Atrakcje turystyczne

Zamek w Łańcucie

Jakie zamki warto odwiedzić? Zamek w Chęcinach? Zamek w Mosznej? A może inny, mniej lub bardziej znany? My zdecydowanie polecamy rozważyć wybranie się do Zamku w Łańcucie, który jest jedyny w swoim rodzaju. Jeżeli chodzi o atrakcje turystyczne na Podkarpaciu, plasuje się on na bardzo wysokim miejscu. Zamek w Łańcucie, zwany także Zamkiem Lubomirskich i Potockich, to dawna rezydencja magnacka. Zabudowania sięgające XVI wieku zachowały się w bardzo dobrym stanie i obecnie obiekt ten odwiedzany jest nieustannie przez rzesze turystów z całego kraju. Mieszczące się tam muzeum oraz inne atrakcje organizowane na jego terenie stanowią bardzo interesującą propozycję. Rangę Zamku w Łańcucie podnosi także fakt, że został on wpisany na listę Pomników historii.

atrakcje turystyczne Łańcuta

Dzieje Zamku w Łańcucie

Zamek w Łańcucie nie zawsze wyglądał tak, jak obecnie. Pierwotnie zabudowania stanowiły rezydencję składającą się z budynku mieszkalnego z wieżami, otoczonego fortyfikacjami bastionowymi. Zbudowany na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629-1642 zamek przez wiele lat stanowił niezdobyty punkt i skutecznie bronił się przed wrogimi najazdami. W II poł. XVIII wieku jego właścicielką była Izabela z Czartoryskich Lubomirska, która zadecydowała o przekształceniu fortecy w zespół pałacowo-parkowy. Zmieniono wtedy układ zamku oraz jego wyposażenie. Sprowadzono rozmaite dzieła sztuki, a wszystkie aranżacje podporządkowane były aktualnej modzie. Następnym krokiem była przebudowa terenu otaczającego zabudowania. Posadzono wiele drzew, szczególnie lip, i utworzono urokliwą aleję spacerową. Izabela Lubomirska zadbała o to, aby Zamek w Łańcucie był jedną z najpiękniejszych rezydencji w Polsce, a także organizowała tam liczne przedsięwzięcia artystyczne, na które zapraszała znakomite osobistości. Po śmierci Izabeli Lubomirskiej zamek trafił w ręce jej wnuka, Alfreda I Potockiego. Rodzina Potockich początkowo zajmowała się obiektem, jednak z czasem zaczęto go zaniedbywać.

Dopiero Roman Potocki wraz z żoną Elżbietą podjął prace nad przywróceniem mu dawnej świetności. Na przełomie XVII i XIX wieku przeprowadzono remonty, powiększono park i Założono Ogród Włoski i Ogród Różany. Zamek w Łańcucie zyskał wówczas miano jednej z najbardziej luksusowych posiadłości w Europie. Było to miejsce licznych spotkań towarzyskich, które gościło najznamienitsze rodziny królewskie i arystokratów. Podczas II wojny światowej w zamku mieściła się siedziba Wehrmachtu, dzięki czemu podczas działań wojennych udało się uniknąć zniszczenia zabudowań. W późniejszym okresie Zamek w Łańcucie przejęty został przez władze Polski Ludowej i utworzono w nim muzeum, które zachwyca do czasów obecnych.

atrakcje turystyczne zamku w Łańcucie

Lekcja historii na Zamku w Łańcucie

W podkarpackim mieście możemy podziwiać jedną z najpiękniejszych i najsłynniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Zamek w Łańcucie przykuwa uwagę nie tylko swoimi majestatycznymi zabudowaniami, ale także szczyci się bogato zdobionymi wnętrzami pełnymi dzieł sztuki. Pomieszczenia takie jak Apartament Brennowski, Pokój Pompejański czy Sala Balowa robią ogromne wrażenie i pozwalają poczuć się prawdziwym arystokratą. Wiele z tych pokoi zostało zagospodarowanych na liczne wystawy. Zwiedzając zamek, koniecznie należy zajrzeć do Stajni i Wozowni. Są to oddzielne budynki, w których zgromadzono kolekcję pojazdów używanych przezrodziny szlacheckie zamieszkujące na Zamku w Łańcucie. Dzięki regularnym konserwacjom zachowały one swoją świetność, mimo, że niektóre z nich liczą ponad sto lat. W zamku podziwiać można także piękną kolekcję sztuki cerkiewnej oraz bibliotekę bogatą w cenne księgozbiory. Oczywistością jest również spacer po parku oraz wizyta w Storczykarni, gdzie zgromadzono najpiękniejsze gatunki tych kwiatów. Miłośnicy muzyki powinni natomiast wybrać się na majowy Festiwal Muzyki, który zapoczątkowany przez Izabelę Lubomirską, odbywa się tu co roku od wielu lat. Na Zamku organizowane są także sympozja naukowe oraz spotkania członków instytucji państwowych. Jego niepowtarzalny urok i wystrój z pewnością zachwycą każdego. Więcej o zamkach i innych ciekawych miejscach w Polsce i za granicą na porównywarce PADO24. Szukasz taniego noclegu? Nie wiesz czym się różni all inclusive od zwykłej wycieczki? To wszystko na PADO24!

atrakcje turystyczne w Łańcucie
  • Aktualności