PKO Bank Polski – informacje ogólne

PKO BP jest bankiem uniwersalnym. Funkcjonuje już od prawie stu lat na rynku polskim. Proponuje swoje usługi i produkty zarówno klientom indywidualnym, jak i małym oraz średnim przedsiębiorstwom, a także korporacjom. Dzieci, uczniowie i studenci również znajdą w ofercie coś dla siebie. Bank PKO BP posiada blisko 1200 oddziałów i ponad 2500 bankomatów. Może się również pochwalić tym, że prowadzi ponad 8 mln rachunków. Jest to niebywały sukces, który świadczy o zaufaniu, jakim darzą go klienci. Niezaprzeczalny lider na rynku bankowości oferuje konta, karty kredytowe, ubezpieczenia, lokaty. Został zauważony przez magazyn Forbes, który uplasował go na 623 pozycji największych banków świata. PKO BP nadąża za nowymi technologiami, o czym świadczy usługa aplikacji mobilnych oraz bankowości elektronicznej. Bank współtworzy różne akcje np. „PKO Biegajmy razem”. Ma ona zachęcić Polaków do aktywnego i zdrowego stylu życia.

Historia PKO BP

PKO BP to najstarszy bank w Polsce. Powstał w 1919 roku na mocy dekretu naczelnika Józefa Piłsudskiego. Funkcjonował pod nazwą Pocztowa Kasa Oszczędności. Jego centralę otworzono w Warszawie, a placówki lokalne w Krakowie, Łodzi, Lwowie, Poznaniu i Katowicach. Celem banku było wprowadzenie nowej waluty – polskiego złotego. W 1920 roku bank zdobył osobowość prawną i do dziś dnia funkcjonuje jako instytucja państwowa. Podczas II wojny światowej działał pod władzą niemiecką. Po wojnie działalność banku wznowiono. W latach 1949-50 nastąpiła zmiana nazwy na Powszechna Kasa Oszczędności. W 1974 roku bank rozszerzył swoje usługi o ROR. Przez wiele lat PKO funkcjonowało w strukturach Narodowego Banku Polskiego, by ponad dziesięć lat później mogła znów stać się samodzielną placówką. W 1987 roku nastąpiła kolejna zmiana nazwy, tym razem była to  Powszechna Kasa Oszczędności Bank Państwowy. Co oczywiście, uległo przemianie w 2000 roku. Bank stał się jednoosobową spółką Skarbu Państwa a do nazwy dodano skrót S.A. Rok 2004 przyniósł debiut banku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Oferta produktowa PKO BP dla klienta indywidualnego

W PKO BP klient ma duży wybór z oferty kont osobistych. Bardzo komfortowe są Konto za zero, konto dla młodych, ale nie tylko. Bank proponuje także Konto bez granic, SUPERKONTO oraz Konto Pogodne. Co więcej, występuje 5 rodzajów kart płatniczych. Oprócz tradycyjnych debetowych, kart kredytowych i przedpłaconych, są też obciążeniowe oraz debetowe do rachunków walutowych. Samych kart kredytowych jest 7 rodzajów, w tym karta kredytowa dla studenta. Z PKO BP nie trzeba bać się o swoje oszczędności. Lokaty terminowe, Parzysta i Nieparzysta, z Funduszem to tylko część oferty. Jeśli zaś ktoś potrzebuje dodatkowych środków warto pomyśleć o Mini Ratce, albo pożyczce zabezpieczonej lokatą lub kartą. W PKO można zapewnić sobie emeryturę wybierając np. dowolny Fundusz Emerytalny. Klient ma też duży wybór kredytów hipotecznych, jak Mieszkanie dla młodych, refinansowany czy MIX, ale to nie wyczerpuje oferty. Ułatwione są też operacje zagraniczne, dokonywanie operacji skarbowych oraz przekazy pieniężne i płatności. Kolejną opcją jest ubezpieczenie, które obejmuje właścicieli kont osobistych, posiadaczy kredytów i kart bankowych. PKO posiada Dom maklerski, dzięki któremu można śledzić bieżące notowania giełdowe. Oprócz tego klienci mogą liczyć na promocje.

Oferta produktowa PKO BP dla klientów biznesowych

Produkty firmowe PKO BP również są na wysokim poziomie. Klient biznesowy ma do wyboru klika rodzajów rachunków, jak choćby Pakiet Mobilny dla firm, Pakiet Biznes Rozwój albo Biznes Sukces Plus. Cztery różne karty debetowe oraz kredytowe i obciążeniowe to dobra oferta. Oszczędności zapewnią lokaty lub fundusz inwestycyjny. Oprócz tego, klient może skorzystać z usług maklerskich oraz certyfikatu MiFID. Jeśli zaś chodzi o dodatkowe środki to pomoże kredyt obrotowy MSP, kredyt inwestycyjny, bądź pożyczka hipoteczna. Łatwość skorzystania z leasingu, operacji skarbowych oraz zagranicznych zaskoczy niejednego. PKO ma w zanadrzu także produkty rozliczeniowe. Są to rachunki wirtualne, polecenie zapłaty, rejestrator przelewów i rachunek skonsolidowany. Operacje bankowe oraz usługi ubezpieczeniowe dla posiadaczy rachunku bieżącego gwarantują bezpieczeństwo i wygodę.  Także dla korporacji coś się znajdzie. W zarządzaniu płynnością pomaga rachunek  skonsolidowany oraz jego wersja wirtualna, a także kilka rodzajów usługi Cash Pooling, która umożliwia konsolidację środków. Faktoring krajowy bez przejęcia ryzyka i z ryzykiem, nabywanie wierzytelności w drodze cesji to inne sposoby współpracy z bankiem. Klienci mają także do wyboru bogata gamę rachunków, jak np. powierniczy, rozliczeń warunkowych, zamknięty oraz otwarty mieszkaniowy rachunek rozliczeniowy, ale nie tylko. Dodatkowo można wybrać odpowiednią do swoich potrzeb lokatę – negocjowaną, standardową albo depozyt automatyczny. Każda korporacja może również wybrać leasing dla siebie i skorzystać z oferty produktów skarbowych.

Podjęcie decyzji o założeniu konta czy złożeniu wniosku o kartę kredytową zawsze powinno być poprzedzone dokładnym namysłem. Choć propozycje przedstawione przez PKO BP niewątpliwie są ciekawe, nie powinniśmy się do nich ograniczać. Zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki finansowej – na pewno będzie ona dużą pomocą.

  • Aktualności