Czym jest konto walutowe?

Wraz ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz włączeniem jej do układu Schengen, powiązania handlowe i osobiste między Polską a pozostałymi krajami UE stały się częstsze i silniejsze. Polska cały czas rozwija się gospodarczo, a Polacy otwierają się na nowe możliwości i usługi. Nic dziwnego, że wiele osób obok standardowego konta osobistego w złotówkach posiada walutowe konta bankowe. Aby założyć takie konto należy odwiedzić oddział interesującego nas banku lub też złożyć wniosek drogą internetową. Czym tak właściwie jest konto walutowe? Mówiąc najprościej, jest tym samym, czym ROR – czyli rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy, lecz jest ono prowadzone w walucie obcej (EUR, GBP, CHF, USD) to znaczy innej niż polskie złotówki.

W jakich sytuacjach jest potrzebne konto walutowe?

Być może komuś posiadanie konta walutowego wydaje się bezcelowe, bo niby dlaczego konto w obcej walucie ma być przydatne w Polsce? Naturalnie tego rodzaju rachunek nie jest potrzebny dla wszystkich oraz nie jest konieczny dla osób, które wyjeżdżają za granicę na krótko lub bardzo rzadko. Jednak warto zastanowić się nad posiadaniem konta walutowego jeśli:

konto osobiste walutowe

• Posiadasz kredyt w innej walucie niż PLN. Dlaczego? Ponieważ nie tracisz w momencie przewalutowania transakcji i możesz swoje zobowiązanie pieniężne spłacić w walucie, nie martwiąc się już wahaniami kursu walut.
• Jeżeli często robisz zakupy internetowe lub tradycyjne w sklepach zagranicznych. Dlaczego? Tutaj działa podobny mechanizm jak w przypadku kredytów, a mianowicie nie ponosisz kosztów związanych z przewalutowaniem kosztów. Wiąże się z tym konieczność posiadania karty debetowej zintegrowanej z kontem walutowym, która pozwoli ci na zapłacenie dokładnie takiej sumy, jaką kosztuję kupowany towar, bez konieczności ponoszenia strat związanych z obecnym kursem walut.
• Przydatne jest także, gdy studiujemy i otrzymujemy od uczelni zagranicznej stypendium lub gdy pracujemy i regularnie na nasze konto wpływa pensja lub renta.

Usługi oferowane przez banki dla właścicieli konta walutowego są identyczne jak usługi gwarantowane przy posiadaniu konta w złotówkach. Jest to więc możliwość dokonywania przelewów zagranicznych oraz krajowych, realizowanie wpłat i wypłat, a także zakładanie lokat walutowych. Masz swobodny i nieograniczony dostęp do konta, dzięki serwisowi internetowemu. Tak więc zawsze jesteś na bieżąco ze stanem swojego konta o dowolnej porze dnia i nocy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta walutowego?

walutowe konto osobistePrzede wszystkim zwróć uwagę na wysokość opłat za otwarcie i prowadzenie konta, zazwyczaj jest to bezpłatne, aczkolwiek nie wszystkie placówki oferują darmowe prowadzenie konta. Rzeczą niesamowicie potrzebną przy posiadaniu konta jest karta płatnicza – zorientuj się, czy w wybrany przez ciebie bank do konta walutowego zapewnia możliwość korzystania z karty oraz jaki jest koszt miesięczny za jej użytkowanie oraz za podejmowanie gotówki z bankomatów. Jeżeli jesteś fanem transakcji bezgotówkowych, musisz koniecznie zapoznać się z informacją dotyczącą kosztów za przelewy. Zależeć to będzie od rodzaju przelewu – wewnętrzny, zewnętrzny.

Bankowe konto walutowe to idealne rozwiązanie dla osób powiązanych w jakikolwiek sposób z zagranicą. Dzięki niemu możesz z łatwością uniknąć niekorzystnych przewalutowań oraz wymienić zagraniczną gotówkę w momencie dogodnego według ciebie kursu walut. Zachęcamy, aby jeszcze przed założeniem konta walutowego dokładnie zapoznać się z ofertami banków zawartych w porównywarce finansowej, co pozwoli wybrać jak najlepsze i najlepiej dopasowane do Twoich możliwości i stylu życia konto walutowe.