Co zrobić, gdy bankomat zabierze kartę?

Karta debetowa to przedmiot, którym posługujemy się praktycznie codziennie. Służy ona do transakcji bezgotówkowych. Wiele z nas nie nosi przy sobie gotówki, ponieważ w większości placówek można dokonać płatności przy użyciu karty, jednak zdarzają się takie sytuacje kiedy zmuszeni jesteśmy do zapłaty gotówką. Większość z nas do wypłaty gotówki korzysta z bankomatów. Jest to najszybszy sposób, aby wypłacić swoje pieniądze, ponieważ bankomat znajdziemy łatwiej i szybciej niż oddział naszego banku, poza tym bankomaty w porównaniu do banków zazwyczaj działają 24h na dobę. Co jednak zrobić, kiedy bankomat, z którego korzystamy, nie chce oddać nam naszej karty kredytowej? W takim wypadku należy przede wszystkim zachować spokój i nie panikować. Zazwyczaj urządzenie wydaje konkretne komunikaty, jak należy postąpić w takim wypadku i co jest przyczyną zatrzymania karty.

Przyczyny zatrzymania karty w bankomacie

Przyczyny zatrzymania karty w bankomacie mogą być różne. Oto kilka z nich.

Zły kod PIN – jednym z najczęstszych powodów zatrzymania karty jest wpisanie trzykrotnie złego kodu PIN. Dlatego po dwóch komunikatach informujących nas o błędzie najlepiej jest zakończyć proces i ustalić, jaki PIN posiadamy.

gdy bankomat zabierze kartę kredytowąZbyt późna próba odebrania karty – kolejną sytuacją w jakiej nasza karta może zostać zatrzymana, jest nieodebranie karty z bankomatu w ciągu 30 sekund po zabraniu pieniędzy. Po upływie tego czasu karta zostaje z powrotem wciągnięta przez bankomat. Proces ten został ustawiony w celu zabezpieczenia przed dostaniem się karty w niepowołane ręce.

Może również się zdarzyć, że bank zastrzeże nam kartę. Sytuacja taka występuje bardzo rzadko, jednak dzieje się tak w przypadku, gdy bank uzna, że użytkownik narusza przepisy prawa bankowego. W takim wypadku właściciel karty zostaje od razu poinformowany przez bank o zastrzeżeniu karty i niedokonywaniu prób wyjęcia gotówki z bankomatu.

Upływ terminu ważności – należy pamiętać, że każda karta ma określoną ważność, a po jej upłynięciu nie można już korzystać z karty. Jeżeli włożymy do bankomatu nieważną kartę, będzie on zmuszony zatrzymać ją. Zazwyczaj jednak bank przesyła nową kartę przed zakończeniem terminu ważności starej. Ponadto nawet w przypadku braku ważnej karty z samego konta możemy korzystać bez zmian.

Awaria bankomatu – bankomat może również nie wydać nam karty kiedy ulegnie awarii. Jeśli kartę zatrzyma ci bankomat w placówce banku, gdy jest ona otwarta, najlepiej wejść w takim przypadku do banku i od razu pracownikowi zgłosić zaistniały incydent. Zazwyczaj kartę wtedy można odzyskać od razu, jeśli jednak to się nie uda, wówczas otrzymujemy informację kiedy i gdzie karta będzie do odebrania. Więcej zachodu wymaga sytuacja, gdy bankomat znajduje się w innym miejscu niż placówka banku. W takim przypadku na bankomatach zazwyczaj umieszczony jest numer telefonu, na który należy zadzwonić, aby zgłosić zatrzymanie karty przez bankomat. Należy tego dokonać jak najszybciej, a najlepiej od razu, aby nie ryzykować tym, że naszą kartę może odzyskać kto inny. W takim przypadku zazwyczaj konsultant informuje nas, gdzie można odebrać kartę. Najczęściej jest to oddział, w którym karta została wydana. Niektórzy właściciele bankomatów nie oddają kart, lecz dla bezpieczeństwa są one niszczone.

W każdym wypadku dla całkowitego bezpieczeństwa należy zgłosić do naszego banku sytuację i zastrzec kartę. Wiąże się to zazwyczaj z dwutygodniowym brakiem karty. Jednak lepiej mieć pewność bezpieczeństwa i przez pewien czas pieniądze wyjmować z kasy w wydziale banku, a proces wyrobienia nowej karty w dzisiejszych czasach jest procesem, który przebiega bardzo sprawnie. Na całe szczęście, rzadko się zdarza, żeby bankomat zatrzymał komuś kartę. Jednak należy być przygotowanym na każdą sytuację i wiedzieć jak się w niej odpowiednio zachować. A jak wybrać odpowiednią kartę debetową? Porady i wskazówki na ten temat znajdziesz w porównywarce finansowej! Wejdź i dowiedz się więcej, porównaj karty i dzięki zdobytej wiedzy stań się ekspertem w zarządzaniu domowymi finansami.