Czy PayPass jest bezpieczny?

paypass karta kredytowa

Karty z funkcją PayPass to temat, który wywołuje sporo kontrowersji. Zostały wprowadzone na rynek przez firmę MasterCard w 2005 roku, a w Polsce, pojawiły się dwa lata później. Obecnie są powszechnie znane. Bezdotykowe transakcje płatnicze mają szerokie grono zwolenników. Nic dziwnego, wystarczy zbliżyć kartę do terminala i gotowe. Polacy bardzo polubili możliwość płacenia kredytowymi i debetowymi kartami zbliżeniowymi. Korzystają na tym zadowoleni klienci, ale także banki, ponieważ mając możliwość szybkiego i prostego płacenia, łatwo stracić kontrolę nad swoimi finansami. Dodatkowo, transakcje realizowane są również w trybie offline, co oznacza, że księgowanie może nastąpić nawet po kilku dniach. W takich sytuacjach warto kontrolować stan swojego konta.

Bezpieczeństwo transakcji

Polacy coraz częściej korzystają z możliwości zapłaty PayPassem, jednak nadal duże grono osób ma obawy przed bezpieczeństwem tego typu transakcji. Nie są to bezpodstawne obawy, ponieważ przeprowadzone badania pokazały, że z kart zbliżeniowych da się odczytać pewne dane, a nawet przeprowadzić za ich pomocą inną transakcję. Banki przedstawiając swoje dane, próbują natomiast pokazać, że takie sytuacje zdarzają się naprawdę rzadko, a większość kradzieży wykonywana jest i tak w tradycyjny sposób. Komisja Nadzoru Finansowego potwierdziła, że hakerskie ataki na karty kredytowe z funkcją PayPass są w teorii możliwe, ale w praktyce trudne do zrealizowania. KNF zapewniła, że złodziej, który przechwyci sygnał i dane karty może przeprowadzić najwyżej jedną transakcję na niewielką kwotę, ze względu na wygenerowany nowy jednorazowy kod CVV (dCVV). Kod ten jest tworzony podczas każdej transakcji bezstykowej na podstawie kluczy szyfrujących i danych karty chip. Stanowi on potwierdzenie dokonania płatności.

Zagrożenia związane z transakcjami zbliżeniowymi

paypass a karta kredytowaJuż jakiś czas temu pojawiły się informacje, że karty z możliwością płatności zbliżeniowej nie są do końca bezpieczne. Opinie są oczywiście podzielone, jednak do samego odczytania danych z karty wystarczy smartfon z odpowiednią aplikacją. Operacja nie jest taka prosta, ponieważ skopiowana karta jest jednorazowa. Podczas transakcji zbliżeniowych generowany jest indywidualny i jednorazowy kod dCVV, który sprawia, że po dokonaniu transakcji karta staje się bezużyteczna. Złodziej może zatem skopiować tylko jeden taki kod, a to oznacza, że kradzież może wynosić najwyżej 50 zł. Dodatkowym zabezpieczeniem jest fakt, iż co kilka lub kilkanaście transakcji terminal żąda potwierdzenia płatności kodem PIN, nawet jeśli nie przekraczała ona 50 zł. Istnieje zatem ryzyko, że dane z karty typu PayPass uda się komuś wykraść, jednak nie jest to prosta sprawa. Na pewno warto pamiętać o ostrożności. Niedawno jeden z największych dostawców kart z funkcją PayPass- MasterCard- zaproponował swoim klientom zakup etui, które miałoby chronić przed ewentualnym zeskanowaniem karty przez przenośne urządzenia. Pokrowce są dostępne w Internecie.

Zabezpiecz swoją kartę PayPass

Najlepszym sposobem na ochronę przed kradzieżą jest ostrożność. Zagrożenie ze strony stosujących nowoczesne metody złodziei skanujących karty jest zdecydowanie mniej prawdopodobne, niż zwykła kradzież karty. Ponadto, pierwszeństwo wśród fałszywych transakcji mają oszustwa internetowe, które dotykają naszych kont. Aby dokonać płatności w sieci, sprzedawcy potrzebują zazwyczaj naszych danych, numeru karty oraz specjalnych kodów zabezpieczających. Przed dokonaniem transakcji warto sprawdzić zabezpieczenia strony, aby nie paść ofiarą oszusta. Dodatkowo, warto sprawdzić dzienny limit transakcji wykonywanych bez użycia kodu PIN. Większość banków ustala limit na 250 zł, jednak czasem wartości te są wyższe, o czym nie zawsze wiemy. O bezpieczeństwo karty zbliżeniowej możemy zatem zadbać sami, ustalając dzienny limit transakcji np. na 150 zł. Dobrym pomysłem jest również ubezpieczenie swojej karty. Usługa ta jest płatna, jednak są to zazwyczaj niewielkie kwoty, sięgające około 2-3 zł miesięcznie. Warto wiedzieć, że w momencie kradzieży karty z funkcją PayPass, która nie była ubezpieczona, bank zazwyczaj zwraca klientom skradzione pieniądze o równowartości powyżej 50 euro.

Karty z wykorzystaniem funkcji PayPass wciąż wzbudzają kontrowersje, jednak możliwość płatności zbliżeniowej jest łatwe, szybkie i przyjemne. Dodatkowo, doniesienia o możliwości odczytu danych nie zniechęcają wielu zadowolonych klientów. Mimo to, warto pamiętać o ostrożności i nie dopuszczać do zagubienia karty. Skoro już wiesz jak bezpiecznie korzystać z PayPass, możesz wybrać odpowiedni dla siebie wariant. Opisy różnych propozycji znajdziesz w porównywarce finansowej.