Czarter – sposób na tani lot

bilety lotnicze na lot czarterowy

Czarter to słowo, które kojarzy nam się z transportem. W telewizji, prasie, w codziennych rozmowach zwykłych ludzi nie pojawia się ono zbyt często. Wielu z nas może zastanawiać się, czym właściwie jest czarter? Gdzie można go wykorzystać?

Czarter to rodzaj umowy dotyczącej przewozu osób lub ładunków w żegludze, transporcie kolejowym lub lotnictwie. Cechuje ją nieregularność lub nawet jednorazowość. W jej ramach właściciel udostępnia wynajmującemu określony środek transportu samodzielnie lub wraz załogą. Umowa dotyczy przetransportowania konkretnego ładunku na określonej trasie i w wyznaczonym terminie. Przewoźnik, zgodnie z ustalonymi warunkami, ma obowiązek udostępnić całą część przestrzeni ładunkowej lub jej określony obszar.

Można powiedzieć, że jest to forma bardzo podobna do umowy wynajmu. Z prawnego punktu widzenia jest to po prostu użyczenie określonego mienia pod używanie w zamian za wynagrodzenie. Najczęściej czarterowane są samoloty większych linii lotniczych, jachty, duże samochody transportowe, statki morskie przeznaczone do przewozu towarów wielkogabarytowych lub busy. Transport czarterowy jest korzystniejszy, niż zakup własnych środków lokomocji potrzebnych do realizacji przedsięwzięć biznesowych. Jest to także w wielu przypadkach bardzo korzystna forma podróżowania.

Loty czarterowe

tanie bilety lotniczeCzartery na przeloty proponowane są przez biura podróży, inne firmy nie zajmują się pośrednictwem w tej dziedzinie. Organizacja przelotu odbywa się na podstawie umowy czarterowej, zgodnie z którą biuro podróży wypożycza samolot od linii lotniczych. Jest on w całości zarezerwowany dla jego klientów. Inicjator lotu może przeznaczyć go dla grupy wycieczkowej, sprzedać bilety na lot osobno lub połączyć obie te możliwości. Jest to jednak teoria, a w praktyce bilety na loty czarterowe oferowane na stronach internetowych biur wycieczkowych to po prostu niezapełnione miejsca w wynajętym samolocie, przeznaczonym na cele przewiezienia grup wycieczkowych, za które touroperator i tak musi zapłacić przewoźnikowi. Główną zaletą tego typu przelotów jest dość niska cena. Wiadomo, że gdy planujemy przelot, zawsze szukamy konkretnych lotów na stronach linii lotniczych o wiele wcześniej, wiedząc doskonale, że gdy zarezerwujemy go z wyprzedzeniem, jego cena będzie mniejsza. Tuż przed wyznaczonym terminem lotu zapłacimy natomiast pełną wartość. W przypadku lotów czarterowych organizowanych przez biura podróży występuje zupełnie odwrotna sytuacja. O wiele mniej zapłacimy korzystając z tzw. ofert last minute. Tak jak wyżej wspomniano, jest to spowodowane koniecznością uiszczenia przez wynajmującego opłaty za cały samolot, tj. wszystkie miejsca. Gdy zostaje mało czasu, a wolnych miejsc jest wciąż sporo, organizator stara się je wszystkie zapełnić. Klienci mogą w ten sposób korzystać z kilkukrotnie tańszych przelotów.

Czy warto szukać czarteru?

rezerwacja tanich biletów lotniczychObecnie coraz więcej osób przekonuje się do tzw. czarterów. Ta forma podróżowania niczym nie różni się od standardowych połączeń lotniczych proponowanych przez linie lotnicze. Loty czarterowe gwarantują nam taki sam standard usług oraz takie same możliwości. Ich największą zaletą jest znacznie niższa cena. Podchodząc do zaplanowanego wyjazdu ze swobodą i nie trzymając się sztywno wyznaczonych terminów, można z łatwością upolować bilet lotniczy w zaskakująco opłacalnej cenie. Warty podkreślenia jest także fakt, że często loty organizowane przez biura podróży obejmują konkretne trasy z jednego do drugiego punktu, bez konieczności przesiadek. Można więc znaleźć lot bezpośrednio w interesujące nas miejsce, co w przypadku linii lotniczych nie zawsze się udaje. Loty czarterowe stwarzają także okazję do samodzielnego zaplanowania urlopu. Nie trzeba dzięki nim wykupować całej wycieczki, aby ograniczyć koszty. Kupując tani lot w czarterze, możemy sami zorganizować noclegi i plan atrakcji w miejscu, do którego się udajemy. Przeloty tego typu są dla podróżujących bardzo korzystne, jednak dużą niedogodnością jest brak możliwości wcześniejszego zaplanowania przelotu. Najlepsze okazje pojawiają się znienacka i aby z nich skorzystać, należy być przygotowanym na nagły wyjazd. Nie można przewidzieć, kiedy biuro podróży udostępni lot w interesujące nas miejsce. Nie jest to więc idealne rozwiązanie dla dobrze zorganizowanych osób, które chcą z wyprzedzeniem zaplanować podróż. Przed podjęciem decyzji, warto zatem rozważyć różne możliwości, a zdecydowanie ułatwi nam to porównywarka. Znajdziemy w niej najlepsze oferty i wiele cennych porad.