Atrakcje turystyczne

Zamek w Kórniku – najpopularniejszy zabytek Wielkopolski

Zamek w Kórniku znajduje się w Wielkopolsce, a położony jest w odległości 20 km od Poznania. Podejrzewa się, że okazała budowla sięga czasów średniowiecza (XIII/XIV w.), a swą obecną, neogotycką formę przyjęła dopiero w XIX w. Zamek w Kórniku to niezwykła magnacka rezydencja, która należy do najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Wielkopolsce. Bliskość Poznania – „stolicy Wielkopolski” – czyni go wartym odwiedzenia miejscem. W zamku funkcjonują muzeum i biblioteka, ale to nie jedyne atuty kórnickiego zabytku: posiadłość otacza Arboretum Kórnickie (ogród dendrologiczny) o powierzchni 40 ha, na której rośnie kilka tysięcy drzew i krzewów z różnych stron świata (m.in. z Azji czy Ameryki). Dodatkowo umieszczone w parku ławeczki i alejki pozwalają na spacery, odpoczynek i podziwianie malowniczych terenów przyzamkowych. Zamek w Kórniku to doskonała atrakcja zarówno dla młodszych, jak i dla starszych – można tu przyjechać o każdej porze roku, ale najpiękniej jest tu wiosną, gdy kwitną kwiaty, a rezydencja skąpana jest w promieniach słońca i otaczającej ją zieleni. W 2011 r. Zamek w Kórniku został uznany za Pomnik Historii, co pozwala zaliczyć go w poczet największych rodzimych zabytków, a dzięki temu może on konkurować z najbardziej sławnymi zamkami, takimi jak Zamek w Łańcucie czy Zamek w Chęcinach.

atrakcje turystyczne Kórnika

Poznaj historię Zamku w Kórniku

Powstanie Zamku w Kórniku datuje się na średniowiecze (prawdopodobnie ok XIV w.) – pierwotnie budynek był siedzibą rycerską i pełnił funkcję budowli obronnej: miał powstać z inicjatywy biskupa poznańskiego Mikołaja. W XVI w. Zamek w Kórniku przeszedł w posiadanie wojewody poznańskiego Stanisława Górki i jego rodziny – to właśnie jemu zamek zawdzięcza rozbudowę. Kolejnymi właścicielami posiadłości byli Czarnkowscy, a potem – Grudzińscy. W tym okresie rezydencję odwiedzało wiele znanych postaci, m.in. królowie Henryk Walezy czy Zygmunt III Waza. Od XVII w. Zamek w Kórniku należał do rodziny Działyńskich: wówczas rezydencję przebudowano dwukrotnie. W XVIII w. Teofila z Działyńskich przebudowała posiadłość, w wyniku czego rezydencja nabrała cech barokowych. Teofila Działyńska założyła również francuski ogród tworzący malownicze otoczenie zamku. Ostatniej przebudowy zamku dokonano w XIX w., a jej projekt przygotowali włoscy architekci. W odnowionym zamku ostatni właściciel – Tytus Działyński – stworzył rezydencję rodzinną, umieścił w niej rodowe pamiątki, zgromadził bibliotekę i cenne pamiątki narodowe.

Zamek w Kórniku – co można w nim zobaczyć?

Zamek w Kórniku jako jeden z nielicznych zabytków w Polsce, mimo upływu czasu, nie został zniszczony podczas wojny. Piękne wnętrza, zabytkowe przedmioty i cenne pamiątki przetrwały w stanie nienaruszonym, dzięki czemu po dziś dzień mogą je podziwiać rzesze turystów odwiedzających to miejsce każdego roku. Zamek w Kórniku to obecnie siedziba muzeum, w którym znajduje się wiele cennych eksponatów: możemy tu zobaczyć wiekowe meble wykonane w różnych stylach, obrazy (), rzeźby, kolekcje monet, militaria, porcelaną i srebra. W kórnickim zamku można podziwiać XIX-wieczne posadzki, zbiory etnograficzne i archeologiczne, pochodzące z różnych krajów zbroje i broń, obrazy polskich królów, hetmanów oraz dzieła rodzimych i światowych mistrzów (np. Grottgera, Norblina czy Rubensa).

atrakcje turystyczne zamku w Kórniku

Odwiedzający Zamek w Kórniku mają do dyspozycji kilkanaście gustownie urządzonych i doskonale zachowanych pomieszczeń, a wśród nich: pokoje właścicieli zamku Celestyny Działyńskiej i Władysława Zamoyskiego, w których nie brak zabytkowych mebli, Sala Jadalna (zwana Herbową), Zakątek Myśliwski pełen trofeów i egzotycznych przedmiotów czy najbardziej znana Sala Mauretańska z intrygującą ekspozycją militarną. Warto zobaczyć również jedną z największych polskich bibliotek: zgromadzono tu ponad 300 tysięcy woluminów, w tym starodruki, listy (np. Kościuszki i Napoleona), fotografie, mapy i rękopisy (np. III części Dziadów Mickiewicza). Zamek jest otwarty przez cały rok, za wejście zapłacimy od 4 do 15 zł (w zależności od rodzaju biletu).

