Atrakcje turystyczne

Wyspa Wisła

Wyspa Wisła to kompleks rekreacyjno-rozrywkowy znajdujący się w Stężycy – wsi położonej w województwie lubelskim w powiecie ryckim obok Dęblina. Obiekt powstał w ramach projektu „Starorzecze Wisły – Aktywna Rekreacja w Stężycy”, a jego wykonanie zostało zainicjowane przez Towarzystwo Przyjaciół Stężycy. Wyspa Wisła jest nowym punktem na rozrywkowej mapie Polski – obiekt ma wiele funkcji, służy zarówno celom rozrywkowym (odbywają się tu imprezy okolicznościowe, koncerty i pikniki), jak i wypoczynkowym, można tutaj smacznie zjeść i miło spędzić czas. Miejsce to plasuje się bardzo wysoko, jeżeli chodzi o tamtejsze atrakcje turystyczne. Wyspa Wisła zlokalizowana jest w dawnym starorzeczu Wisły, dzięki czemu umożliwia aktywny i zróżnicowany wypoczynek nad wodą. Kompleks funkcjonuje w tym miejscu od lipca 2013 r.atrakcje turystyczne Wyspy Wisły

Jak powstała Wyspa Wisła?

Budowa obiektu Wyspa Wisła rozpoczęła się w 2010 r., a zakończyła 3 lata później – w 2013 r. To jedna z największych inwestycji Organizacji Użytku Publicznego: jej zrealizowanie kosztowało ponad 20 mln zł. W budowę kompleksu zaangażowali się sami mieszkańcy Stężycy, którzy na zasadzie wolontariatu pomagali w przygotowaniu terenu pod budowę kompleksu: sami stworzyli urokliwe tereny zielone (m.in. zasadzili ok 10 tysięcy drzew i krzewów, zasiali trawę). Wyspa Wisła powstała w dawnym dorzeczu Wisły – kąpielisko znajdujące się na jej terenie było niegdyś odnogą Wisły, którą od rzeki oddzielono wałem (obecnie należy ono do najczystszych kąpielisk na Lubelszczyźnie). Na szczycie wału przeciwpowodziowego powstała brukowana trasa rowerowa, która łączy Stężycę z Dęblinem.

Wyspa Wisła znajduje się na trasie Warszawa – Puławy, w połowie drogi pomiędzy Lublinem a Warszawą: od tego pierwszego dzieli ją 80 km, a odległość od stolicy wynosi ok 99 km. Stężyca, w której zlokalizowany jest obiekt, to niewielka, zaledwie 2,5-tysięczna miejscowość położona niedaleko Dęblina. To właśnie tutaj, w Stężycy, powstała największa w Polsce inwestycja – kosztująca ponad 20 mln zł Wyspa Wisła, nowoczesne centrum rekreacyjno – konferencyjno – wypoczynkowe.

Z czego składa się Wyspa Wisła?

Centralnym punktem obiektu Wyspa Wisła ulokowanego na powierzchni 30 ha jest nowoczesny budynek, w którym znajduje się restauracja z tarasem widokowym o powierzchni 1000 m2 i trzy sale konferencyjne zdolne pomieścić 400 osób. Na tyłach budynku rozciąga się amfiteatr na 3000 miejsc. Na terenie kompleksu Wyspa Wisła mieści się 500-metrowa plaża z kąpieliskiem,wypożyczalnie rowerów i sprzętu wodnego (kajaki, rowery wodne), boisko do piłki nożnej i siatkówki plażowej, strefa cross-treningu, plac zabaw i dwa mosty. Nie brakuje tu również kilkukilometrowych ścieżek pieszych i rowerowych, lodowiska i stoku narciarsko-saneczkowego. Turyści nie będą mieli problemów z parkowaniem – Wyspa Wisła zapewnia ponad sto miejsc parkingowych. Jest to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno dzieci, jak i dorośli mogą tu miło spędzić czas na zabawie i odpoczynku.

atrakcje turystyczne Wyspy Wisły

Wyspa Wisła – lokalne atrakcje

Wyspa Wisła jest obiektem przystosowanym do organizacji różnego rodzaju imprez sportowych, cyklicznych, sezonowych, okolicznościowych (np. wesel), spotkań biznesowych, pikników, itp. Latem odbywają się tu pikniki rodzinne, które oferują wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych (np. pokazy, konkursy, rozgrywki sportowe). Wyspa Wisła to również miejsce sportowych zmagań: można tu wziąć udział w maratonach i meczach siatkówki czy piłki nożnej lub poćwiczyć samodzielnie w strefie cross-treningu. Przez cały rok odbywają się tu festiwale czy seanse kinowe pod gołym niebem.

