Atrakcje turystyczne

Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej to jedna z popularniejszych atrakcji turystycznych ziemi opolskiej. Oprócz bycia zabytkiem pełnił on także przez jakiś czas funkcję użytkową – jeszcze niedawno mieściło się w nim Centrum Terapii Nerwic, które jednak zostało przeniesione do sąsiedniego budynku. Obecnie znajdziemy tam galerię sztuki, a także kaplicę, w której odbywają się koncerty. Poza tym część obiektu jest oczywiście udostępniona do zwiedzania dla turystów. Oprócz samej budowli niewątpliwą atrakcję stanowi również otaczający ją park o powierzchni ponad dwustu hektarów. Zamek w Mosznej może śmiało konkurować z najbardziej znanymi w tej kategorii obiektami, takimi jak Zamek w Łańcucie.

atrakcje turystyczne w Mosznej

Data powstania zamku w Mosznej to połowa XVIII wieku. Jego środkowa część pochodzi z czasów, kiedy właścicielami Mosznej była rodzina Reisewitz – lat 1723-1771. Początkowo był to barokowy pałac. Jednak w 1896 roku wybuchł tam pożar, po którym zamek został odbudowany w pierwotnym kształcie, ale także rozbudowany (o nieistniejącą wcześniej część wschodnią w stylu neogotyckim) przez Franza-Huberta Tielego-Wincklera. W latach 1911-1913 dobudowano jeszcze skrzydło zachodnie, którego styl określa się jako neorenesansowy. Potomni Tielego-Wincklera, a potem jego kuzynostwo mieszkali w zamku aż do końca II wojny światowej. Po wojnie przebywali tam żołnierze radzieccy. Sowieci zniszczyli dużą część wyposażenia i zrabowali wiele dzieł sztuki. Później budowla ta była siedzibą rozmaitych instytucji, a w latach 1972-2013 pełniła funkcję szpitala.

Co zobaczymy na zamku w Mosznej?

atrakcje turystyczne zamku w Mosznej

Łączna powierzchnia zamku w Mosznej to aż 8 tys. metrów kwadratowych, a składa się on z dokładnie 365 pomieszczeń. Oprócz pięknego zamku warte uwagi jest także jego pełne zieleni otoczenie. Pałac znajduje się na terenie parku krajobrazowego, w którym możemy zobaczyć cenny drzewostan, rzadkie skupiska rododendronów, a także piękne kwiaty, takie jak na przykład azalie czy różaneczki. Park ten nie ma wyznaczonych granic, łączy się on z otoczeniem, z pobliskimi lasami, polami czy łąkami. Jest on jednak usytuowany wzdłuż osi głównej – alei, która początkowo jest obrośnięta czerwonymi dębami, później kasztanowcami, a następnie lipami i kończy się pomnikiem pomysłodawcy pałacu, czyli Huberta von Tiele-Wincklera. W parku zobaczymy również staw z wysepką, na którą prowadzi mostek w stylu chińskim. Całość prezentuje się więc wyjątkowo uroczo. Decydując się na wyjazd do tego miejsca, warto wziąć pod uwagę obiekty znajdujące się w okolicy, takie jak Zamek Krzyżtopór, których zwiedzanie jeszcze bardziej urozmaici pobyt.

Kto powinien odwiedzić Zamek w Mosznej?

Zamek w Mosznej jest świetnym miejscem na niedzielną wycieczkę z rodziną. Zapewne dobrze się tam będą czuli wszyscy – zarówno dorośli, jak i dzieci. Jednak personel przygotował dla nas również ofertę specjalną. W pałacu dostępne są miejsca noclegowe, znajdziemy tam również restaurację i kawiarnię, a także sale konferencyjne. Można tam więc zorganizować ważną uroczystość, taką jak na przykład wesele, spotkanie służbowe lub nawet wyjazd integracyjny dlapracowników. Ale również jeżeli zastanawiamy się, gdzie się wybrać na spokojny weekend z przyjaciółką lub naszą drugą połówką, pałac w Mosznej będzie idealny. W ciągu dnia skorzystamy z usług salonu odnowy biologicznej i sauny, natomiast wieczorem wybierzemy się na spacer po parku. Dostępna jest także specjalna oferta dla nauczycieli – na zamku może zostać zorganizowana nie tylko specjalna lekcja historii, ale nawet zielona szkoła. Dla uczniów na pewno będzie to nie tylko kształcące, ale także niezapomniane przeżycie.

atrakcje turystyczne w najlepszych cenach

Jeśli więc nigdy jeszcze nie byłeś na zamku w Mosznej, nie zwlekaj z tym dłużej. Już w czasie najbliższego urlopu zarezerwuj choć jeden weekend na jego odwiedzenie. Z pewnością nie będziesz tego żałował. A jeśli jesteś ciekaw innych miejsc tego typu w Polsce, to zapraszamy na porównywarkę PADO24. Jest tam wiele informacji o interesujących punktach na mapie, zarówno w kraju jak i za granicą. Z PADO24 będzie również łatwiej wyszukać zakwaterowanie i dowiedzieć się więcej o ofertach last i first minute, a także all inclusive. To wszystko w jednym miejscu, wystarczy wejść i przekonać się, jakie to łatwe!

  • Aktualności