Najlepsze oferty tanich biletów lotniczych

Korzystanie ze sprzętu audio-video podczas lotu

Podróżni – zarówno ci przemieszczający się w celach służbowo-zarobkowych, jak i w wakacyjnych – często pytają o to, czy korzystanie ze sprzętu audio-video w trakcie lotu jest dozwolone. Dyskusje dotyczące tej kwestii wciąż trwają, a wytyczne są na bieżąco aktualizowane. Tanie bilety lotnicze powodują, że lata coraz więcej osób, dlatego warto wyjaśnić tą kwestię.

Czy można przewozić elektronikę w samolocie?

Jeśli swój pierwszy lot samolotem masz jeszcze przed sobą, z wielu rzeczy możesz sobie nie zdawać sprawy. Jednym z ważnych zagadnień jest kwestia używania urządzeń elektronicznych w trakcie lotu.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego podjęła decyzję o możliwości korzystania w trakcie lotu z przenośnych urządzeń elektronicznych, jednak tylko wtedy, gdy są one w trybie samolotowym, czyli offline. EASA wskazuje, że możemy korzystać z tego sprzętu na wszystkich etapach podróży, czyli podczas kołowania, startu oraz lądowania, ponieważ przez cały ten czas zachowany zostaje odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Starając się dostosować do potrzeb klienta, linie lotnicze usiłują zwiększyć obowiązujący zakres swobody. Jeżeli jednak chodzi o połączenia Wi-Fi oraz Bluetooth, nie pozwalają na korzystanie z nich, o ile samolot nie został wyposażony w bezpieczny system pokładowy bezprzewodowej sieci internetowej dla pasażerów.

Pamiętajmy, że w każdej chwili podróży załoga lotnicza może nakazać pasażerom zaprzestanie korzystania ze sprzętu elektronicznego, a ci powinni dostosować się do wydanych poleceń.

Często powstaje również pytanie, co zaliczamy do tych urządzeń? Należą do nich przede wszystkim tablety, aparaty cyfrowe, smartfony, czytniki e-booków. Główną zasadą jest tutaj używanie w samolocie sprzętu bez przesyłania danych – bez względu na to, czy miałoby się to dziać przez połączenie z siecią telefonii komórkowej, Wi-Fi czy też za pomocą Bluetooth.

bilety lotnicze a sprzęt audio

Jakiego sprzętu elektronicznego możemy używać w samolocie?

1. MP3 i MP4
Podczas lotu bez jakichkolwiek przeszkód możemy korzystać z takich odtwarzaczy muzyki, jak MP3, MP4. Jedynym, na co należy zwrócić uwagę, są zasady etykiety pasażerskiej. Powinniśmy szanować przebywające obok nas osoby, pamiętając, że im niekoniecznie musi przypaść do gustu taka sama muzyka jak nam. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie słuchawki.
2. Ekrany multimedialne w fotelu
W przypadku gdy nie mamy własnego sprzętu audio czy też video, możemy skorzystać z zamontowanych w fotelu ekranów i obejrzeć dowolny film lub program telewizyjny.
3. Aparat fotograficzny i kamera
Podczas lotu nie ma żadnych ograniczeń zarówno dotyczących używania aparatu fotograficznego, jak i kamery. Żeby nie przeszkadzać pozostałym pasażerom, należy jednak wyłączyć lampę błyskową. W trosce o bezpieczeństwo załoga prosi zazwyczaj również o to, by w trakcie robienia ujęć pozostać na miejscach ewakuacyjnych.
4. Laptop, komórki
Tego typu sprzęt zaliczamy do mobilnych urządzeń elektronicznych. Linie lotnicze zezwalają na korzystanie z nich podczas lotu, jednak pod pewnymi warunkami:
• należy to robić w trybie offline,
• obowiązuje zakaz podłączania się do sieci komórkowej oraz Internetu.
Korzystanie z komórki jest więc jak najbardziej możliwe, jednak dopiero po osiągnięciu pewnej wysokości. W momencie gdy usłyszymy komunikat o zezwoleniu na odpięcie pasów bezpieczeństwa, możemy zacząć używać telefonu.
5. Czytniki e-booków
Podczas lotu możemy korzystać z czytnika e-booków, ponieważ sposób jego funkcjonowania w żaden sposób nie zagraża bezpieczeństwu lotu.
6. Przenośny odtwarzacz DVD
Na pokład możemy również zabrać przenośny odtwarzacz DVD i w dowolnej chwili czerpać przyjemność z oglądania wybranego filmu.
7. Urządzenia takie jak prostownice czy lokówki
Czasami zdarza się, że od pasażerów padają pytania o możliwości użycia na pokładzie tego typu sprzętu. Jest to jednak jednoznacznie zakazane.

Korzystanie z audio i video sprzętu podczas lotu

Nowoczesne rejsowe linie lotnicze zapewniają swoim pasażerom program rozrywkowy, czyli tzw. ofertę video-audio. W dowolnej chwili możemy oglądać różne programy telewizyjne i filmy. Dostępne są również słuchawki jednorazowego użytku. Na tego typu rozrywkę raczej niestety nie mamy co liczyć w tanich liniach lotniczych. Możemy oczywiście z tego zrezygnować na rzecz własnych gadżetów, ale pod warunkiem, że będziemy przestrzegać wszystkich dotyczących ich zasad bezpieczeństwa. Po więcej informacji dotyczących tego, co nam wolno podczas lotu warto sięgnąć do serwisu PADO24, który zawiera przydatne porady i opisy. Ponadto za pośrednictwem zawartej tam porównywarki ofert będziesz mógł także znaleźć najkorzystniejsze połączenia lotnicze, a nawet zarezerwować miejsca na nie. Zapraszamy!

  • Aktualności