Czy warto oszczędzać?

Ziarnko do ziarnka, aż zbierze się miarka – to stare przysłowie polskie, które najlepiej objaśnia ideę oszczędzania. Nawet najdrobniejsze kwoty mogą po jakimś czasie sprawić, że będziemy w posiadaniu niezłej sumki. Regularność jest więc bardzo istotna. Dzięki niej bowiem zbiera się kapitał, który może nas wybawić z nie lada opresji. Jak jednak to zrobić? Odkładać pieniądze do skarpety czy umieścić je na lokacie? Zobaczmy, jak należy oszczędzać.najlepsze lokaty

Co należy wiedzieć o oszczędzaniu?

Oszczędzanie choćby niewielkich kwot każdego miesiąca to budowanie kapitału na przyszłość. Daje to niesamowite poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Tworzenie zaplecza finansowego odpowiednio wcześnie może być bardzo przydatne na przykład w sytuacji, gdy stracimy zdrowie lub pracę. Wtedy możemy być spokojni, bo mamy środki na niezbędne wydatki. Oszczędzanie jest też dobrym pomysłem w sytuacji, gdy chodzi o środki na przyszłą emeryturę. Taką możliwość dają Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Nawet 10% regularnie odkładane z każdej pensji może w perspektywie czasu stać się dużym zabezpieczeniem finansowym na starość. Jest to więc tylko kwestia wyrobienia w sobie nawyku. Być może nie jest to proste, ale na pewno daje spore korzyści. Warto także ograniczyć zbędne wydatki. Przeprojektowanie budżetu domowego może zaskoczyć niejednego, bowiem nagle pojawiają się dodatkowe fundusze. Nie tylko jednak samo nasze podejście ma znaczenie. Niezwykle ważny w oszczędzaniu jest procent składany, który możemy uzyskać, odkładając pieniądze na rachunku oszczędnościowym. Najważniejsze znaczenie ma czas i odsetki. Im dłuższy okres w oszczędzaniu, tym naliczane odsetki stają się kapitałem, od którego znów naliczane są odsetki. Warto więc dodatkowe środki ulokować w banku.

Gdzie ulokować pieniądze?

porównanie lokatOszczędzone pieniądze najlepiej deponować w zaufanych placówkach. Jest w dodatku kilka sposobów na lokowanie środków. Jednym z nich jest wspomniane już konto oszczędnościowe. Plusem jego założenia jest z pewnością to, że nie ma ograniczeń co do wysokości wpłat i można spokojnie wypłacać swoje środki. Poza tym z konta oszczędnościowego można korzystać przez dowolny czas. Minusem jest jednak oprocentowanie, ponieważ nie jest ono zbyt wysokie. Dużo większym oprocentowaniem cieszą się lokaty. Są one zwykle zakładane na czas określony. Co więcej, to ile na niej zarobiliśmy zwykle widać po okresie umownym. Jakie oferty kont oszczędnościowych są aktualnie najatrakcyjniejsze, dowiesz się z porównywarki finansowej. Ciekawym rozwiązaniem są też programy automatycznego oszczędzania. To wbudowane do konta bankowego opcje. Dzięki nim, można przelać na konto oszczędnościowe wyznaczoną kwotę podczas wykonywania każdej transakcji, ale i zyskać na procencie pozyskiwanym od danej kwoty transakcji wykonanej kartą. Poza tym, opcja ta umożliwia zaokrąglanie kwoty zrobionych płatności i przelewanie różnicy od zaokrąglonej kwoty, a kwoty transakcji na rachunek oszczędnościowy. W ten sposób efektywnie lokujemy pieniądze. Jednak nie każdy bank ma w swojej ofercie ten program. Myśląc o oszczędzaniu, warto także zastanowić się nad funduszami inwestycyjnymi. Do wyboru są m.in. akcje, obligacje, fundusze gotówkowe. Z tym że z pierwszym z nich wiąże się większe ryzyko. Trzeba więc znać się trochę lepiej na giełdzie niż przeciętny Kowalski, mimo tego że banki oferują swoje doradztwo. Pomoc instytucji finansowej jest jednak bardziej skuteczna niż trzymanie środków w skarpecie. Przede wszystkim dlatego, że nie mamy bezpośredniego do nich dostępu, co nie kusi nas przed ich wydaniem.

Oszczędzanie to jeden z najstarszych sposobów powiększenia kapitału. Warto nauczyć się go jak najwcześniej, by potem uczyć zarządzać finansami swoje pociechy. Warto więc wypracować swoją własną metodę oszczędzania i lokowania funduszy. Doświadczenie pokazuje, że można tego dokonać i mieć wymierne wyniki. Co prawda trwa to jakiś okres czasu, ale kto nie ryzykuje, ten nic nie ma.