Czy latanie samolotem jest bezpieczne?

Ze statystyk wynika, że prawdopodobieństwo śmierci w katastrofie lotniczej wynosi 1:29 milionów. Zdecydowanie łatwiej o wypadek ze skutkiem śmiertelnym przy prowadzeniu samochodu, jeździe na rowerze, a nawet podróżowaniu pieszo. Mimo to wciąż wiele osób boi się latania i nie ukrywa swoich obaw. Fora internetowe są przecież przepełnione pytaniami o bezpieczeństwo w trakcie lotu. Przed pierwszym lotem warto więc poszukać informacji na ten temat. Statystyki podają, że samolot to najbezpieczniejszy środek transportu. W 2014 roku w wypadkach drogowych zginęło na świecie 1,3 mln osób, natomiast w wypadkach lotniczych łącznie 829, co oznacza, że śmierć poniosło prawie 1600 razy mniej osób.

bilety lotnicze na PADO24

Bezpieczeństwo podróży lotniczych

Na bezpieczeństwo lotu wpływają przede wszystkim profesjonalizm i wieloletnie szkolenie załóg samolotów, a także dokładnie sprawdzany stan techniczny maszyn. Mechanizmy samolotu są regularnie sprawdzane po każdym locie! Zanim maszyna zostanie dopuszczona do przewozu pasażerów, przechodzi bardzo skomplikowany proces weryfikacji, który zawiera sprawdziany w sytuacjach skrajnych, jak np. lot z jednym sprawnym silnikiem czy lot w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Każdy regularnie latający samolot jest również co dwa miesiące poddawany kontrolom w hangarach. To nie wszystko- co 5 lat maszyna przechodzi bardzo dokładny przegląd każdej pojedynczej części. Dodatkowo nad prawidłowym ruchem lotniczym czuwają kontrolerzy lotów.kup bilety lotnicze na PADO24 Pilotem samolotu nie może zostać każdy. Zdobycie prawa jazdy kategorii B jest stosunkowo łatwe, natomiast kandydaci do zawodu pilota przechodzą serię testów wiedzy, wytrzymałościowych, zdrowotnych i psychologicznych. Dopiero wyniki decydują, czy dana osoba może otrzymać licencję. Ponadto zanim zasiądzie za sterami samolotu pasażerskiego, musi wylatać minimum 3 tysiące godzin w trybie szkoleniowym (co można przeliczyć na 375 dni pracy w 8-godzinnym trybie). Taka liczba daje pewność, że każdy pilot kierujący samolotem pasażerskim jest przede wszystkim osobą doświadczoną i odpowiedzialną. Warto również wiedzieć, że każdy czynny zawodowo pilot ma obowiązek przechodzenia raz na pół roku testów, które polegają na locie z instruktorem i szkoleniem w symulatorze. Zarówno lot, jak i szkolenie, uczą odpowiednio reagować na różne sytuacje. Na bezpieczeństwo podczas lotu wpływają także zasady obowiązujące pasażerów, które są takie same w przypadku lotów rejsowych, prywatnych i czarterów biznesowych. Podróżującym nie wolno wnosić na pokład m.in. broni, ostrych przedmiotów czy materiałów łatwopalnych. Każdy przewoźnik lotniczy powinien posiadać wszelkie pozwolenia, a także koncesję na prowadzenie usług transportu lotniczego. Posiadanie odpowiednich dokumentów oraz certyfikatu AOC wiąże się ze stałym monitorowaniem przewoźnika przez Nadzór Lotniczy. Firmy i organizacje branżowe wciąż podnoszą standardy bezpieczeństwa, czemu służą coroczne konferencje organizowane przez agencje zajmujące się bezpieczeństwem ruchu lotniczego, a także organizacje pozarządowe. W końcu latanie jest obecnie bardzo popularne i sprzedaż biletów lotniczych stale wzrasta.

Statystyki wypadków lotniczych

wybieraj bilety lotnicze na PADO24Najnowszy raport IATA wskazuje, że w 2014 roku wskaźnik wypadków na milion lotów wynosił 0,23. Mimo że w ubiegłym roku śmierć poniosło prawie tysiąc pasażerów lotów, rok ten można zaliczyć do najbezpieczniejszych w dziejach lotnictwa, gdyż ta liczba przypada na około 33 mln lotów.

Warto wspomnieć, że ostatni duży wypadek lotniczy w Europie wydarzył się w 1977 roku, jednak doszło do niego na ziemi podczas startu. W tej katastrofie zginęło aż 547 osób. Mimo to podróżowanie samolotem wciąż pozostaje najbezpieczniejszym sposobem podróżowania. Według statystyk większość wypadków śmiertelnych zdarza się w czasie spaceru. Dodatkowo turbulencje nie stanowią żadnego zagrożenia dla pasażerów. Wiele osób obawia się również o uderzenie pioruna w samolot. Co kilka lat w samolot uderza piorun, jednak dzięki efektowi klatki Faradaya samoloty w większości przypadków są odporne na uderzenia piorunów, a pasażerowie nawet ich nie odczuwają. Należy także zwrócić uwagę, że większość wypadków samolotów zdarza się podczas startu i lądowania. Dodatkowo od 1993 do 2000 roku w USA było 568 wypadków z udziałem ponad 53 tysięcy osób. Spośród nich ponad 51 tysięcy pozostało przy życiu. W obliczu tych danych okazuje się, że latanie wcale nie jest takie niebezpieczne. Warto wiedzieć, że często rocznie hipopotamy zabijają więcej osób niż ginie w katastrofach lotniczych. Jeśli przekonało Cię to do wybrania tego środka transportu, skorzystaj z porównywarki ofert i znajdź najlepsze propozycje!