Najlepsze oferty tanich biletów lotniczych

Jakie dokumenty zabrać w podróż samolotem?

Codziennie na całym świecie odbywa się tysiące lotów w przeróżne zakątki świata. Latamy coraz częściej, czy to w celach biznesowych czy prywatnych, a bilety lotnicze na niektóre połączenia sprzedają się jak świeże bułeczki. Dla niektórych z nas to ogromne przeżycie i stres, szczególnie jeśli lecimy po raz pierwszy lub szykuje nam się bardzo długi lot. Bardzo ważną rzeczą jest dowiedzenie się przed odlotem, jakie dokumenty są niezbędne podczas odprawy czy kontroli granicznej. Pozwoli to zaoszczędzić nam czas oraz uniknąć dodatkowych kłopotów i nerwów. Chyba nikt z nas nie chciałby tylko przez zwykłe niedopatrzenie nie wsiąść na pokład samolotu. Taka sytuacja w wielu przypadkach mogłaby mieć bardzo niekorzystne konsekwencje. Stracony czas, pieniądze, kłopoty w pracy czy nieudany urlop. Aby łatwiej było ustrzec się przed tymi problemami, poniżej przedstawiamy listę dokumentów, które należy ze sobą zabrać podczas podróży. Radzimy bardzo dokładnie się z nią zapoznać, a przed odlotem dwa razy sprawdzić, czy na pewno wszystko mamy.

bilety lotnicze i dokumenty do samolotu

Dokumenty potrzebne do podróży samolotem

Wybierając się w podróż samolotem nie możemy zapominać o dokumentach, które umożliwią nam podróż i legalne przekroczenie granicy. Bez ich posiadania możemy nie zostać wpuszczeni na pokład samolotu lub mieć problemy po przybyciu do docelowego miejsca.

Paszport lub dowód osobisty

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca uwagę, że jeśli tylko mamy, to zawsze zabierajmy ze sobą ważny paszport. Nawet jeśli lecimy do kraju ze strefy Schengen, gdzie wystarczy posiadanie dowodu osobistego.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest zadbanie, aby nasz paszport był ważny odpowiednio długo, albowiem gdy lecimy do krajów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego zazwyczaj data minimalna to trzy miesiące, ale np. podróżując do Kenii czy Egiptu, musimy zadbać, aby paszport był ważny co najmniej sześć miesięcy od daty przylotu.

Pamiętajmy! Paszport uszkodzony lub nieważny zostanie od razu cofnięty przy kontroli i nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu. Nie będziemy też mogli liczyć na żadną rekompensatę. Sprawdźmy więc przed odlotem, czy nasz paszport spełnia powyższe kryteria. To samo się tyczy dowodu osobistego – musi być ważny, nieuszkodzony, wszystkie dane muszą być czytelne. Jest to podstawa podczas wyjazdu zagranicznego.

Wiza

Najważniejszą rzeczą, jaką musisz zrobić przed wylotem, jest sprawdzenie przepisów wizowych kraju, do którego się udajemy. Ponadto należy dowiedzieć się szczegółów warunków tranzytowych, bo jeśli czeka nas lot z przesiadką, to w niektórych krajach będą od nas żądać wiz tranzytowych (USA, Białoruś).

Numer biletu elektronicznego lub karta pokładowa

Warto zawsze zabrać ze sobą numer rezerwacji lub numer biletu elektronicznego, gdyż pozwoli to znacznie przyspieszyć odprawę. Jeśli nie zabierzemy żadnej z tych rzeczy, to będzie ciężko połączyć nasze dane na liście pasażerów z tymi znajdującymi się w dowodzie czy paszporcie. Taka sytuacja znacznie opóźni nasze wejście na pokład i spowoduje niepotrzebne nerwy. Może się zdarzyć także, że w ogóle nie wejdziemy na pokład, dlatego pilnujmy, aby mieć te dokumenty zawsze przy sobie.

Korzystając z linii Ryanair, Wizz Air oraz easyJet możesz się odprawić online za pośrednictwem eSKY.pl. Jak przejść taką odprawę? Potrzebne dane otrzymasz w mailu wraz z biletem elektronicznym. Po przejściu wszystkich niezbędnych kroków, dostaniesz kartę pokładową, którą należy zabrać na lotnisko wraz z dokumentem tożsamości.
Jeśli za pośrednictwem eSKY.pl opłacałeś polisę ubezpieczeniową lub voucher hotelowy to należy te dokumenty wydrukować i zabrać ze sobą.

najlepsze bilety lotnicze

Inne dokumenty

Czasami na niektórych trasach i w określonych okolicznościach trzeba posiadać przy sobie dodatkowe dokumenty.
Jeżeli w podróż samolotem wybiera się kobieta w ciąży, zwłaszcza od 28 tygodnia, to powinna posiadać zaświadczenie lekarskie, że nie ma przeciwwskazań do lotu. Jeśli lecisz do kraju, gdzie obowiązkowe jest wykonanie określonych szczepień, zostaniesz poproszony o zaświadczenie o ich odbyciu. Gdy twoje dziecko będzie podróżować samo, konieczne jest przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia. Jeśli przewozisz zwierzę, niezbędne jest zaświadczenie od weterynarza i paszport dla pupila. Jeżeli przewozimy broń myśliwską, musimy mieć pozwolenie.

Dokumenty dla dziecka

Na terenie Polski
W większości przypadków wystarczy dowód osobisty. W przypadku bardzo małych dzieci czasami wystarczy akt urodzenia. Niektóre linie lotnicze honorują także legitymacje szkolne.

Strefa Schengen
Wystarczy dowód osobisty lub wymiennie paszport.

Loty poza Strefę Schengen
W takim wypadku dziecko musi posiadać paszport oraz jeśli jest taka potrzeba to również i wizę.

Jeśli dalej mamy jakiekolwiek wątpliwości co do lotu samolotem, warto poszukać rzetelnych informacji w Internecie. Dowiedzmy się również dokładnie, jakie zasady obowiązują już w samolocie – co nam wolno zabrać na pokład, a czego nie i jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o korzystanie ze sprzętu audio-video podczas lotu. Pozwoli nam to uniknąć niemiłych niespodzianek. Najbogatszym źródłem takiej wiedzy jest serwis PADO24. Znajdziemy tam nie tylko cenne porady i wskazówki, które zmniejszą nasze obawy i pomogą nam dobrze przygotować się do podróży, ale także porównywarkę biletów lotniczych czy noclegów w hotelach. Zachęcamy do korzystania z niej!

  • Aktualności