Choroba lokomocyjna podczas lotu

Choroba lokomocyjna to inaczej choroba ruchu. Przypadłość ta dopada osoby w każdym wieku, jednak statystyki wykazują, iż kobiety cierpią na nią częściej niż mężczyźni. Jest to naprawdę uciążliwa dolegliwość, która potrafi zamienić w koszmar nawet najlepiej zapowiadającą się podróż. Jak zatem uniknąć jej podczas lotu?

Czym jest choroba lokomocyjna?

bilety lotniczeChoroba lokomocyjna, inaczej kinetoza, jest związana z zaburzeniami w narządzie równowagi mieszczącym się w uchu środkowym. Dotyczą one odbioru tych samych bodźców przez błędnik i oko oraz przesyłaniem przez nie sprzecznych sygnałów do mózgu. Dzieje się tak np. w czasie lotu samolotem: mimo że człowiek siedzi bez ruchu, to jednak i tak się porusza; wzrok odbiera zmianę otoczenia, którą mózg interpretuje jako ruch, jednak narząd równowagi nie odnotowuje różnicy w położeniu ciała – informacje są więc sprzeczne. Zazwyczaj po 12. roku życia choroba lokomocyjna zaczyna ustępować, jednak nie jest to regułą, gdyż każdy organizm jest nieco inny. Niestety osoby ze skłonnościami do tej dolegliwości mogą się z nią borykać przez całe życie. Jeżeli dostrzeżemy jakiekolwiek objawy choroby, nie zaniedbujmy ich, gdyż mogą one pociągnąć za sobą pewne konsekwencje, związane na przykład z kręgosłupem szyjnym czy też zaburzeniami widzenia. Dlatego przy wyjątkowo uciążliwej chorobie lokomocyjnej koniecznie skonsultujmy się z lekarzem.

Objawy choroby

Objawy choroby są szczególnie dokuczliwe, gdy osoba podczas lotu koncentruje swoją uwagę na czymś, co jest nieruchome. Wtedy zaczynają występować takie dolegliwości jak nudności, zawroty głowy, bladość skóry, utrata apetytu oraz wymioty. Czasami dochodzi do szybkiego oddechu lub skrajnego zmęczenia wraz z sennością. Zwykle choroba lokomocyjna nie trwa długo i po zakończeniu podróży wszystko mija. Ale w skrajnych przypadkach problemy utrzymują się nawet do kilkunastu godzin po opuszczeniu środka transportu.

Jak uniknąć choroby lokomocyjnej podczas lotu?

Choroba lokomocyjna jest zazwyczaj związana z indywidualnymi predyspozycjami organizmu, więc nie da się jej całkowicie uniknąć. Jedynym sposobem byłoby zaprzestanie poruszania się samolotem, co w przypadku niektórych osób nie wchodzi raczej w rachubę. Jednak znając mechanizmy działania choroby, możemy postarać się uniknąć jej objawów albo przynajmniej zminimalizować je.

Porady

bilet lotniczy1. Lecąc samolotem, zajmij miejsce przy oknie w pobliżu skrzydeł
Są to dobre miejsca, ponieważ tam najmniej odczuwa się turbulencje, natomiast najmocniej – z tyłu. Poza tym cierpiący na chorobę lokomocyjną powinien usiąść przy oknie, żeby podczas startu i lądowania widzieć horyzont, który jest punktem odniesienia dla oczu.
2. Wybierz poranny lot
Warto wiedzieć, że ze względu na niższą temperaturę poranne loty są mniej narażone na wszelkiego rodzaju turbulencje oraz burze. Lepiej więc zarezerwować bilet lotniczy na tę porę dnia.
3. Nie koncentruj uwagi na nieruchomych przedmiotach
Podczas lotu zapomnij o czytaniu książki. Gdy tylko zaczniesz się na niej koncentrować, mózg natychmiast będzie odbierał sprzeczne sygnały. Jednak możesz skorzystać z alternatywnego rozwiązania – zamknąć oczy i posłuchać muzyki bądź audiobooka. Korzystanie ze sprzętów audio-video podczas lotu nie jest zakazane.
4. Świeże powietrze
Lecąc samolotem, nie da się oczywiście otworzyć okna i zaczerpnąć świeżego powietrza, jednak dla podtrzymania odpowiedniej dla Ciebie temperatury powietrza możesz włączyć klimatyzację.
5. Lekki posiłek
Koniecznie przed lotem zjedz lekki posiłek. Nie ma nic bardziej mylnego niż stwierdzenie, że pusty żołądek pomoże uniknąć mdłości oraz wymiotów. Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną z tego powodu najczęściej odmawiają jedzenia przed lotem, jednak w rzeczywistości głód wywołuje u nich osłabienie i rozdrażnienie. Złotym środkiem w takiej sytuacji będzie lekki posiłek (unikaj tłustych rzeczy i słodyczy, zwłaszcza czekolady) oraz woda (koniecznie niegazowana). Naukowcy udowodnili, że słodycze, a także napoje gazowane przyczyniają się do wystąpienia choroby lokomocyjnej.
6. Preparaty apteczne
Apteki bogate są w różnego rodzaju preparaty, które mają zapewnić poprawę samopoczucia u osób cierpiących na chorobę lokomocyjną. Są to kapsułki ziołowe, działające na zasadzie akupresury opaski i plastry, homeopatyczne tabletki, miętowe oraz rumiankowe herbatki, a także drażetki do ssania z imbirem, który jak naukowo udowodniono, doskonale sobie radzi z nudnościami oraz innymi objawami choroby lokomocyjnej.
7. Sen
Sen podczas podróży jest najlepszym sposobem na uniknięcie choroby lokomocyjnej.

Jeśli Twoje problemy zniechęcają cię do podróżowania i nigdy nie wiesz, jaki środek transportu wybrać, sprawdź porównywarkę ofert! Zawarte tam opisy pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.