Najlepsze oferty tanich biletów lotniczych

Podróż samolotem w ciąży

Fora internetowe są pełne pytań o podróżowanie samolotem w ciąży. Internautki często przestrzegają się wzajemnie przed lataniem, przytaczając opowieści o niewpuszczonych na pokład kobietach w ciąży. Warto jednak wiedzieć, że będąc w ciąży, też można zwiedzać świat. Nie trzeba rezygnować z wakacyjnych wyjazdów. Trzeba jedynie wiedzieć jak podwójnie zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo w podróży, a także być przygotowaną na pewne ograniczenia i zamienić tanie bilety lotnicze na te wyższej klasy, które zapewnią większą wygodę podróżowania.

Kiedy najlepiej latać?

Mimo że nie ma przeciwwskazań do latania samolotem, nikt tego szczególnie nie poleca. Nigdy nie wiadomo jak zareaguje organizm kobiety podczas lotu. Najlepszy czas na podróżowanie samolotem w ciąży to drugi trymestr, czyli okres między 18. a 24. tygodniem, co uwzględniają również przepisy linii lotniczych. W pierwszych trzech miesiącach duże zmiany ciśnienia w trakcie startu i lądowania, a także zmniejszona zawartość tlenu na dużych wysokościach mogą niekorzystnie wpłynąć na kształtowanie organów dziecka. Może to również zwiększać ryzyko poronienia, a wywołane jest działaniem urządzeń, które wykorzystują promieniowanie rentgenowskie. W trzecim trymestrze natomiast duży brzuszek sprawia, że lot może być mało komfortowy, a wykonywanie wielu czynności- utrudnione. W tym okresie podróż wywołuje także typowe dolegliwości ciążowe, jak bóle pleców czy puchnięcie nóg. W związku z ryzykiem, jakie niesie ze sobą lot samolotem należy skonsultować się z lekarzem. Dodatkowo, przeciwwskazaniami do lotu są z pewnością ciąża mnoga, wcześniejsze poronienia, problemy z układem krążenia lub zagrożona ciąża.

bilety lotnicze a ciąża

O czym warto pamiętać?

Typowe dolegliwości dotyczą także kobiet podróżujących w drugim trymestrze. Na szczęście można je zminimalizować przez częstą zmianę pozycji. W trakcie lotu warto co pół godziny wstawać i w miarę możliwości przejść się wzdłuż przejścia. Można również poruszać nogami, a stopami robić okrężne ruchy. Podczas rezerwacji warto zatem wybrać miejsce przy przejściu. Dodatkowo, podczas lotu wyjątkowo męczące może okazać się korzystanie z toalety, dlatego miejsce przy przejściu dla kobiety w ciąży będzie idealne. Niezależnie od trymestru ciąży, kobieta nie powinna lecieć dłużej niż 3-4 godziny w jedną stronę (to długość lotu np. z Warszawy do Madrytu). Warto również odłożyć lot z przesiadkami. Jeśli nie ma takiej możliwości, można zaplanować podróż z przerwą na noclegi. Przed startem można poprosić stewardessę o udzielenie pomocy przy regulowaniu pasów. Należy zapiąć je tak, aby przebiegały pod brzuchem. Warto pamiętać, że w samolocie jest bardzo sucho, więc aby zapobiec odwodnieniu należy pić dużo niegazowanej wody. Pamiętajmy, że w tym przypadku tanie linie lotnicze niekoniecznie będą dobrym pomysłem – zamiast oszczędzać, lepiej postawić na wygodę.

Informacje o przewoźnikach

Ważne jest, aby przed lotem przeczytać regulamin wybranych linii lotniczych. Nie wszyscy przewoźnicy wpuszczają na pokład kobiety w ciąży, a niektórzy wymagają różnego rodzaju zaświadczeń. Oto zasady przewoźników dotyczące podróżowania samolotem przez kobiety w ciąży:

