przyjezdnych z całego świata. Stanowi ona obok Twierdzy Przemyśl oraz Wilczego Szańca jeden z najważniejszych punktów na mapie podróżniczej każdego miłośnika militariów.

atrakcje turystyczne Nowego Dworu Mazowieckiego

Twierdza Modlin – miejsce o znaczeniu historycznym

Twierdza Modlin to obiekt, którego historia sięga XVII w. (to właśnie wtedy zaczęły tu powstawać pierwsze fortyfikacje), jednak właściwy kształt nadał jej Napoleon, który w 1806 r. podjął decyzję o budowie potężnej fortecy. W 1808 Twierdza Modlin była siedzibą wojsk Księstwa Warszawskiego.  Na przestrzeni wieków warownia służyła za schronienie i siedzibę dla wojsk polskich, niemieckich, francuskich i rosyjskich. W ciągu 200 lat swego istnienia Twierdza Modlin była oblężona cztery razy: w 1813, 1831, 1915, 1939, a w 1920 toczyły się o nią walki polsko-bolszewickie. Na przestrzeni lat Twierdza Modlin była wielokrotnie przebudowywana, co miało na celu wzmocnienie jej funkcji obronnej.

Podczas Powstania Listopadowego przebywali tu powstańcy, później twierdza stała się siedzibą wojsk rosyjskich – częstym gościem był w niej wówczas car rosyjski Mikołaj I (na czas jego wizyt zwożono do twierdzy przywożono meble, firanki, naczynia, jedzenie i służbę). Twierdza Modlin stanowiła wówczas najsilniejszy punkt rosyjskiego panowania: była jedną z najpotężniejszych fortyfikacji w Europie. Podczas Powstania Styczniowego utworzono tu carskie więzienie. W 1915 Twierdza Modlin została oblężona i zdobyta przez Niemców. Po I Wojnie Światowej fortyfikacja trafiła w ręce Wojska Polskiego (znalazły się tu Oficerska Szkołę Broni Pancernej i Centrum Szkolenia Lotniczego). Opuszczony obiekt powoli niszczał i od 1999 r. nie pełnił już funkcji militarnych. W 2013 Agencja Mienia Wojskowego sprzedała Twierdzę Modlin za 18 mln zł – w planach nowego właściciela obiektu jest nowoczesne zaadaptowanie dawnej fortyfikacji i stworzenie tam tzw. Smart City, gdzie znajdą się biura, hotele, galeria handlowa i mieszkania.

Zwiedzanie Twierdzy Modlin: co warto zobaczyć?

atrakcje turystyczne w Polsce

Głównym punktem podczas zwiedzania Twierdzy Modlin są oczywiście otaczające fortyfikację koszary wojskowe, które należą do najdłuższych  Europie (liczą ponad 2 km długości). Znajduje się w nich 800 pomieszczeń mogących pomieścić 20 tysięcy ludzi. Elementem koszar są również 3 wieże: Biała, Czerwona i Wodna umieszczone odpowiednio we wschodniej, zachodniej i północnej części budynku (można je zobaczyć spacerując wzdłuż murów, dwie z nich są udostępnione dla zwiedzających). Do koszar prowadziło 8 bram, z czego obecnie funkcjonują tylko 4. Koszary są częściowo udostępnione zwiedzającym, ale można je odwiedzić tylko z przewodnikiem. Na uwagę zasługują również takie zabytki jak malowniczo położony Spichlerz (który można podziwiać zarówno od strony lądu, jak i wody), Kasyno Oficerskie (najnowocześniejszy i reprezentacyjny obiekt modlińskiej twierdzy), Brama księcia Józefa Poniatowskiego i Brama gen. Henryka Dąbrowskiego, Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin (znajduje się tu wiele ciekawych eksponatów: broń, mundury, mapy i zdjęcia), Cmentarz Forteczny, Reduta Napoleona (gdzie mieściła się żywność i amunicja), Brama Ostrołęcka, Fort X w Henrysinie, Prochownie i Elektrownia „Narew”. Twierdza Modlin posiada również trasę podziemną prowadzącą przez schron płk Piętki i nieopodal działobitni gen. Dehna – można ona stanowić wspaniałe uzupełnienie wyprawy do Modlina.

