Opalanie na słońcu

wakacyjne wycieczkiOpalanie na słońcu jest jedną z wielu przyjemności, z jakich możemy korzystać podczas letnich wycieczek. Większość z nas lubi, gdy ich skóra zaczyna przybierać brązowy odcień, uważamy, że wygląda ona wtedy ładniej niż kiedy jest blada. Niektórzy uzyskują pożądany efekt błyskawicznie, innym potrzeba do tego długich godzin spędzonych na słońcu – ale wylegiwanie się na plaży to przecież czysta przyjemność. Oddając się temu zajęciu, warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, których przestrzeganie uchroni nas przed przykrymi skutkami opalania.

Na czym polega opalanie na słońcu?

pomysł na wakacyjną wycieczkęJak to się jednak dzieje, że pod wpływem promieni słonecznych nasza skóra zmienia barwę na ciemniejszą. Jak przebiega i na czym polega proces opalania na słońcu? Docierające do nas promieniowanie można podzielić na trzy rodzaje – UVA, UVB i IR (infra red). UVA to promieniowanie ultrafioletowe. To ono odpowiada za powstawanie długotrwałej opalenizny, ponieważ przenika aż do głębokich warstw skóry, gdzie ma miejsce proces syntezy melaniny. Może być ono jednak bardzo niebezpieczne, gdyż niszczy włókna kolagenowe, a także mechanizmy odpornościowe skóry. Bezpośrednio za oparzenia odpowiedzialny jest jednak ten drugi rodzaj promieniowania, czyli UVB, które z drugiej jednak strony wytwarza cenną dla naszego organizmu witaminę D3. Z kolei promieniowanie IR odpowiada za udary słoneczne. Warto więc zastanowić się przed wyjazdem, czy nie lepiej zamienić opalania na inną atrakcję turystyczną.

Niebezpieczeństwa związane z opalaniem na słońcu

Choć wygrzewanie się na łące czy plaży kojarzy się nam z błogim wypoczynkiem, nie wolno przy tym zapominać o zdrowym rozsądku. Inaczej efekty mogą być opłakane lub wręcz tragiczne. Podczas opalania na słońcu ostrożnością powinny się wykazać zwłaszcza osoby posiadające jasną skórę z dużą ilością przebarwień, czyli tzw. pieprzyków. Zbyt częste i zbyt długie wystawianie ciała na działanie silnych promieni słonecznych może doprowadzić do powstawania kolejnych znamion lub przekształcić te już istniejące w zmiany nowotworowe (np. czerniaki). Niebezpieczeństwo to dotyczy zwłaszcza dzieci. Inny skutek nierozsądnego opalania to oparzenia, które bywają wyjątkowo bolesne. Poza tym promienie słoneczne przyspieszają również proces starzenia się skóry i pogarszają jej kondycję, doprowadzają do przedwczesnego powstawania zmarszczek – a tego nie chciałaby przecież chyba żadna kobieta. Być może czasem lepiej więc będzie zostać w pokoju hotelowym, niż cały dzień przebywać na słońcu.

Jak się rozsądnie opalać na słońcu?

dobre miejsce na wycieczkęCzy wszystko to oznacza, że powinniśmy zrezygnować z kąpieli słonecznych i w ciepłe dni chować się jak najczęściej w cieniu? Niekoniecznie. W trakcie opalania na słońcu trzeba po prostu myśleć. Podstawą są oczywiście kremy z filtrem. Nie każdy jednak wie, że by taki specyfik zadziałał, należy go użyć co najmniej pół godziny przed wyjściem z cienia, a później pamiętać o nakładaniu co jakiś czas kolejnych warstw, zwracając szczególną uwagę na miejsca takie jak uszy, ramiona czy nos. Warto wiedzieć, że krople wody na naszej skórze wzmacniają działanie promieni słonecznych i mogą przyczyniać się do powstawania oparzeń. Poza tym opalanie jest absolutnie zabronione w trakcie przyjmowania niektórych rodzajów leków – jeśli mamy wątpliwości, czy nie jest tak w przypadku stosowanych przez nas medykamentów, koniecznie skonsultujmy to z lekarzem lub poszukajmy informacji w Internecie. Co natomiast robić, kiedy już przydarzy nam się oparzenie słoneczne? W takich sytuacjach pomocne są kefir i chude mleko, a także ocet oraz aloes.

Oprócz kremu do opalania naszym nieodłącznym atrybutem w wakacje powinny być okulary przeciwsłoneczne. Zabierajmy je ze sobą nie tylko wtedy, gdy planujemy intensywne opalanie na słońcu, ale właściwie zawsze. Uchronią nas przed one zapaleniem spojówek, a nawet uszkodzeniami rogówki, które mogą być skutkami promieniowania UVA. Gdy chcemy znaleźć dobre miejsca do opalania oraz porady, które zapewnią nam bezpieczeństwo, najlepiej jest skorzystać z porównywarki.