Bornholm – wyspa na Bałtyku

Bornholm to wyspa należąca do Danii, która jest położona w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. Ta zamieszkała przez nieco ponad 40 tysięcy mieszkańców wyspa daje im utrzymanie głownie dzięki rozwiniętemu rybołówstwu i rolnictwu. Bornholm jest również znany ze znakomitych wędzarni ryb, a także z produkowanego w mieście Klemensker sera pleśniowego St.Clemens Danablu, który jest doceniany przez smakoszy na całym świecie. Charakterystyczne są również bornholmskie zegary wahadłowe, wytwarzane przez rzemieślników od końca XVIII wieku.

Dostać się na tę wyspę z Polski nie jest trudno. Jest ona oddalona jedynie o 100 kilometrów od naszego wybrzeża. Dla pragnących poczuć prawdziwie północny klimat polecane jest zrezygnowanie z przelotu samolotem i wybranie się w pełen niezapomnianych widoków rejs promem.

promy na PADO24

Promem na Bornholm, skąd?

Z Polski na Bornholm można się dostać promem ze Świnoujścia lub Kołobrzegu, jednak rejsy te zwykle mają jeszcze przystanek w Szwecji (Ystad). Płyniemy wtedy dużym promem, który oferuje możliwość zabrania ze sobą za dodatkową opłatą samochodu, roweru lub motocykla. Rejsy odbywają się niezależnie od zafalowania morza, ze względu na rozmiary promów nic im nie grozi. Podróż trwa wtedy około 7-8 godzin, więc najlepiej wypłynąć w nocy. Można również zdecydować się na bezpośrednie połączenie z Kołobrzegu do Nexo, które trwa 4,5 godziny, ale w tym wypadku nie ma możliwości zabrania ze sobą samochodu z powodu małego rozmiaru katamaranu. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, jest to relatywnie tania wycieczka – za podróż tam i z powrotem za jedną osobę dorosłą zapłacimy 140-190 zł, natomiast dziecko poniżej 4 lat płynie z nami za darmo. Warto zapolować również na promocje typu first minute, można wtedy zaoszczędzić  kilka – kilkanaście procent ceny biletu. Promy wyposażone są w restauracje, kawiarnie, sklepy i tarasy widokowe i inne atrakcje, co czyni podróż jeszcze ciekawszą.  Istnieje również możliwość wypłynięcia z Niemiec. Można dojechać ze Szczecina do miejscowości Sassnitz przez Lubieszyn (około 200km). Przepłynięcie promem z Niemiec na Bornholm zajmuje około 3,5 godziny.

Co warto wiedzieć płynąc na Bornholm?

znajdź promy na PADO24Warto przypomnieć, że Dania, do której należy Bornholm przystąpiła do strefy Schengen, w związku z czym, do przekroczenia jej granic, nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty oprócz ważnego dowodu osobistego, także w przypadku dzieci (wtedy potrzebny będzie tymczasowy dowód osobisty, legitymacje szkolne nie są honorowane).  Walutą obowiązującą na Bornholmie jest korona duńska. Ciekawostką jest to, że są sklepy, w których zapłacić możemy złotówkami, jest to na przykład wędzarnia ryb w miejscowości Gudhjem.

Aby po wyspie poruszać się samochodem, potrzebne będzie ważne ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy. Parkowanie jest w większości miejsc bezpłatne i ograniczone czasowo, należy się jedynie zaopatrzyć w tak zwane winietki, do nabycia na stacjach benzynowych i punktach obsługi turystów. Mają one formę zegara, nakleja się je na przedniej szybie i ustawia bieżącą godzinę parkowania. Po wyspie bardzo komfortowe jest poruszanie się rowerem ze względu na rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych. Bornholm jest bardzo bezpiecznym miejscem, ale nie jest polecane zostawianie roweru bez zabezpieczenia. Warte uwagi są również stragany ze świeżymi produktami, pamiątkami i zabawkami. Można tam nabyć wiele rzeczy, od bryłek tamtejszego granitu po owoce i warzywa. Co je wyróżnia? Cena znajduje się na towarze, a należność wrzuca się po skrzynki , która koło nich stoi.

Bornholm wydaje się być świetnym miejscem na jednodniową wycieczkę z rodziną. Ten czas na pewno uprzyjemni świadomość wyboru najlepszego rejsu promem – z porównywarką ofert PADO24 będziesz na bieżąco nie tylko w temacie wycieczek. Dzięki nam dowiecie się wiele ciekawych informacji o innych wyspach Morza Bałtyckiego – Olandii, Gotlandii.