Kilka razy w roku Wyspa Wisła zaprasza największe gwiazdy polskiej muzyki – w otoczeniu nadwiślańskich krajobrazów mają miejsce koncerty i występy: to właśnie tu odbywa się cykliczna impreza pod nazwą Wyspa Wisła Reggae Festival – pierwszy duży festiwal w województwie lubelskim poświęcony temu rodzajowi muzyki. Jednak Wyspa Wisła to miejsce odpowiednie nie tylko dla amatorów muzyki i sportowej rywalizacji: można tutaj popływać na strzeżonym kąpielisku, spacerować i jeździć po wytyczonych ścieżkach, spędzać czas z dziećmi na placu zabaw, popływać kajakiem lub rowerem wodnym, a zimą – jeździć na łyżwach i sankach.

Wyspa Wisła umożliwia niezakłócony wypoczynek na łonie natury: otaczające kompleks tereny zielone sprzyjają pieszym i rowerowym wycieczkom, podczas których można podziwiać urodę nadwiślańskich terenów. Wyspa Wisła to miejsce wszechstronne i funkcjonalne: można tu dobrze zjeść, pooddychać świeżym powietrzem, pospacerować, ale także dobrze się bawić biorąc udział w licznych eventach. Obiekt jest przystosowany do organizacji przyjęć okolicznościowych: odbywają się tu wesela i bale sylwestrowe. Wyspa Wisła to przestrzeń dostosowana do potrzeb dzieci: znajduje się tu plac zabaw ze zjeżdżalniami, z myślą o najmłodszych w każdą niedzielę odbywają się seanse bajkowe, a w strefie malucha organizowane są konkursy i zabawy z nagrodami. Wyspa Wisła jest doskonałym miejscem na rodzinny wypoczynek i miejscem na weekendowy wypad za miasto – to także dobry punkt przystankowy w drodze na południe Polski.

Wyspa Wisła – miejsce, które warto odwiedzić

atrakcje turystyczne nad Wisłą

Wyspa Wisła to nietypowy obiekt i największa tego typu inwestycja w tej części Europy. Kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, który zapewnia wiele atrakcji wszystkim odwiedzającym, ma w przyszłości zostać powiększony o hotel i duży, otwarty basen. Turystów przyciągną również okoliczne atrakcje: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Park edukacji i rozrywki „Farma iluzji” w Trojanowie. Wielokilometrowe ścieżki piesze i rowerowe pozwolą podziwiać tereny zielone, których wokół Wyspy Wisła nie brakuje. Niestety, w tak nowoczesnym obiekcie, jakim jest Wyspa Wisła, brak na razie miejsc noclegowych: na niedrogie noclegi możemy liczyć za to w samej Stężycy. Warto zastanowić się także nad odbyciem dalszej wycieczki i zwiedzić przy okazji Bałtów, słynący z Parku Dinozaurów lub wybrać się do Wałbrzycha i zachwycić się Zamkiem w Książu.

Jeśli planujesz dłuższy pobyt na Wyspie Wisła wejdź na PADO24 – tu znajdziesz tani nocleg w miejscowościach sąsiadujących z nadwiślańskim kompleksem. Jednak porównywarka PADO24 to nie tylko tanie noclegi, to także kompletna baza wiedzy o podróżach, wycieczkach i sposobach podróżowania. Podpowiemy, jaki wyjazd wybrać (first czy last minute), czy warto skorzystać z opcji all inclusive i jak tanio podróżować po całym świecie. Dzięki nam dowiesz się, które miejsca w Polsce warto odwiedzić. Udana podróż? Tylko z PADO24!

  • Aktualności