Najlepsze oferty tanich biletów lotniczych

Podróże lotnicze coraz popularniejsze wśród Polaków

Obecnie coraz większa liczba Polaków decyduje się na podróżowanie samolotem. Wśród niektórych nadal panuje opinia, że latanie jest niebezpieczne, a maszyny awaryjne. Strach i stres związany z lataniem samolotem jest jednak zupełnie niepotrzebny. Niebezpieczeństwo śmierci w katastrofie samolotu jest prawie 1600 razy mniejsze niż w wypadku samochodowym. Każdego roku na drogach na całym świecie ginie w wypadkach około 1 300 000 osób. Dla porównania, w 2010 roku w wyniku katastrof lotniczych zginęło jedynie 829 osób. To dokładnie 1568 razy mniej! Jeśli porównamy te wartości, okaże się, że to podróże samochodem są dużo bardziej ryzykowne.

Lata coraz więcej Polaków

bilety lotnicze na dalekie podróże 

Latanie samolotem jest coraz bardziej popularne. Dzięki podniebnym podróżom na inny kontynent można dotrzeć w zaledwie kilka lub kilkanaście godzin.Zwłaszcza tanie linie lotnicze zapewniają szybką i komfortową podróż, nie obciążając nas za to wysokimi kosztami. Nowoczesne maszyny są przestronne i wygodne, a klasy biznesowe oraz pierwsze posiadają oprócz wielu udogodnień, sprzęty umilające czas podróży, jak np. kino czy sprzęt audio. Liczne zalety latania samolotem zdecydowały o ich popularności także w Polsce. Co roku oferty lotnicze poszczególnych przewoźników poszerzają się o kolejne kierunki. Jednocześnie oznacza to zwiększającą się liczbę portów lotniczych w kraju. Loty krajowe w Polsce charakteryzują się krótkim czasem podróży i bogatą siatką połączeń, jednak według statystyk są wybierane najrzadziej wśród grupy środków transportu w komunikacji krajowej. Loty krajowe dopiero zyskują swoją popularność, do czego z pewnością przyczynił się Ryanair, który oferuje loty między największymi polskimi miastami już za kilkadziesiąt złotych.

Rozwój lotów w Polsce

Linie lotnicze oferują coraz tańsze bilety lotnicze, a dużo osób woli samodzielnie organizować wyjazd niż korzystać z oferty biura podróży. Niekiedy ceny przelotów krajowych są niższe lub porównywalne do cen biletów na przejazdy krajowe, zwłaszcza jeśli zarezerwujemy je odpowiednio wcześniej. Na stronach internetowych pojawia się wiele promocyjnych ofert, które swoją atrakcyjnością przyciągają mnóstwo klientów. Obecnie można znaleźć loty nawet za 9 zł z lotniska Warszawa-Modlin do Gdańska lub Wrocławia! Do końca 2014 roku przez polskie lotniska przewinęło się ponad 27 mln pasażerów. To bardzo dobry wynik, bo przez rok polskie lotniska odwiedziły 2 mln osób. Dane z ubiegłego roku pokazują, że warszawski port lotniczy zanotował spadek liczby pasażerów, jednak w ruchu krajowym nastąpił wzrost przewozów o ponad 8 procent. Biorąc pod uwagę stale malejące ceny biletów i liczne promocje, być może niebawem linie lotnicze będą stanowiły silną konkurencję dla innych środków transportu. Nie można zapominać także o licznych rabatach i zniżkach, które linie lotnicze oferują swoim stałym klientom, a także o coraz popularniejszych lotach czarterowych. Polacy mają wciąż niski wskaźnik mobilności, który określa liczbę lotów statystycznego Polaka (wynosi jedynie 0,67). Średnio latamy półtorej razy na dwa lata, podczas gdy nasi niemieccy sąsiedzi statystycznie 2 razy w ciągu roku.

Porty lotnicze w Polsce

Obecnie w Polsce jest obecnych 15 portów lotniczych, z czego jeden jest zamknięty dla ruchu lotniczego z powodu modernizacji. Jego otwarcie planowane jest do końca 2015 roku. Liderem wśród portów jest od lat Lotnisko im. Chopina w Warszawie. W 2014 roku po raz drugi w historii przekroczyło próg 10 mln pasażerów.Do jego sukcesu z pewnością przyczyniła się modernizacja części terminala A oraz planowana rozbudowa przestrzeni dla przewozów cargo. Rok 2014 był również rekordowy dla portu lotniczego w Krakowie. Podium zamknęło lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, które obsłużyło ponad 3 mln podróżnych. Wiele powodów do zadowolenia ma katowickie lotnisko w Pyrzowicach. Przyrost liczby pasażerów na Śląsku wyniósł aż 30 procent. W połowie grudnia 2014 magiczną liczbę 2 mln podróżnych przekroczyło lotnisko im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu. Na ten rezultat złożyła się przede wszystkim rozbudowana i dopasowana do potrzeb siatka połączeń, wygodny dojazd oraz parking. Z pewnością na wzrost podróżnych miały wpływ linie Ryanair, które uruchomiły swoje pierwsze niezwykle tanie krajowe połączenia między Warszawą-Modlinem oraz Gdańskiem. Lotnisko Warszawa-Modlin zajęło szóste miejsce w skali kraju. Za nim jest lotnisko Ławica w Poznaniu, które zamyka grupę portów odprawiających więcej niż milion pasażerów rocznie. Pozostałe lotniska w Polsce znajdują się w Rzeszowie, Bydgoszczy, Szczecinie, Łodzi, Lublinie, Zielonej Górze, Radomiu i w Szymanach (modernizowane). Aby dowiedzieć się, które z nich wybrać, najlepiej sprawdzić dostępne opcje za pomocą porównywarki PADO24.

bilety lotnicze polskich linii lotniczych
  • Aktualności