Historia hotelarstwa

historia hoteliKiedy wybieramy się w podróż, jedną z najważniejszych do załatwienia spraw jest konieczność zarezerwowania między innymi przelotu i hotelu. Hostel, pensjonat, schronisko – wybieramy różnie, w zależności od upodobań i dostępnego budżetu. Czy wyobrażasz sobie, że tego typu obiekty mogłyby w ogóle nie istnieć? Pewnie nie – życie byłoby wtedy o wiele trudniejsze. Mało kto z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak długa i bogata jest przeszłość branży hotelarskiej oraz że z noclegów w takiej formie korzystano już nawet w starożytności. Warto się więc zapoznać z tą fascynującą historią.

Historia hotelarstwa na świecie

tradycyjne hotelePrzyczyną powstania branży, jaką jest hotelarstwo, i do jej rozwoju, było to, że ludzie od dawien dawna się przemieszczali, zmieniali miejsce pobytu – czasem z konieczności, czasem potrzeby serca, a czasem po prostu dla przyjemności. Pierwsze zajazdy istniały już w starożytnej Grecji – tam nazywano je pandoktiami. Najczęściej lokowano je w pobliżu świątyń lub miejsc, gdzie odbywały się igrzyska. W tym czasie działały już również uzdrowiska. Hotele nie były obce także starożytnym Rzymianom – w ich państwie funkcjonowała przecież bardzo rozbudowana sieć dróg. Aby jeszcze ułatwić przemieszczanie się (zwłaszcza kurierom, urzędnikom i wojskowym), stworzono również wiele zajazdów, które zazwyczaj znajdowały się w odległości jednego dnia jazdy konnej od siebie. Miały zapewnić gościom wysoki poziom komfortu, wyposażono je więc m.in. w sauny, łaźnie i ogrody.

Dalszy rozwój hotelarstwa nastąpił w średniowieczu – w IX wieku, za panowania Karola Wielkiego. Wtedy to funkcję miejsca schronienia dla gości pełniły klasztory. Wiązało się to z faktem, że w tym okresie bardzo popularne były pielgrzymki. Od XV do XVII wieku nastąpił rozwój handlu, a w związku z tym zmieniło się również oblicze hotelarstwa. Obiekty noclegowe zaczęły się pojawiać na przykład w pobliżu portów. XVIII wiek to z kolei czas powstania i rozwoju hotelarstwa w USA. Branża ta po raz kolejny przybrała nowe oblicze pod koniec XIX i na początku XX wieku. Wówczas to we wszystkich najważniejszych europejskich miastach zaczęto budować bardzo eleganckie i luksusowe hotele typu pałacowego przeznaczone dla osób najzamożniejszych. Oprócz miejsc noclegowych oferowały one dostęp m.in. do restauracji, kawiarni, sal balowych, bibliotek, cukierni czy sklepów. W dwudziestym wieku natomiast pojawiła się idea podróżowania dla przyjemności, bez konkretnego celu. Dla tego typu klientów zaczęto tworzyć miejsca o niższym standardzie (schroniska, hostele, pensjonaty), ale także sporo tańsze, a więc dostępne dla większej liczby osób.

Historia hotelarstwa w Polsce

popularne hoteleTradycje hotelarskie w Polsce sięgają właściwie samych początków istnienia naszego kraju. Bieg wypadków był tutaj podobny jak na całym świecie. Początkowo obiektami noclegowymi dla gości na naszych ziemiach były głównie średniowieczne karczmy, gospody, hospicja oraz zajazdy. Pierwszy typowy istniejący u nas hotel został wybudowany w 1693 roku za pieniądze królowej Marysieńki Sobieskiej, nosił nazwę „Marywil” i był usytuowany w Warszawie. Od XVII do XIX wieku w wielu miejscach w Polsce powstawały natomiast sanatoria, a w nich hotele uzdrowiskowe, do których wybierano się, by podreperować swoje zdrowie. W 1901 roku, w czasie ogólnoeuropejskiego boomu na luksusowe obiekty, wybudowano słynny warszawski „Bristol”. W kolejnych dziesięcioleciach Polacy, podobnie jak przedstawiciele innych narodów, odkryli, że podróżowanie może być nie tylko obowiązkiem, ale również przyjemnością, że może być ciekawe i rozwijające. Efektem tego był błyskawiczny rozwój całej branży turystycznej – w tym także hotelarstwa, który trwa właściwie do dziś.

Obecnie wybierając się w podróż i rozglądając za miejscem do zatrzymania się, mamy naprawdę sporo możliwości. Niezależnie od tego, czy liczy się dla Ciebie luksus, czy też jak najniższa cena, na pewno znajdziesz ofertę, która całkowicie Cię usatysfakcjonuje. A jeżeli nie masz czasu na poszukiwania – skorzystaj z porównywarki i ruszaj w drogę!