Atrakcje turystyczne

Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec należy do atrakcji turystycznych obowiązkowych do odwiedzenia, jeśli planujemy wypoczynek na Mazurach. Ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera, zwanej z niemieckiego Wolfsschanze znajdują się w sercu malowniczych terenów, miejscowości Gierłoż, niedaleko Kętrzyna. Pozostałości z zajmującej 250 ha kwatery zlokalizowane są w lasach, ale bez najmniejszych trudności można je oglądać. Na wielkiej przestrzeni rozciągają się pozostałości po bunkrach i budynkach służących niegdyś wojsku niemieckiemu. Obiekt ten z pewnością posiada niepowtarzalną atmosferę i zapewnia obfitą dawkę wrażeń. Zachwyceni będą przede wszystkim miłośnicy historii, którzy z radością odwiedzają miejsca takie, jak Twierdza Przemyśl czy Twierdza Modlin i podziwiają dawne militaria.

atrakcje turystyczne Mazur

Historia Wilczego Szańca

Schowane w lesie miasteczko stanowiło niegdyś kwaterę Naczelnego Wodza III Rzeszy. O budowie Wilczego Szańca zadecydowano w 1940 roku, a wybrane miejsce stanowiło strategicznie ważny punkt. W tamtym czasie Niemcy prowadzili spór ze Związkiem Radzieckim, w związku z czym ulokowanie tajnej siedzimy właśnie na Mazurach miało ogromne znaczenie i pozwalało na swobodne prowadzenie działań wojennych. Las obrastający budynki w naturalny sposób maskował kwaterę, a dodatkowe utrudnienie w dostępnie do tego miejsca stanowiły jeziora. Ponadto dojazd do niej możliwy był tylko poprzez 3 strzeżone wjazdy, natomiast reszta terenu otoczona była zasiekami i polem minowym. Na obszarze tym znajdowało się tak wiele budynków, że cały obiekt stanowił w zasadzie małe miasteczko. Jego infrastrukturą były przede wszystkim schrony i baraki, ale także 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, wodociągi, ciepłownie i inne.

historyczne atrakcje turystyczne

Można sobie jedynie wyobrażać jak duży obszar zajmować musiał ten obiekt. W 1944 roku zamieszkiwało tu 2000 osób, z czego zaledwie 20 kobiet. Mieszkając w kwaterze, Adolf Hitler przez kilka lat dowodził armią, przyjmował raporty i planował kolejne działania militarne. To właśnie tu przeprowadzono nieudany zamach na Naczelnego Wodza III Rzeszy. Gdy pod koniec 1944 roku oddziały Armii Czerwonej zaczęły zbliżać się do głównej kwatery niemieckiej, Hitler zmuszony był ją opuścić i przenieść w inne miejsce. Wilczy Szaniec został natomiast zniszczony.

Bądź świadkiem dawnej historii w Wilczym Szańcu

Wiele lat po zniszczeniu Wilczego Szańca trwało rozminowywanie całego terenu. Podczas prac z tym związanych śmierć poniosło wielu saperów, a wstęp na obszar dawnej kwatery Adolfa Hitlera był surowo wzbroniony. Dopiero w 1959 roku udostępniono obiekt do zwiedzania, upewniając się wcześniej, że nie stanowi już zagrożenia dla turystów. Obecnie cały teren stanowi muzeum upamiętniające wydarzenia okresu II wojny światowej. Swobodnie można więc wybrać się na zwiedzanie dawnej kwatery niemieckiej.

Na terenie Wilczego Szańca znajduje się nawet hotel wraz z restauracją, a jego goście zwolnieni są z opłat za bilety wstępu do muzeum. Planując wyjazd na Mazury, można więc rozważyć noclegi w tym miejscu, tym bardziej, że z miejscowości Gierłoż, w której mieści się Wilczy Szaniec, z łatwością można dostać się do innych turystycznych miasteczek.

atrakcje turystyczne przy Wilczym Szańcu

Poza zwiedzaniem pozostałości zabudowań kwatery, można także skusić się na dodatkowe atrakcje, jak chociażby nauka strzelania na strzelnicy mieszczącej się w jednym z dawnych bunkrów. W okolicy organizowane są również inne ciekawe formy spędzania czasu, takie jak loty widokowe, przejażdżki drezyną ręczną, jazda off road, a nawet wycieczki historycznymi pojazdami pancernymi, tzw. „Sztabowozami”. Dodatkowo świetną zabawę gwarantują liczne imprezy i eventy. Odwiedzając Wilczy Szaniec nie będziesz miał czasu się nudzić. Planujesz wycieczki po Polsce? Dowiedz się więcej o ciekawych miejscach z PADO24. Sprawdź najlepsze oferty wycieczek, znajdź nocleg w dobrej cenie na naszej porównywarce. To nie tylko baza wiedzy o tanich noclegach, ale także o ofertach last i first minute oraz all inclusive. Szerokiej drogi tylko z PADO24!

  • Aktualności