Dom pasywny

prąd i gaz do domu w niższej cenieDom pasywny to mało popularny w Polsce rodzaj budynku mieszkalnego. Jednak wyobraźmy sobie, jak wygląda najbliższa przyszłość w budownictwie: ośmiokrotnie mniejsze zapotrzebowanie na prąd i gaz, w porównaniu z tradycyjnymi budynkami, poprzez ograniczenie strat ciepła, wykorzystywanie promieniowania słonecznego oraz ciepła emitowanego przez urządzenia i ulepszenie rozwiązań już istniejących. Tym między innymi charakteryzują się domy pasywne. Jest to dość nowy wariant budowlany, ale zmienia on całkowicie podejście do oszczędzania energii w budynkach. W domach pasywnych następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzania, a owocuje to tym, że często nie są potrzebne konwencjonalne systemy grzewcze, a jedynie (w zależności od warunków klimatycznych) niewielkie układy, typu ogrzewanie podłogowe lub dogrzewanie powietrzem wentylacyjnym. Wykorzystywane są również zyski cieplne z wewnątrz, czyli ciepło ludzi, którzy w nim przebywają oraz urządzeń elektrycznych.

Rozwiązania techniczne stosowane w domach pasywnych

Aby osiągnąć pożądany efekt, czyli maksymalizację zysku energetycznego, w domach pasywnych stosowane są materiały zewnętrzne, które są nieprzepuszczalne. Czy oznacza to, że taki dom się „dusi”? Absolutnie nie. Dostęp świeżego powietrza i korzystny mikroklimat jest stale zapewniony dzięki wentylacji mechanicznej – powietrze wlatujące z zewnątrz jest filtrowane, a następnie przechodzi przez gruntowy wymiennik ciepła, wstępnie się ociepla i przechodzi do rekuperatora, czyli urządzenia, które dokonuje dalszego ogrzania ciepłem zużytego powietrza z wentylatora. W ten sposób energia cieplna nie jest oddawana na zewnątrz, a efektywnie wykorzystywana.

Oprócz tego, do budowy budynków pasywnych stosuje się materiały i powłoki odpowiedniej grubości, a także bardzo szczelne okna, często z potrójnymi szybami i przestrzenią wypełnioną gazem, przeważnie kryptonem lub argonem. Pozornie sprzeczny z wcześniej wspomnianą ideą szczelności jest fakt, że w budynkach pasywnych znajduje się duża liczba przeszkleń, głównie od strony południowej. Ma to na celu ogrzanie i oświetlenie pomieszczeń w naturalny sposób, a przy zastosowaniu odpowiednich materiałów straty ciepła są niskie. Powoduje to zyski cieplne rzędu 40%.

W domach pasywnych zużywa się do dziesięciu razy mniej energii niż w domach tradycyjnych i czterokrotnie mniej niż w domach energooszczędnych. Jeśli dodatkowo wiemy jak można zaoszczędzić na prądzie, nasze wydatki będą o wiele mniejsze.

Ile kosztuje dom pasywny i czy jego budowa się opłaca?

dom pasywny oszczędza prąd i gazPojawia się kluczowe pytanie – ile w sumie kosztuje wybudowanie domu według wymienionych wcześniej standardów? Otóż budowa domu pasywnego to koszt o około 15% większy niż przy budowie budynku tradycyjnego, co przekłada się na 700-1000 zł więcej przy metrze kwadratowym. Jest to spowodowane zapotrzebowaniem na większą ilość materiałów nieprzepuszczalnych oraz dopasowaniem do tego kryterium stolarki okiennej i drzwiowej. Jednak wyższe koszty trzeba ponieść jedynie na etapie budowy i jest to inwestycja, która się zwraca. Dodatkowo można się postarać o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki, które może wynieść nawet 50 000 zł, jeśli budynek spełni standard energetyczny NF15 – EUco 15 kWh/(m²rok), a taki właśnie zapewnia budownictwo pasywne.

Dom pasywny uniezależnia od dostawców energii i obniża rachunki o 90-95 %. Ponadto zapewnia ograniczenie hałasów z zewnątrz poprzez swoją szczelność. Przy rosnących cenach za gaz i energię elektryczną, budowa takiego domu to dalekowzroczna inwestycja. Po 2020 rok zgodnie z ustaleniami Unii Europejskiej wszystkie nowe budynki będą musiały spełniać bardziej rygorystyczne standardy względem zużycia energii, a każdy sprzedawany czy wynajmowany dom będzie musiał mieć tak zwane świadectwo energetyczne. Przekłada się to w praktyce na fakt, że budowanie domu tradycyjnymi metodami sprawi, że nie będą one spełniały wymogów, a co za tym idzie, ich wartość na rynku nieruchomości spadnie.

Jeśli nie ma możliwości, aby wybudować dom pasywny lub zmodernizować już istniejący, to i tak można zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną i gaz. Tutaj z pomocą przychodzi porównywarka, w której znajduje się wiele cennych wskazówek na temat oszczędzania oraz opisy poszczególnych dostawców usług i taryf. Aby dowiedzieć się więcej, wejdź na PADO24 i przekonaj się, czego jeszcze nie wiesz o oszczędzaniu!