Twierdza Modlin: dodatkowe atrakcje

Twierdza Modlin to nie tylko muzeum i koszary: na terenie fortyfikacji znajduje się bezpłatna wypożyczalnia rowerów, która oferuje jednoślady zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych. Wypożyczalnia dysponuje również niezbędnym sprzętem rowerowym: są tu kamizelki odblaskowe, kaski i foteliki dla najmłodszych. Rowery można łatwo i szybko wypożyczyć na miejscu lub zamówić telefonicznie czy za pośrednictwem Internetu. Twierdza Modlin oddaje do dyspozycji zwiedzających liczne szlaki rowerowe i piesze, które umożliwiają zwiedzanie kompleksu obronnego na własną rękę. Trasa wycieczki rowerowej po Twierdzy Modlin liczy kilkanaście kilometrów i jest łatwa, dzięki czemu możemy się na nią wybrać z rodziną. Podczas wizyty w twierdzy warto również przejechać się szlakiem rowerowym biegnącym na skraju Puszczy Kampinoskiej – przejażdżka w otoczeniu malowniczej zieleni jest przyjemna i gwarantuje niezapomniane widoki.

Twierdza Modlin to także świetne miejsce do zmagań sportowych: regularnie przeprowadzane są tu maratony rowerowe i biegowe (we wrześniu bieżącego roku odbył się II Bieg Czterech Generałów). Na terenie fortyfikacji organizowany jest Historyczny Piknik Militarny połączony z koncertami, pokazami sprzętu i inscenizacjami rozegranych tu bitew. Bliskość dwóch rzek: Narwi i Wisły daje

możliwość wzięcia udziału w spływie kajakowym lub rejsie widokowym statkiem należącym do WOPR (odcinek rzeki, w którym Narew wpływa do Wisły, jest objęty ochroną – można tu zaobserwować rzadkie gatunki ptaków wodnych). Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, dzięki czemu osoby na wózkach również mogą poruszać się wyznaczonymi szlakami i podziwiać największe zabytki XIX-wiecznej warowni.

W październiku tego roku Twierdza Modlin została wzbogacona o kolejną atrakcję: ulokowany w centrum zabudowań obronnych Park Trzech Kultur z alejkami, ławeczkami i ścieżką rowerową. W odrestaurowanym parku w przyszłości mają odbywać się imprezy kulturalne, sportowe i projekcje filmowe „pod chmurką”. Funkcjonujący od 2012 r. szlak turystyczny Baśki Murmańskiej sprawi, że w Twierdzy Modlin nie będą się nudzić nawet najmłodsi: zadaniem dzieci jest podążanie misiowym szlakiem najsłynniejszej polskiej niedźwiedzicy, a do dyspozycji otrzymują mapy i karty z zagadkami (celem jest odnalezienie 6 figurek pluszowych misiów ukrytych na terenie twierdzy – po odnalezieniu ich dzieci otrzymują nagrody).

atrakcje turystyczne Twierdzy Modlin

Twierdza Modlin w blasku fleszy

Twierdza Modlin nie jest wyłącznie miejscem o znaczeniu historycznym. Ciekawa architektura fortyfikacyjna uczyniła ją również polem działania filmowców: to właśnie tu, w imponującej długości modlińskich koszarach, nagrywano klasykę polskiego kina – filmy takie jak „C.K. Dezerterzy”, „Kiler” czy „Pan Tadeusz”, ale także nowsze produkcje, jak choćby „1920 Bitwa Warszawska”, „Czas honoru” i „Hans Kloss – stawka większa niż śmierć”. Teren Twierdzy Modlin chciał wykorzystać sam Michael Jackson: światowej sławy piosenkarz planował wybudować tu własny park rozrywki, ostatecznie jednak inwestycja ta nie została zrealizowana.

Twierdza Modlin – unikalny kompleks fortyfikacyjny

Twierdza Modlin to zlokalizowane w bliskiej odległości od Warszawy zabytkowe miejsce o niezwykłym charakterze – fortyfikacja przetrwała ponad 200 lat jako milczący „świadek” ważnych wydarzeń historycznych i do dziś jest popularną atrakcją turystyczną Mazowsza. Do Modlina można łatwo dojechać samochodem: trasą nr 7 z Warszawy lub przez Błonie od strony Kampinosu. Twierdzę można również odwiedzić przy okazji wizyty na lotnisku w Modlinie lub dotrzeć tam koleją (wówczas należy wysiąść na stacji Modlin). Bliskość Twierdzy Modlin od stolicy Polski i jej usytuowanie przy jednej z głównym tras czynią ją wartym odwiedzenia obiektem turystycznym. Nocleg w okolicy Modlina łatwo i szybko znajdziemy na PADO24 – jedynej stronie o podróżach, wycieczkach, ciekawych miejscach i sposobach podróżowania. PADO24 to sprawdzona porównywarka ofert. Szukasz taniego noclegu, nie wiesz, na jaką formę wyjazdu się zdecydować, zastanawiasz się na rejsem dookoła świata? Nic prostszego: wejdź na PADO– podpowiemy i doradzimy, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Udana podróż? Tylko z PADO24.

  • Aktualności