Atrakcje turystyczne

Twierdza Przemyśl

Twierdza Przemyśl to potężny zespół obiektów obronnych, jeden z największych w Europie początku XX wieku. Jej budowę podjęto w czasach wojny krymskiej w celu obrony Bramy Przemyskiej, którą przebiegał wówczas jeden z ważniejszych szlaków handlowych. Podczas I wojny światowej stała się ona miejscem wielu walk z udziałem między innymi Austriaków, Węgrów, Rosjan, Niemców, Czechów i Polaków. Z tego powodu zwracano na nią uwagę na arenie międzynarodowej. Porównywano ją nawet do francuskiej twierdzy Verdun. Złożona z 45 km obwodu, 17 głównych fortów, licznych baz i okopów miała ogromny potencjał obronny i stanowiła trudny do zdobycia obiekt. Obecnie Twierdza Przemyśl jest cenionym w całej Europie zabytkiem i atrakcją turystyczną, który nieustannie odwiedza wielu podróżników, a łącznie z Twierdzą Modlin i Wilczym Szańcem stanowi trasę konieczną do przebycia dla każdego wielbiciela zabudowań obronnych.

atrakcje turystyczne w Przemyślu

Trudna do zdobycia Twierdza Przemyśl

Umocnienia Twierdzy Przemyśl zaprojektowane zostały z myślą o odparciu ataków wrogich armii. Przez wiele lat spełniała ona swoją rolę, stanowiąc jeden z najtrudniejszych do zdobycia punktów. Pierwsze oblężenie twierdzy miało miejsce 17 września 1914 roku, kiedy po przegranych bitwach, wojska austriackie podjęły odwrót przez Przemyśl. Zabudowania miały odeprzeć rosyjski szturm. Po wielu dniach walki Rosjanie, dotknięci ogromnymi stratami ponieśli klęskę. Spokój nie trwał jednak długo, bo kolejne oblężenie rozpoczęło się już 5 listopada. Ciężkie warunki pogodowe wpłynęły na szybsze wyczerpywanie się zapasów Twierdzy. W końcu wśród żołnierzy zaczęły szerzyć się choroby. W wyniku pogarszającej się sytuacji obrońców, podjęto w końcu decyzję o zrezygnowaniu z dalszej walki. Polecono zniszczyć wszelkie zapasy i dobra materialne, wysadzić działa, forty i mosty, a następnie poddać się. W dniu 23 marca 1915 złożono w rosyjskim sztabie akt kapitulacyjny. Było to najdłuższe oblężenie i w jego wyniku zniszczono wiele zabudowań Twierdzy. Nie był to jednak koniec walk, ponieważ już 31 maja 1915 roku połączone wojska austro-węgierskie i niemieckie przystąpiły do ofensywy. Walki trwały do 3 czerwca i finalnie udało im się odbić Twierdzę Przemyśl. Tak długie okresy natarć były w stanie wytrzymać jedynie nieliczne obiekty, co sprawiło, że Twierdza Przemyśl zapisała się w historii jako jedna z najtrudniejszych do zdobycia.

Poczuj klimat Twierdzy Przemyśl

W 1997 roku Twierdzę Przemyśl objęto Krajowym Programem Ochrony i Konserwacji Architektury Obronnej. Jest to obecnie znany i ceniony zabytek, który stanowi nie lada gratkę zarówno dla miłośników militariów i historii, jak i dla każdego turysty. Ruiny zabudowań obronnych robią wielkie wrażenie. Na terenie twierdzy stworzono specjalne szlaki turystyczne, które osiągają długość nawet 28 km. Wyznaczone są specjalne trasy dla pieszych oraz rowerowe, do niektórych fortów można dojechać także samochodem, dzięki czemu każdy może wybrać najdogodniejszą formę zwiedzania.

Wycieczki po przemyskiej Twierdzy nie da się jednak zaliczyć do standardowych wypraw turystycznych. Aby w pełni wykorzystać uroki tego miejsca nie wystarczy jeden dzień.Chcąc zatrzymać się choć na chwilę w każdym z obiektów, będziemy musieli zaplanować kilkudniowy pobyt. Chcąc jeszcze lepiej poznać historię Twierdzy, warto wybrać się do Muzeum Twierdzy Przemyśl, w którym zgromadzono wiele eksponatów z dawnego wyposażenia fortów oraz zorganizowano wystawę militarną. Na terenie twierdzy można spędzić niesamowity czas w otoczeniu malowniczych krajobrazów. Tajemnicza atmosfera obrośniętych mchem i zakrzaczonych fortów sprawia, że na własnej skórze można poczuć klimat dawnych dziejów. Czas spędzony w Twierdzy Przemyśl z pewnością na długo zapada w pamięć. Więcej informacji na ten i inne tematy można znaleźć na stronie PADO24. Wszystko zawarto w jednym miejscu, wystarczy kilka kliknięć i każdy może poszerzać swoją wiedzę i rozwiać wątpliwości, a także wybrać najlepszą opcję dzięki porównywarce ofert.

atrakcje turystyczne na łonie natury
  • Aktualności