Air Berlin:
• Podróżowanie do 35. tygodnia ciąży.
• 4. tygodnie przed porodem nie można skorzystać z usług linii.
• Powyżej 4. tygodni do porodu nie potrzeba zaświadczenia od lekarza.
• Czasami pojawia się żądanie o książeczkę zdrowia lub zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że nie upłynął 35. tydzień ciąży.
Air France:
• Niewymagane są specjalne zaświadczenia dotyczące możliwości podróżowania samolotem, jednak polecana jest wizyta u lekarza i uzyskanie pozytywnej opinii.
• Odradzane jest podróżowanie na tydzień przed planowanym rozwiązaniem.
British Airways:
• Pojedyncza ciąża bez komplikacji- podróżowanie do 36. tygodnia.
• Mnoga ciąża bez komplikacji- podróżowanie do 32. tygodnia.
• Począwszy od 28. tygodnia ciąży linie proszą o zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podróży.
EasyJet:
• Do 27. tygodnia możliwość podróżowania bez zaświadczenia lekarskiego.
• 28.-35. tydzień – wymagane zaświadczenie wydane przez lekarza lub położną potwierdzające dobry stan zdrowia (z datą wcześniejszą niż 5 dni przed datą wylotu).
• Od 36. tygodnia kobiety nie mogą odbyć podróży.
German Wings:
• Możliwość podróżowania do końca 36. tygodnia po uprzednim przedstawieniu zaświadczenia potwierdzającego zaawansowanie ciąży.
Lufthansa:
• Ciąża bez komplikacji – możliwość podróżowania do 36. tygodnia ciąży lub do ok. 4. tygodnia przed terminem porodu – bez zaświadczenia lekarskiego (z wyjątkiem podróży do Kanady).
• Dokument pozwalający na lot w późniejszym okresie ciąży może wydać jedynie Centrum Medyczne Lufthansy.
Norwegian:
• Możliwość odbycia podróży do 4. tygodni przed planowanym rozwiązaniem.
• Podróż na 2 tygodnie przed planowanym rozwiązaniem możliwa jest po uprzednim zaświadczeniu bezproblemowego przebiegu ciąży i pozytywnej opinii lekarza prowadzącego.
• Lot nie może trwać dłużej niż 4 godziny.
PLL LOT:
• Do 32. tygodnia ciąży – podróżowanie za zgodą lekarza bez zaświadczenia.
• Powyżej 32. tygodnia ciąży – wymagane jest wypełnienie formularza na stronie internetowej przewoźnika.
Ryanair:bilety lotnicze
• Ciąża pojedyncza – podróżowanie do 36. tygodnia ciąży.
• Ciąża mnoga – podróżowanie do 32. tygodnia.
• Powyżej 28. tygodnia ciąży wymagane jest zaświadczenie od lekarza lub położnej, potwierdzające brak powikłań oraz zawierające przewidywaną datę porodu (zaświadczenie musi być wystawione nie wcześniej niż na 2 tygodnie przed wylotem, a wzór można odnaleźć na stronie przewodnika).
United Airlines:
• Podróżowanie do 9. miesiąca ciąży bez zaświadczeń lekarskich.
• Od 9. miesiąca wymagane zaświadczenie, wydane krótko przed wylotem przez lekarza prowadzącego z datą planowanego porodu, datą podróży oraz wynikiem OB.
Wizz Air:
• Brak możliwości lotu po upływie 34. tygodnia ciąży
• Powyżej 28. tygodnia ciąży wymagane jest zaświadczenie lekarskie poświadczające zdolność do odbycia podróży samolotem.

Dodatkowe wskazówki

Kobiety wybierające się w podróż samolotem powinny skonsultować ją ze swoim lekarzem prowadzącym oraz zaopatrzyć się w odpowiednie zaświadczenie. Warto także zapytać lekarza, co można zażyć w razie choroby lokomocyjnej. Ponadto, należy sprawdzić, gdzie w pobliżu miejsca docelowego jest szpital położniczy. Przed wyjazdem należy także udać się do swojego oddziału NFZ po informacje i dokumenty, które w razie komplikacji za granicą umożliwią bezpłatne skorzystanie z usługi służby zdrowia. Warto również wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wypadek nieprzewidzianej sytuacji.

Niezbędnik przyszłej mamy

W bagażu podręcznym przyszłej mamy powinny znaleźć się wygodne buty lub kapcie, które można założyć podczas lotu, chłodzący żel do nóg oraz lek rozkurczowy. Przydatna będzie także dokumentacja medyczna dotycząca przebiegu ciąży, dowód ubezpieczenia zdrowotnego lub numer polisy ubezpieczeniowej. Warto również pamiętać, aby zabrać ze sobą coś do jedzenia oraz butelkę niegazowanej wody, zwłaszcza jeśli lecimy tanimi liniami, które nie serwują posiłków lub napojów. Lepiej wziąć pod uwagę wszystkie ewentualności, niż doświadczyć dyskomfortu w trakcie lotu. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć na PADO24, a za pomocą dostępnej tu porównywarki ofert dobierzesz także najdogodniejsze dla siebie połączenie.

Wbrew pozorom, jeżeli będziemy pamiętać o przedstawionych powyżej zasadach, podróż samolotem w ciąży to nic strasznego, podobnie zresztą jak lot z dzieckiem – o czym zapewne przekonasz się już wkrótce.

  • Aktualności