Atrakcje turystyczne

Królewski Zamek w Chęcinach

Miłośnicy historii i dawnych zabudowań obronnych mają możliwość zobaczyć w Polsce wiele ciekawych obiektów, takich jak Zamek w Mosznej lub Zamek Krzyżtopór. Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych tego typu jest jednak Zamek w Chęcinach, który położony jest w województwie świętokrzyskim, obok Kielc. Zbudowany został na przełomie XIII i XIV wieku, na szczycie skalistego wzgórza. Okazałą budowlę można zobaczyć nawet z dużej odległości, dzięki wysokim kamiennym basztom, górującym nad pozostałościami otaczającego zamek muru. Jego położenie i monumentalny charakter miały odzwierciedlać potęgę i rangę monarchy, a także zapewniać ochronę przed nieprzyjacielem. Zamieszkiwały w nim rodziny królewskie, urzędowali tu między innymi Władysław Łokietek oraz Kazimierz Wielki. Przez wiele lat zamek stanowił niezdobytą fortecę oraz używany był w charakterze więzienia stanowego. Obecnie podziwiać można pozostałości po zabudowaniach znajdujących się niegdyś na terenie zamkowym. Jest to pomnik historii, który warto zobaczyć.

atrakcje turystyczne Chęcin

Poznaj historię Zamku w Chęcinach

Pierwszym władcą, rezydującym na zamku, był Władysław Łokietek, który uczynił z niego swój ośrodek władzy. Odbywały się na nim w tym czasie liczne zjazdy możnowładców i rycerstwa, stanowił też strategiczny punkt koncentracji sił w walce z Krzyżakami. Przechowywano na nim nawet skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej, by uchronić go przed wrogiem. Po śmierci Władysława Łokietka, zamek stał się siedzibą Kazimierza Wielkiego, który znacznie go rozbudował i wzmocnił zabezpieczenia, dzięki czemu warownia stała się królewską fortecą, której nie zdobyto przez ponad 250 następnych lat. Zamek długo służył rodzinom królewskim jako dom, ale także zapewniał ochronę przed wrogami. Dopiero w XVI wieku warownia zaczęła tracić dawną świetność. W 1607 roku jego fortyfikacje zostały zniszczone w wyniku Rokoszu Zebrzydowskiego i był to właściwie upadek królewskiej twierdzy. W kolejnych latach zamek starano się odbudowywać, ale w wyniku starć militarnych, między innymi z wojskami szwedzkimi, kolejne zabudowania były niszczone. Pierwsze prace konserwacyjne podjęto w 1877 roku i od tamtej pory obiekt poddawany jest stopniowej rewitalizacji, by mogli go odwiedzać turyści.

Zamek w Chęcinach dla turystów

Z Zamkiem w Chęcinach wiąże się wiele ciekawych historii i legend, które z pewnością działają na wyobraźnię. Jedną z nich jest opowieść o Białej Damie, która ukazuje się czasem na zamku. Jest to duch zamieszkującej tu niegdyś królowej Bony, która według przekazów zgromadziła w warowni swoje skarby. Historia głosi, że gdy królowa zamierzała zabrać je ze sobą do Włoch, pod jednym zwozów zawalił się most i wszystkie kosztowności wpadły do wody. Po pomoc natychmiast wysłano rycerza, który jednak nie mógł dostać się do warowni i w rezultacie wszystkie skarby zostały zatopione. Po wielu latach na zamku miał zacząć pojawiać się duch Bony poszukujący straconych kosztowności. Wiele osób twierdzi, że słychać tam również stukot kopyt rycerza na koniu, który próbuje sprowadzić pomoc. Zwiedzając zamek, można na własne oczy zobaczyć Białą Damę, w którą wciela się jeden z pracowników obiektu. Jest to atrakcja bardzo lubiana przez turystów.

atrakcje turystyczne w świętokrzyskim

Planując wycieczkę lub urlop, warto wziąć pod uwagę Zamek w Chęcinach i odwiedzić pozostałości po potężnych zabudowaniach. Istnieje także możliwość wejścia na szczyt 20-metrowej baszty, z której rozciąga się niesamowity widok. Odwiedzając to miejsce będziemy mogli na własne oczy przyjrzeć się scenerii, którą do tej pory zobaczyć mogliśmy w realizowanym tu filmie „Pan Wołodyjowski”. Warto poświęcić czas i zachwycić się niepowtarzalną atmosferą tego miejsca. Po więcej informacji na temat ciekawych miejsc w Polsce i nie tylko zapraszamy na porównywarkę PADO24. Ta strona może się okazać pomocna również przy wyborze taniego noclegu, ofert first i last minute, a także all inclusive. Wejdź i przekonaj się sam!

  • Aktualności