Hiszpania

Hiszpania to jeden z chętniej odwiedzanych przez turystów krajów w Europie, a nawet na świecie. Każdego roku przyjeżdżają do niego miliony osób. Dlaczego? Co ciekawego i wartego zobaczenia się tam znajduje?

Kilka podstawowych informacji o Hiszpanii

atrakcje turystyczne HiszpaniiJadąc do opisywanego kraju, będziemy mieli okazję zarówno żeby zobaczyć mnóstwo ciekawych miejsc i zabytków, dokształcić się, jak i aby oddać się błogiemu wypoczynkowi. Hiszpania leży w południowo-zachodniej Europie, na Półwyspie Iberyjskim i jest celem wielu wycieczek. Dużym jej plusem jest klimat – wybierając się tam latem, mamy właściwie pewność, że trafimy na ciepłą słoneczną pogodę (poza północnym wybrzeżem, które jest raczej chłodne i wilgotne). Kraj ten liczy obecnie ponad 46 milionów mieszkańców. Dla turystów ważną informacją na pewno będzie fakt, że obowiązująca tam waluta to euro. Jeżeli chodzi o układ terenu, 90% powierzchni kraju to wyżyny i góry – możemy więc liczyć na piękne krajobrazy. Językiem urzędowym w tym kraju jest kastylijski, który potocznie tylko nazywa się hiszpańskim. Oprócz tego funkcjonuje także kilka języków regionalnych.

Co warto zobaczyć w Hiszpanii?

Jeżeli chodzi o zwiedzanie, w opisywanym kraju znajduje się bardzo dużo pięknych wiekowych świątyń – jednak to nie jedyne atrakcje turystyczne, jakie tam na nas czekają. Do największych i najciekawszych miast Hiszpanii należą niewątpliwie Madryt, Toledo, Sewilla, Walencja oraz oczywiście słynna Barcelona.

atrakcje turystyczne w MadrycieMadryt to obecna stolica tego państwa. Jest on zawsze pełny ludzi i podobno trochę przytłaczający. Na pewno jednak warto go odwiedzić ze względu na piękną starówkę, Pałac Królewski oraz Katedrę. Miłośnicy literatury zatrzymają się z pewnością przy pomniku Cervantesa z Don Kichotem i Sancho Pansą, a wielbiciele sztuki chętnie zajdą do jednego z licznych muzeów.

Toledo, którego starówka znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, to z kolei dawna stolica Hiszpanii. Regionem, w którym ono leży, jest Kastylia-La Mancha. Miejscowość słynie ze swojej wielokulturowości – na przestrzeni lat współistniały tu islam, chrześcijaństwo i judaizm.

Sewilla położona jest natomiast w Andaluzji, a jej atrakcję stanowi największa w Hiszpanii katedra. Oprócz tego warte uwagi są również tamtejsza Złota Wieża oraz słynny plac w kształcie półokręgu o powierzchni 50 tys. metrów kwadratowych.

ciekawe atrakcje turstyczneWalencja przyciąga turystów swoim wyjątkowym bardzo ciepłym klimatem. Dlatego też jest doskonała do odpoczynku, ale nie tylko – będąc tam, koniecznie należy zobaczyć imponujące Miasto Sztuki i Nauki, a zwłaszcza znajdujące się w nim oceanarium.

I oczywiście Barcelona – czyli położone w Katalonii najbardziej chyba znane i najbardziej oblegane przez turystów hiszpańskie miasto. Jego wygląd jest zasługą architekta Antonio Gaudiego. Obowiązkowa do odwiedzenia jest tam świątynia Sagrada Familia. Poza tym nie wolno pominąć także dwóch będących dziełem tej samej osoby domów: Casa Batló oraz Casa Mila. Wszystkie budynki wykonane na podstawie pomysłów Gaudiego charakteryzują się wyjątkową fantazyjnością i bajkowością. Dzięki nim przestrzeń miasta nabiera niepowtarzalnego charakteru. Wszyscy, którzy są zafascynowani tym miejscem mogą wykupić tani lot czarterowy i przeżyć niesamowitą przygodę w rozsądnej cenie.

Przyroda w Hiszpanii

Oprócz wymienionych powyżej miast, będąc w opisywanym kraju, warto odwiedzić również słynne, ciągnące się wzdłuż Morza Śródziemnego, wybrzeże Costa Brava. Jeżeli chodzi o przyrodę, interesujący jest także będący najwyższym pasmem Gór Kantabryjskich masyw Picos de Europa. Zobaczymy tam prawdziwie dziką, ale i czarującą naturę. Na uwagę zasługują także zielona Asturia oraz słynący z czerwonych form skalnych rezerwat Las Médulas.

Po zapoznaniu się z tymi atrakcjami chyba wszyscy zdążyli się już przekonać, Hiszpania to dla każdego turysty świetny cel. Jeśli więc nie wiesz jeszcze, gdzie wybierzesz się na tegoroczny urlop – nie ma się nad czym zastanawiać! Już dziś zaplanuj swój wyjazd z porównywarką, która dostarczy Ci wszelkich niezbędnych informacji!