Najlepsze oferty tanich biletów lotniczych

Pierwszy lot samolotem z dzieckiem

Pierwszy lot samolotem z dzieckiem to ogromny stres i niemałe przeżycie. Przed wylotem pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. Taki lot może być kłopotliwy i z pewnością wiąże się z dodatkowymi potrzebami małego pasażera. Wszelkie obawy wynikają zapewne z braku znajomości zasad rezerwacji biletów dla najmłodszych oraz praw, jakie przysługują im w trakcie lotu. Wiele mam rezygnuje z podróży samolotem już w ciąży, a następnie kiedy mają dziecko – ponieważ nie wiedzą, co je czeka. Tymczasem linie lotnicze oraz lotniska starają się stworzyć najmłodszym pasażerom i ich rodzicom jak najlepsze warunki, dzięki którym podróż samolotem może okazać się naprawdę bezpiecznym i komfortowym przeżyciem.

Przygotowanie do lotu

Oferty różnych linii lotniczych różnią się między sobą. Inaczej wygląda lot z niemowlęciem w połączeniach typu low cost, a inaczej u regularnych przewoźników. Także ceny biletów lotniczych dla dzieci będą się różnić. Przede wszystkim usługi dla dzieci są ograniczone ilościowo, dlatego chęć podróżowania z dziećmi najlepiej zgłosić jeszcze przed wykupieniem biletu.

Jakie dokumenty powinniśmy zabrać w podróż samolotem z dzieckiem? Warto pamiętać, że dziecko musi posiadać ważny dokument tożsamości przy każdym opuszczeniu granic kraju. Dokumentem tym może być paszport lub dowód osobisty. Paszport wyrabia się w miejscowym Urzędzie Paszportowym, a wniosek o jego wydanie składają rodzice (oboje). Potrzebne będzie również zdjęcie. Natomiast wniosek o dowód osobisty może złożyć jeden rodzic. Jeśli dziecko ukończyło 5 lat, jego obecność podczas składania wniosku jest konieczna. Podobnie jak w przypadku paszportu, wymagane jest odpowiednie zdjęcie. Ważną informacją jest to, że dowód osobisty pozwala na podróżowanie tylko w granicach Unii Europejskiej.

dobre bilety lotnicze
Dodatkowo do niektórych krajów potrzebna jest wiza. Dla większości przewoźników niemowlę to dziecko od 0 do 24 miesięcy. Opłaty za możliwość podróżowania są o wiele niższe, a lot spędza ono na kolanach rodzica przypięte specjalnymi pasami. Powyżej 2. roku dziecko ma już swoje miejsce w samolocie i ponosi koszt biletu lotniczego jak za osobę dorosłą.

Jeśli chodzi o bagaż, dziecku do 2. roku życia nie przysługuje możliwość posiadania bagażu podręcznego i rejestrowanego, jednak sytuacja zmienia się po osiągnięciu wymaganego wieku. Wtedy może podróżować jak dorosły ze swoimi bagażami. Poza tym rodzice mogą zabrać za darmo wózek dla niemowlaka. Jego posiadanie zgłasza się przy odprawie, jednak nie zawsze taka możliwość jest bezpłatna. Większość przewoźników pozwala na wnoszenie na pokład samolotu mleka modyfikowanego, a także jedzenia i napojów dla dzieci.

Warto pamiętać o zapasie pieluszek dla malucha i wszystkich akcesoriów do przewijania. Z pewnością przydadzą się w przypadku opóźnionego lotu. Natomiast ubranie dziecka powinno być wygodne i przewiewne, aby dostosować się do zmian temperatury podczas całej podróży. Aby ograniczyć stres związany z podróżą z dzieckiem, warto do bagażu podręcznego dołączyć komplet odzieży na zmianę. Startowi i lądowaniu towarzyszą zmiany ciśnienia. Z tego powodu często odczuwamy zatykanie uszu, czasami jest to bolesne.

Aby zadbać o komfort malucha, warto podać dziecku cukierki do ssania, lizaki lub gumy do żucia, a niemowlętom butelkę z mlekiem lub zwykły smoczek. Jak powszechnie wiadomo, nie można wymagać od dziecka wytrwania w ciszy i bez ruchu całego (często wielogodzinnego) lotu, dlatego warto przygotować tzw. zabijacze nudy. Podczas lotu świetnie sprawdzają się książeczki z naklejkami, zabawki, kredki i kartki papieru. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również dostosowane do wieku gry na tablet (istnieją też przystosowane dla dzieci poniżej 2. roku życia). Szczególnie przydatne (zwłaszcza podczas nocnego lotu) mogą okazać się kocyk i poduszka. To z pewnością podniesie komfort podróży dziecka. Jeśli istnieje taka możliwość – warto wybierać wieczorne godziny lotu. Jest duże prawdopodobieństwo, że zmęczone całym dniem dziecko szybciej uśnie w samolocie.

Wybierając kierunek podróży i bilety lotnicze, warto pamiętać o podanych zasadach i przygotować wszystko tak, by lot samolotem nie naraził dziecka na stres i niedogodności.

Tuż przed lotem

W większości linii lotniczych rodzice z małymi dziećmi są wpuszczani na pokład samolotu bez kolejki. Warto pamiętać również o wykupieniu miejsc z większą przestrzenią na nogi, które z pewnością pozwolą na większy komfort w przymocowaniu fotelika. Niektórzy przewoźnicy oferują specjalną asystę dla dzieci, bezpłatne posiłki dla maluchów, a nawet możliwość zamówienia kołyski dla dziecka poniżej 6. miesiąca życia. Przed podróżą warto jednak przeczytać dokładnie regulaminy przewoźników, aby wybrać najbardziej komfortowe warunki lotu. Warto zadbać o swoją wygodę, a żeby dowiedzieć się, jak to zrobić, najlepiej wejść na PADO24 i poszukać informacji na ten temat, a także skorzystać z porównywarki i znaleźć najbardziej dogodne dla nas połączenie. W końcu w trakcie podróży z dzieckiem najważniejszy jest komfort!

  • Aktualności