Najlepsze oferty tanich biletów lotniczych

Loty czarterowe

Loty czarterowe to jeden z dość popularnych ostatnio sposobów na podróżowanie. W końcu większość z nas lubi wyjeżdżać, poznawanie świata, innych krajów i poszerzanie swoich horyzontów nęci, jest atrakcyjne. Często jednak z tego rezygnujemy – z różnych powodów. Czasem dlatego że boimy się swojego pierwszego lotu samolotem, a czasem wydaje nam się, że nas na to nie stać, że koszty są zbyt duże. A niekoniecznie zawsze tak właśnie jest. Niekiedy wystarczy poszukać nowych, mniej standardowych rozwiązań, by wyjechać gdzieś naprawdę tanio i zobaczyć coś ciekawego, nie rujnując przy tym swojego budżetu.

Czym są loty czarterowe?

Tego typu rozwiązaniem są na przykład właśnie loty czarterowe. Dla wielu osób jednak to pojęcie stanowi zagadkę, często nie wiemy, co ono właściwie oznacza, czym te loty są i na czym polegają. Warto więc to sprecyzować. Podróże samolotem dzielą się na loty rejsowe oraz właśnie czarterowe. Te pierwsze to właśnie standardowe loty z punktu A do punktu B, na które bilet kupujemy zazwyczaj samodzielnie, przez Internet. Im szybciej to zrobimy, tym będzie taniej. Bilety czarterowe z kolei można kupić jedynie za pośrednictwem biura podróży, najczęściej wraz z całym pakietem turystycznym, czyli z noclegiem oraz możliwością zwiedzania okolicy z przewodnikiem. Czasem jednak zdarza się, że biura sprzedają te loty oddzielnie, jako samodzielny produkt – wówczas są one nazywane przelotami trampingowymi.

W przypadku lotów czarterowych dany samolot jest w całości zarezerwowany dla biura podróży (lub kilku biur). W tym przypadku nie są sprzedawane indywidualne bilety. Dlaczego loty te są tańsze niż zwykłe? Firmy je zamawiające pokrywają koszt wszystkich miejsc w samolocie, nawet jeśli część z nich pozostanie wolna. Linie lotnicze nie ryzykują więc, że będą stratne, natomiast biura podróży oferują bilety lotnicze w bardzo niskich cenach po to, by uniknąć opłaty za puste miejsca. Lepsza jest dla nich jakakolwiek opłata, niż żadna.

Jak zarezerwować lot czarterowy?

Wybieranie lotów czarterowych to spora oszczędność, z drugiej jednak strony znalezienie takiego, który będzie nam odpowiadał, nie zawsze jest proste. Czasem wymaga to elastyczności, a nawet zmodyfikowania swoich planów. Jak już wspomnieliśmy, loty czarterowe są zazwyczaj połączone z całą wycieczką z danym biurem podróży. Nie każdy jednak lubi zwiedzać świat w taki zorganizowany sposób, niektórzy wolą to robić indywidualnie. Zakup samego lotu czarterowego jest możliwy, jednak tego typu okazje nie są normą, potrzeba tutaj szczęścia. Zazwyczaj zdarzają się one, kiedy nie wszystkie miejsca na wczasy zostaną wykupione i firma stara się zaoszczędzić przynajmniej poprzez odsprzedanie miejsc w samolocie.

Ze względu na opisaną powyżej zależność loty czarterowe są najczęściej sprzedawane w trybie „last minute”, co oznacza, że czasem kupimy je naprawdę moment przed podróżą. Takiego wyjazdu nie da się więc z dużym wyprzedzeniem zaplanować. Jeżeli mamy konkretny cel, do którego chcielibyśmy się w danym terminie wybrać, raczej musimy zapomnieć o locie czarterowym. Potrzeba tutaj otwartości na różne możliwości, zwłaszcza że tego typu bilety często bardzo szybko się wyprzedają, długi namysł więc nie wchodzi w grę.

bilety lotnicze na loty czarterowe

Takie loty stają się obok tanich linii lotniczych kolejnym bardzo popularnym sposobem na niedrogie podróżowanie w przestworzach. Choć znalezienie atrakcyjnego lotu czarterowego na pewno zajmie więcej czasu niż rezerwacja zwykłego biletu, nie musimy już w tym celu regularnie wertować ofert wszystkich biur podróży w okolicy. Obecnie przecież istnieje sporo porównywarek internetowych, takich jak PADO24, na których wszystkie interesujące propozycje są zebrane w jednym miejscu. Wystarczy tylko na nie co jakiś czas zaglądać, a na pewno na coś trafimy. Może niekoniecznie na lot do tego akurat miejsca, które od dawna nam się marzyło, ale przecież spontaniczne wyjazdy potrafią być jeszcze bardziej fascynujące.

  • Aktualności