Choroba lokomocyjna podczas podróży

choroba lokomocyjna na promieChoroba lokomocyjna to schorzenie, zwane również kinetozą, które dotyka głównie dzieci. Jednak wiele dorosłych osób zna uczucie, kiedy podczas podróży dowolnym środkiem transportu pojawiają się nudności i zawroty głowy, ślinotok i dyskomfort, a nawet wymioty. Co trzeci człowiek doświadcza tego typu dolegliwości podczas wycieczek. Kinetoza nie jest groźna, ale bardzo uciążliwa, jeśli chcemy wyjechać na wakacje albo praca zmusza nas do częstych delegacji. Co powoduje chorobę lokomocyjną i czy można sobie z nią poradzić?

Czym jest choroba lokomocyjna i co ją powoduje?

Nasze ciało jest precyzyjnie skonstruowane i dostosowane do czynności, które człowiek naturalnie wykonuje, a mózg gromadzi informacje i tworzy „mapę ciała” na podstawie tego, co dostarczają mu zmysły. Jedną z podstawowych rzeczy jest ruch i związane z nim przemieszczanie się. Jeśli następuje z zaangażowaniem całego układu ruchu człowieka, czyli mówiąc prościej, biegniemy albo idziemy, wtedy wszystko w porządku, ponieważ mózg koordynuje dane dostarczone przez oczy, błędnik, receptory czucia głębokiego, skórę i układ nerwowy.promy

Problemy zaczynają się, kiedy do mózgu dochodzą sprzeczne informacje – czyli błędnik i oczy rejestrują ruch, a reszta ciała nie odnotowuje zmiany położenia, jedynie te związane z hamowaniem, kołysaniem i przyspieszaniem. Wtedy właśnie dla organizmu zapala się czerwona lampka, że coś się nie zgadza i występują objawy znane wszystkim jako choroba lokomocyjna lub morska. W początkowej fazie objawia się ona brakiem apetytu, zmęczeniem i dyskomfortem, a później dochodzą do tego dodatkowo nudności, zawroty głowy spowodowane podrażnieniem błędnika, nadmierna potliwość i wymioty. Mówiąc krótko, może to zepsuć nawet najprzyjemniejszą wycieczkę lub wypad z rodziną. Warto więc dobrać odpowiedni środek transportu i na przykład zrezygnować z rejsu na rzecz innej formy podróżowania.

Sprawdzone sposoby na chorobę lokomocyjną

Istnieją skuteczne sposoby na złagodzenie lub pokonanie objawów choroby lokomocyjnej. Możemy podjąć działania prewencyjne, aby do symptomów nie doszło. Należy przygotować swój żołądek do podróży i zjeść lekki posiłek na godzinę przed wyjazdem oraz unikać picia słodkich i gazowanych napojów, bo te na pewno nie pomogą, kiedy pojawią się nudności. Kolejną rzeczą jest wybór miejsca do siedzenia. Należy ulokować się przodem do kierunku jazdy, w przypadku autobusu i pociągu jak najdalej od osi kół, a jeśli lecimy samolotem to usiąść od strony okna, na wysokości skrzydeł. Ostrożnie należy podchodzić także do przemieszczania się promem.

wycieczka promemPodczas podróży lepiej nie czytać, to może pogorszyć objawy. Lepiej przyjąć pozycję półleżącą i zająć się rozmową, słuchaniem spokojnej muzyki, graniem w gry na telefonie lub patrzeć na daleko oddalone punkty na horyzoncie. A co, jeśli wystąpią mdłości? Wtedy należy przede wszystkim zachować spokój i głęboko oddychać. Jeśli jest to możliwe, przerwa w podróży byłaby pomocna. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy uchylić okno i wpuścić nieco świeżego powietrza.

Ponieważ należy być przygotowanym na wszystko, użyteczne będą worki foliowe lub specjalne worki podróżne pochłaniające nieczystości, które przydadzą się w razie wymiotów.

Jeśli chodzi o środki farmakologiczne na chorobę lokomocyjną, to na rynku można się zaopatrzyć w środki bazujące głównie na jednej z dwóch substancji – dimenhydranacie lub prometazynie. Ta pierwsza występuje w postaci tabletek lub gum i może być stosowana od 2 roku życia, natomiast prometazyna jest dostępna na receptę i nie mogą jej stosować kobiety ciężarne. Obydwa te leki mogą powodować senność i należą do grupy leków przeciwhistaminowych.

Naturalnym sposobem jest też stosowanie wyciągu z kłącza imbiru lekarskiego. Łagodzi on objawy choroby lokomocyjnej i jest bezpieczny dla dzieci. Występuje w postaci tabletek i syropów, ale można też użyć świeżego imbiru. Dostępne są też metody działające w zgodzie z akupunkturą. Są to zwykle uciskające właściwe punkty na ciele małe stożki, umocowane na plastrze bądź opasce. Należy je przykleić w okolicach nadgarstka i nosić podczas podróży.

Masz chorobę lokomocyjną? Nie rezygnuj z podróży!

Jest wiele sposobów na to, jak sprawić, aby podróż przebiegła bez komplikacji ze strony naszego organizmu, jednak na każdego działa coś innego. Należy pamiętać, aby przez stosowaniem leków skonsultować się ze swoim lekarzem, aby ustalić czy nie występują przeciwwskazania.
Przede wszystkim nie warto unikać jakichkolwiek podróży. Dostępnych jest tyle środków, aby zwalczyć chorobę lokomocyjną, że zarówno dzieci, jak i dorośli z tą przypadłością nie są skazani na ciągłe siedzenie w domu. Pomocne porady i wskazówki, które ograniczą niepożądane skutki podróżowania oraz wskażą najmniej uciążliwe formy transportu znajdziemy w porównywarce.