Najlepsze oferty tanich biletów lotniczych

Pierwszy lot samolotem

Wyruszając w daleką wakacyjną podróż najczęściej wybieramy samolot jako środek lokomocji. Latanie często bywa stresujące, zwłaszcza gdy robimy to po raz pierwszy. Właśnie dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby pokonać stres i poczuć się komfortowo podczas podróży. Warto pamiętać, że pierwsza wizyta na lotnisku nie zawsze musi wiązać się z zabłądzeniem czy przegapieniem lotu. Wystarczy opanowanie, spokój i znajomość podstawowych zasad, by bez stresu wyruszyć w podroż.

bilety lotnicze na pierwszy lot

Najważniejsze informacje

Przed wyjazdem na lotnisko należy pamiętać, aby zadbać o wszystkie szczegóły. Przede wszystkim wcześniej dokładnie się dowiedzmy, jakie dokumenty należy zabrać w podróż samolotem. Podstawą jest dokument tożsamości. Jeśli udajemy się do kraju z grupy państw członkowskich Unii Europejskiej, wystarczy sam dowód osobisty. W innym przypadku będzie potrzebny również paszport. Obecnie większość lotów obsługiwana jest za pomocą biletów elektronicznych. Kartę pokładową otrzymuje się natomiast w trakcie odprawy biletowo-bagażowej po uprzednim okazaniu dowodu osobistego lub paszportu.

Odprawy biletowo-bagażowej mają zagwarantować punktualne odloty samolotów, co oznacza, że odbywają się na długo przed planowanym startem samolotu. Z tego powodu, na lotnisko warto przybyć dwie godziny wcześniej. Niekiedy kolejki do punktów check-in są naprawdę długie, dlatego dwie godziny to nie przesada. Ponadto, mniej więcej na godzinę przed lotem należy mieć już nadany bagaż i posiadać kartę pokładową. Na wielkich elektronicznych tablicach wyświetlane są wszystkie najbliższe loty. Wystarczy odnaleźć swój, a jeśli odprawa już trwa, obok nazwy i numeru rejsu wyświetlany jest napis „CHECK-IN”, a także numery odpowiednich stanowisk odprawowych. Należy się wówczas udać do wskazanego stanowiska, aby pracownicy mogli sprawdzić potrzebne dokumenty. Dodatkowo, pracownicy ważą, znakują, rejestrują i nadają nasz bagaż. Mniejsze bagaże można zabrać ze sobą do kabiny.

Wszelkie informacje dotyczące bagażu warto sprawdzić przed pakowaniem na stronie swojego przewoźnika, by uniknąć stresujących sytuacji, dodatkowych opłat lub utraty części przedmiotów. Po nadaniu bagażu, odbywa się drukowanie karty pokładowej, czyli biletu, dzięki któremu można wsiąść na pokład samolotu. Z kartą pokładową i bagażem podręcznym (jeśli taki posiadamy) należy skierować się do strefy kontroli bezpieczeństwa. W tym miejscu zostaje prześwietlony nasz bagaż, a także sprawdzone za pomocą bramek, czy nie posiadamy żadnych metalowych przedmiotów. Warto pamiętać, że na pokład nie można wnosić napojów.

Gdy przyswoimy sobie podane informacje, nasze lęki będą znacznie mniejsze i bez problemów wyruszymy w podróż samolotem. Obecnie na rynku znajdziemy tanie bilety lotnicze, które zagwarantują nam przelot w dowolne miejsce, dlatego nie ma nad czym się zastanawiać. Warto już dziś skusić się na pierwszy lot!

Tuż przed odlotem

Przejście przez kontrolę bezpieczeństwa oznacza prawie koniec stresu związanego z pierwszym lotem. W drodze do odpowiedniego gate-u, którego numer można znaleźć na karcie pokładowej, można minąć strefę zakupów duty-free (strefa bezcłowa). To świetna okazja, by kupić książkę lub magazyn, które z pewnością umilą podróż. Można także nabyć tańsze kosmetyki, perfumy, papierosy lub alkohol (można go zabrać na pokład pod warunkiem, że będzie szczelnie zapakowany w plastikową torbę). Po zakupach należy przejść od razu do gate-u, czyli poczekalni. Z poczekalni na kilkanaście minut przed lotem obsługa wpuszcza pasażerów do samolotu. Poczekalnia jest idealnym miejscem na pozbycie się stresu. Z tego miejsca można obserwować startujące samoloty.

Pierwszy lot samolotem – dodatkowe rady

Warto pamiętać, że aby zapewnić sobie większy komfort podróży można prosić o konkretne miejsce w samolocie. Niewiele osób o tym wie! Jeśli więc boisz się swojego pierwszego lotu, warto wybrać miejsce środkowe. Mniejszą ilość stresu zapewni także umiejętność pakowania bagażu. To od nas zależy, czy kontrola bagażu podręcznego potrwa dłużej czy krócej.dobre bilety lotnicze Zastosowanie się do rad umieszczonych na stronach internetowych naszych przewoźników pozwoli na szybsze przedostanie się do strefy wolnocłowej, która jest z pewnością dużo przyjemniejszym etapem przygotowania do lotu. Warto też ubrać się dobrze i wygodnie, by nie stracić zbyt dużo czasu podczas kontroli bezpieczeństwa.

Przygotowanie do lotu na pewno ograniczy stres. Przede wszystkim warto słuchać poleceń. To zdecydowanie podnosi poziom naszego bezpieczeństwa. Dzień przed lotem można również sprawić sobie więcej przyjemności, wziąć długą kąpiel czy spotkać się w gronie przyjaciół. Osobom, które boją się latać warto przypomnieć, że samolot wciąż pozostaje najbezpieczniejszym środkiem transportu, a wypadki zdarzają się stosunkowo rzadko. Świadczy o tym fakt, że podróże lotnicze są w ostatnich latach wśród Polaków coraz popularniejsze. Przecież przez cały lot czuwa nad nami nie tylko pilot, ale także profesjonalnie przeszkolona obsługa, która potrafi odnaleźć się w awaryjnych sytuacjach. Dla większej pewności warto poczytać pomocne artykuły zawarte na PADO24, które pomogą nam przezwyciężyć lęki. Możecie zobaczyć tam najciekawsze miejsca wycieczek, nasza porównywarka ofert pozwoli wybrać najtańszą propozycję z dostępnych na rynku.

  • Aktualności