Bitcoin – waluta nowoczesnościkonta osobiste płatność bitcoin

Bitcoin to kryptowaluta, inaczej Waluta Cyfrowa. Została wprowadzona przez Satoshi Nakamoto w 2009 roku. To waluta, która nie zna granic, ponieważ jest dostępna wszędzie tam, gdzie istnieje dostęp do Internetu lub telefonii komórkowej. Za pomocą waluty Bitcoin można natychmiastowo wykonać przelew z do dowolnego miejsca na świecie z ominięciem banków i pośredników, a także kosztownych prowizji, ograniczeń i limitów.

Bitcoin (BTC) to waluta, która nie ma centralnego systemu bankowego, co oznacza, że nie zarządza nią żadna jednostka centralna, a więc nikt nie sprawuje nad nią bezpośredniej kontroli. Bitcoin ma realną wartość i można je wymieniać na prawdziwe pieniądze w różnych walutach, płacić nimi w Internecie, a także w niektórych sklepach. Co więcej, można w nie inwestować. Jeśli więc nie jesteśmy przywiązani do korzystania z tradycyjnego konta bankowego, warto wypróbować tą metodę. Obecnie powstaje coraz więcej kasyn online, które posługują się wyłącznie walutą BTC. Początkowo wirtualną walutą posługiwali się przede wszystkim komputerowi maniacy oraz radykalni libertarianie. Popularyzacja waluty zaowocowała poszerzeniem grupy jej użytkowników. Obecnie mówi się, że jest ona globalnym fenomenem, a niektórzy twierdzą, że cyfrowa waluta jest mocniejszym pieniądzem od standardu złota. Na początku swojej kariery na rynku za jednego dolara można było kupić 130 000 BTC, a już pod koniec roku 2013 cena jednego BTC wyniosła 810 dolarów. Dodatkowo, dzienny obrót walutą BTC osiągnął pod koniec 2013 roku około 900 000 BTC, czyli ponad 650 milionów dolarów!

waluta bitcoin konta osobisteBitcoin nie ma wersji papierowej. Co oznacza, że nie funkcjonuje jako banknoty i monety. Całość funkcjonuje na zasadzie kont internetowych. Dodatkowo, informacje o bitcoinach są przechowywane w sieci P2P, czyli sieci, w której nikt nie pełni roli dystrybutora, a wszystkie hosty pełnią równorzędną rolę w procesie wymiany danych. Informacja o przelewie trafia zatem do wszystkich aktualnie podłączonych komputerów, a mimo to transakcje dokonywane za pomocą bitcoinów są anonimowe! Informacje te rozsyłane są w zaszyfrowanej postaci. Warto wiedzieć, że kurs waluty BTC nie jest zależny od gospodarki i polityki naszego lub jakiegokolwiek innego kraju. Nie można jej także podrobić! Wszelkie próby „dodrukowania” pieniędzy są bezskuteczne, ponieważ informacje o nich są przechowywane w całym Internecie. Warto wiedzieć, że ilość BTC jest ograniczona. W przeciwieństwie do tradycyjnych pieniędzy, które można dodrukować w każdej chwili, bitcoinów może powstać tylko 21 milionów (ma się to stać do 2140 roku). Sprawia to, że BTC jest walutą odporną na inflację, która powstaje w wyniku zmniejszenia wartości pieniądza przez jego dodruk. Wartość bitcoina zależy przede wszystkim od jego popularności i użyteczności, a im większa jest społeczność bitcoinowa, tym większa jego wartość. Z anonimowości transakcji wynika brak możliwości kontroli bitcoina. Żaden rząd nie jest w stanie pobrać podatków od dochodów, sprawdzić stanu oszczędności czy kontrolować przepływu wirtualnych pieniędzy. Ponadto, raz wykonanej transakcji nie można cofnąć. Jest to bardzo ważna cecha tej waluty, ponieważ w dzisiejszych czasach coraz częściej przytrafiają się nam oszustwa finansowe, a odzyskanie przelanych pieniędzy jest możliwe tylko wtedy, gdy otrzymamy zwrot od adresata.

Korzystanie z waluty Bitcoin

Aby korzystać z bitcoin trzeba mieć konto. Jest to dużo prostsze niż założenie konta w banku internetowym. Wystarczy wejść na stronę www.bitcoin.org i odnaleźć zakładkę „Pierwsze kroki”, aby zainstalować odpowiedni portfel, który będzie służył nam do przechowywania wirtualnych pieniędzy oraz wykonywania przelewów. Za pomocą BTC można kupować różne towary w Internecie. Obecnie na wielu portalach aukcyjnych sprzedawcy akceptują płatności w BTC po aktualnym kursie kantoru. Dodatkowo, ogromną zaletą bitcoina są błyskawiczne transakcje w dowolne miejsce na świecie. Nie trzeba zatem czekać kilku dni, aż środki trafią do odbiorcy w Chinach czy USA. System pobiera także niewielkie prowizje, co sprawia, że przelewy są o wiele bardziej atrakcyjne, niż w tradycyjnych bankach. Stanowi to więc ciekawy dodatek do konta osobistego.

bitcoin a konto osobisteNa wirtualnej walucie można także zarabiać. Obecnie istnieje wiele stron oferujących darmowe bitcoiny, a także kantory, w których można zakupić lub sprzedać posiadane monety. Można je wykorzystać do robienia przelewów międzynarodowych, czyli za obcą walutę kupić bitcoiny, a następnie sprzedać je za inną walutę i wpłacić na swoje konto bankowe. Od jakiegoś czasu bardzo popularne są tzw. koparki bitcoin, które są kartami graficznymi tworzącymi bardzo dużą moc obliczeniową. Moc można sprzedać do kopalni bitcoin, a kopalnia płaci nam za wykonanie konkretnych ruchów. Sprzęt jednak nie jest tani, ponieważ najtańsze i najsłabsze koparki kosztują ok. 200 zł. Najbezpieczniej jest zatem zacząć od przeczytania kilku poradników, a wzbogacanie się od darmowych stron internetowych. Przed wykonaniem jakichkolwiek ruchów, lepiej sprawdzić wszelkie dostępne informacje i propozycje, które znajdziemy w porównywarce finansowej.