Jedną z największych atrakcji Zamku w Kórniku jest otaczający go ogromny park zamieniony na ogród dendrologiczny (Arboretum), znajdujące się obecnie pod opieką Instytutu Dendrologicznego PAN: odwiedzając teren zielony sąsiadujący z zamkiem warto zwrócić uwagę na XVII-wieczną aleję lipową (przy niej znajduje się budynek Muzeum Dendrologicznego PAN). W zamkowym parku można zobaczyć kilka tysięcy drzew i krzewów z różnych stron świata – najlepiej odwiedzić to miejsce wiosną lub latem (wówczas jest tu najpiękniej). Na zwiedzających czeka również powozownia, w której ekspozycję stanowią londyńskie wozy.

Zamek w Kórniku: siedziba duchów

Według legendy Zamek w Kórniku jest miejscem nawiedzanym przez Białą Damę – Teofilę z Działyńskich Szołdrską-Potulicką. Za życia właściciela kórnickiej rezydencji była obiektem plotek (posądzano ją m.in. o stosunki z wieloma mężczyznami), dwukrotnie wychodziła za mąż, ale jej małżeństwa nie należały do udanych. Teofila Działyńska włożyła wiele wysiłku w przebudowę zamku i uczynienie go pięknym i eleganckim miejscem. Według legendy właścicielka zarządziła rozbiórkę myśliwskiego zameczku nad jeziorem Kórnickim, w którym miały być ukryte skarby rodu Górków (Teofila miała przeznaczyć odnalezione kosztowności na przebudowę zamku). Za ten uczynek Teofila Działyńska pokutuje do dziś: codziennie przed północą Teofila schodzi ze swojego portretu (wiszącego w Sali Jadalnej) i udaje się na taras, gdzie czeka na nią rycerz na czarnym koniu, z którym udaje się na przejażdżkę po parku. Na namalowanym przez Antoine’a Pesne’a portrecie Teofila Działyńska ubrana jest w długą, białą suknię, stąd jej przydomek – Biała Dama. Jest ona najsłynniejszym polskim duchem.

atrakcje turystyczne Kórniku

Zamek w Kórniku – wielkopolski Wawel

Zamek w Kórniku jest niezwykłym miejscem: dla mieszkańców Wielkopolski to „regionalny” Wawel i najważniejszy zabytek w tej okolicy. Rezydencja, pomimo upływu wieków, zachowała się w niezmienionym stanie i do dziś cieszy oko nie tylko mieszkańców okolicznych terenów, ale i turystów z całej Polski, którzy chętnie ją odwiedzają. Zamek w Kórniku to ważna atrakcja turystyczna tego regionu, a jego malownicze położenie nad Jeziorem Kórnickim i w bliskim sąsiedztwie okazałego ogrodu dendrologicznego sprawia, że (oprócz zwiedzania warowni) można tu wypocząć na łonie natury i pooglądać piękne widoki. W Kórniku warto zatrzymać się na dłużej: istnieją tu liczne szlaki turystyczne (piesze, rowerowe i dla zmotoryzowanych) prowadzące do najciekawszych okolicznych miejsc (jeziora, lasy i urokliwe miejscowości to tylko niewielka część atrakcji turystycznych, których możemy tu oczekiwać).

Jeśli planujesz wyjazd szlakiem największych wielkopolskich atrakcji na pewno będziesz potrzebować noclegu – znajdziesz go na PADO24. Tylko na PADO24 znajdują się informacje o podróżach, wyjazdach, sposobach podróżowania i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić. Szukasz taniego noclegu, nie wiesz, jakim środkiem transportu najlepiej pojechać w podróż, a może rozważasz wyjazd last minute? Podpowiemy, jak tanio podróżować i gdzie się wybierać, by nasze wakacje były niezapomniane. Podróż? Rejs? Nocleg? Tylko z porównywarką PADO24!

  • Aktualności