Atrakcje turystyczne

Zamek w Książu – dlaczego warto go odwiedzić?

Zamek w Książu  to jedno z tych miejsc, które powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu każdy Polak. Zabytek ten znajduje się w Wałbrzychu przy ulicy Piastów Śląskich, w Książańskim Parku Krajobrazowym. Jest on częścią większego zespołu rezydencjalnego i należy do Szlaku Zamków Piastowskich.

atrakcje turystyczne Zamku Książ

Historia zamku w Książu

Książański zamek pochodzi z XIII wieku. Później był jednak wielokrotnie przebudowywany, niszczony, a następnie odbudowywany. Przez jakiś czas znajdował się on na terenie Czech. Budowla ta była świadkiem wielu wydarzeń z dziejów Polski i nie tylko. Przez wieki jego istnienia odwiedzili go między innymi Zygmunt Krasiński, Izabela Czartoryska, Winston Churchill, car Mikołaj I Romanow i wiele innych osobistości. W czasie II wojny światowej został  przystosowany do funkcji kwatery Adolfa Hitlera, a przy tym niestety dość mocno zniszczony. Znajdowała się tam także filia jednego z niemieckich obozów koncentracyjnych. Po wojnie splądrowały go z kolei wojska sowieckie. W latach 70. rozpoczęła się jego renowacja. W 2014 roku miał miejsce pożar zamku, w którym spaliła się część jego poddasza i dachu. Obiekt ten jest jednym z najpiękniejszych w swoim rodzaju i razem z innymi polskimi zamkami, takimi jak Zamek w Janowcu czy Zamek Krzyżtopór tworzy ważną część historii państwa.

Co zobaczymy na zamku w Książu?

Choć usytuowany na górze zamek w Książu pięknie i majestatycznie prezentuje się już na zewnątrz, nie powinniśmy w żadnym wypadku rezygnować z okazji, by zobaczyć go również od środka. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, warto zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem, dzięki temu najlepiej poznamy historię i wszelkie tajemnice tego obiektu. Niewątpliwą atrakcją jest organizowane cyklicznie nocne zwiedzanie zamku, w trakcie którego można odwiedzić jego nieudostępniane na co dzień dla turystów części. Najbardziej znana jest barokowa Sala Maksymiliana, oprócz tego masy ludzi przyciąga również wieża główna, z której można zobaczyć panoramę całej okolicy, w tym także Góry Sowie. Wokół samego zamku znajdują się imitujące ogrody we francuskim stylu wielopoziomowe tarasy. Będąc w Książu, musimy zajrzeć także do pełnej egzotycznych, sprowadzanych z wielu kontynentów, roślin Palmiarni.

atrakcje turystyczne Wałbrzycha

Oferta, jaką przygotował dla nas personel zamku w Książu, jest bardzo bogata, i to zarówno dla zwiedzających indywidualnie, jak i grup. Oprócz atrakcji turystycznych znajdziemy tutaj także pokoje hotelowe oraz centrum konferencyjne. Książ może być więc świetnym miejscem do zorganizowania ważnej uroczystości, wyjazdu integracyjnego dla pracowników czy spotkania służbowego. Możesz się tam wybrać zarówno na weekendowy wyjazd w gronie najbliższych, jak i zaprosić do Książa swoich współpracowników, by w pięknym otoczeniu omówić ważne kwestie dotyczące firmy lub po prostu lepiej się poznać.

Książ to nie tylko zamek…

atrakcje turystyczne w Wałbrzychu

Wybierając się do Wałbrzycha, znajdziemy się w bardzo pięknej i fascynującej okolicy. Oczywiście koniecznie powinniśmy zajrzeć na zamek w Książu, jednak nie jest to jedyna z wartych zobaczenia tam atrakcji turystycznych. Niecały kilometr dalej, na brzegu rzeki Pełecznicy, znajdziemy także Stary Książ, czyli ruiny zbudowanego w XVIII w. zamku, który służył właścicielom Książy do organizowania przyjęć dla swoich gości. W okolicy mieści się także kilka interesujących pałaców: Czettritzów, Albertichów oraz Tielscha. Koniecznie wybierzmy się też na wałbrzyski rynek i przyjrzyjmy okazałemu ratuszowi. Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się jednak zwłaszcza pozostałości po tamtejszych kopalniach, w których, jak mniemają niektórzy, ma się znajdować ukryty przez hitlerowców „złoty pociąg”. Jeśli więc od dawna masz ochotę odwiedzić Wałbrzych – nie wahaj się. Jest po co! A jeśli interesują Cię inne ciekawe miejsca w Polsce, to wejdź na porównywarkę  PADO24 i przekonaj się, ile ma do zaoferowania nasz kraj. Potrzebujesz taniego noclegu? Z pomocą tej strony na pewno wybierzesz coś dla siebie!

  • Aktualności