Atrakcje turystyczne

Zamek w Janowcu

Jeśli jesteś fanem zamków, z pewnością przy każdej okazji zwiedzasz tego typu obiekty. W Polsce jest ich mnóstwo, a do najpopularniejszych należą między innymi Zamek w Łańcucie i Zamek w Książu. Odrobinę mniej znany, jednak warty zobaczenia jest z pewnością Zamek w Janowcu, który stanowi istotny punkt na turystycznej mapie Polski. Znajduje się on w województwie lubelskim, nad Wisłą, naprzeciw Kazimierza Dolnego. Każdy miłośnik zabytków i atrakcji turystycznych tego typu powinien zdecydowanie znaleźć czas, aby zwiedzić tę monumentalną budowlę. W wyniku różnych wydarzeń nie zachowała się ona w niezmienionym stanie i dziś wiele osób określa ją raczej mianem ruin zamku, nie mniej jednak robi ona ogromne wrażenie. Z zamkiem wiąże się wiele ciekawych historii, dlatego warto wziąć go pod uwagę planując wypad za miasto lub rodzinną wycieczkę.

atrakcje turystyczne Janowca

Ruiny Zamku w Janowcu warte odwiedzenia

Budowa Zamku w Janowcu zapoczątkowana została w 1508 roku przez dworzanina Mikołaja Firleja, a następnie kontynuowana przez jego syna. Z założenia miał on przyćmić usytuowany w Kazimierzu Dolnym zamek królewski i według wielu opinii cel ten osiągnął. Stworzony został jako potężna fortyfikacja obronna, jednak na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany i zaczął w końcu pełnić funkcję rezydencjalną. Przez wiele lat rodzina Firlejów miała zamek w swoim posiadaniu, jednak historia nie była dla niego łaskawa w późniejszym okresie. Zamek został ograbiony i spalony podczas najazdu szwedzkiego na Polskę, następnie został odbudowany przez kolejnych właścicieli, rodzinę Lubomirskich. W 1783 roku Jerzy Marcin Lubomirski sprzedał zamek, czy też jak głoszą niektóre przekazy, przegrał go w karty. Zamek w Janowcu znów zmienił więc swojego posiadacza, ale niestety ani on, ani kolejni właściciele nie byli w stanie utrzymać tak wielkiej posiadłości i stopniowo sprzedawali całe jej wyposażenie. W końcu zamek został opuszczony. Przez brak opieki i wandali, którzy wkradali się do środka, niszczał i tracił swój urok. W końcu znalazł się kolejny nabywca, który odnowił kilka pomieszczeń i powstrzymał wandalizm.

atrakcje turystyczne zamku w Janowcu

Dziś Zamek w Janowcu znajduje się w posiadaniu Muzeum Nadwiślańskiego i zostaje poddawany stopniowym remontom. Dzięki temu zwiedzający mogą bez problemu podziwiać okazałą budowlę. Z zamkiem wiąże się bardzo lubiana przez turystów legenda o Czarnej Damie, duchu ukazującym się w ruinach podczas pełni księżyca. Według przekazywanej opowieści jest to duch Heleny Lubomirskiej, która jako młoda dziewczyna zakochała się w biednym rybaku. Rodzice zabronili jej się z nim spotykać i zamknęli ją w zamkowej wieży. Legenda głosi, że dziewczyna z rozpaczy skoczyła z okna, a od tamtej pory jej duch ukazuje się w zamku. Zwiedzający, którzy chcieliby sprawdzić, czy legenda jest prawdziwa, mają możliwość spędzenia nocy w wyremontowanej zamkowej komnacie, natomiast ludzie o słabszych nerwach mogą wziąć udział w prowadzonych na zamku lekcjach, organizowanych przez Muzeum Nadwiślańskie, na których także można spotkać się z Czarną Damą, ale w mniej strasznej wersji.

Zamek w Janowcu odzyskuje dawny urok

Obecnie Zamek w Janowcu zostaje poddawany systematycznym remontom i zabiegom mającym na celu przywrócenie mu chociaż części dawnej świetności. Na Jego terenie można podziwiać już odbudowany pałac północny i apartament zachodni, a także odrestaurowane krużganki. Ponadto wewnątrz zamku znajduje się muzeum oraz ekspozycja dotycząca historii Janowca oraz jego właścicieli. Dodatkowo w jednym z budynków stworzono odkryte tarasy, z których rozciąga się widok na dolinę Wisły oraz rozległą panoramę Równiny Radomskiej. Zwiedzając Zamek w Janowcu można więc zatrzymać się tam na dłuższą chwilę, podziwiając piękne widoki i jeszcze bardziej wczuwając się w atmosferę tego miejsca. A jeśli planujesz dłuższy pobyt, to porównywarka PADO24 pomoże wybrać tani nocleg. Można tam znaleźć informacje również o innych ciekawych miejscach w Polsce i za granicą.

  • Aktualności