Ile można zaoszczędzić rzucając palenie?

najlepsze konto i kredytPalenie papierosów to nałóg, w który wpadło bardzo wiele osób. W obecnych czasach, z powodu mody na zdrowy styl życia, uzależnione osoby są piętnowane i nie mogą już tak swobodnie jak kiedyś obnosić się ze swoimi nawykami. Zakazane jest palenie tytoniu w miejscach publicznych, a coraz częściej pojawiają się także kampanie zachęcające do zerwania z nałogiem. Mimo, że wyrobów tytoniowych nie wolno reklamować i nikt nie zachęca nas do ich palenia, sprzedaż papierosów nie spada. Palaczy nie odstrasza negatywny wpływ uzależnienia na zdrowie, ani ostrzeżenia lekarzy. Nawet, gdy ceny papierosów rosną, niewiele osób decyduje się na rzucenie palenia. Koszt jednej paczki większość osób jest jeszcze w stanie zaakceptować, ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, ile pieniędzy wydaliśmy do tej pory na papierosy? W niektórych przypadkach sumy te mogą być bardzo wysokie, co wpływa na nasze konta i kredyty. Warto zatem się nad tym zastanowić.

Palenie to kosztowny interes

Większość osób tłumaczy swój nałóg tym, że po prostu lubią palić papierosy. Niektórzy utrzymują, że palą tak mało, że ich wydatki na papierosy są znikome. Tak naprawdę rzadko zdarza się, że palacz rzeczywiście stosuje używki w małych ilościach, ponieważ uzależniony organizm potrzebuje ich coraz więcej. Jak wiele nas to kosztuje? Sumy mogą zwalić nas z nóg i wyczyścić nasze konto osobiste. Każdy palący człowiek narzeka na rosnące ceny wyrobów tytoniowych, a mimo to ciągle je kupuje. Wielu z nas obiecuje sobie, że gdy ich ulubiona marka znów podrożeje, to na pewną przestaną palić.

Tymczasem prawie nigdy się tak nie dzieje, a w naszym portfelu zawsze znajdą się pieniądze na kolejną paczkę. Często odmawiamy sobie innych przyjemności lub nawet rezygnujemy z potrzebnych rzeczy, bo nie mamy pieniędzy. A papierosy? Na nie odpowiednią kwotę wyciągniemy nawet spod ziemi! Policzmy więc, ile do tej pory wydaliśmy na papierosy.

wybór konta i kredytuŚredni koszt jednej paczki tego niezdrowego produktu wynosi około 13 PLN. Zakładając, że przeciętny palacz zużywa jedną paczkę dziennie, można w prosty sposób obliczyć, ile na nie wydajemy. Płacąc 13 PLN dziennie, w miesiącu kwota ta wynosi średnio 390 PLN. W skali roku jest to natomiast 4680 PLN. Niemało, prawda? Przez taki czas wypalasz mniej więcej 365 paczek wyrobów tytoniowych, czyli około 7300 papierosów. Liczby mówią same za siebie. Pomyśl teraz, że jeśli palisz na przykład od 10 lat, na nałóg wydałeś aż 46800 PLN! Kwota ta oczywiście nie jest dokładna, ponieważ ceny nieznacznie zmieniają się na przestrzeni czasu, jednak mimo to jej wysokość szokuje.

Za takie pieniądze można bez najmniejszego problemu kupić dobry samochód, przydatną elektronikę, niewielką działkę lub wyremontować mieszkanie. Nie wspominając nawet o mniej kosztownych rzeczach, takich jak telewizor, pralka czy nowe meble. A gdybyś taką sumę wpłacił na lokatę? Zarobiłbyś mnóstwo pieniędzy! Jeśli więc ciągle uważasz, że masz za dużo wydatków i Twój budżet jest niewystarczający, zastanów się przede wszystkim czy stać Cię na palenie papierosów.

Nie wierzysz, że tyle wydałeś? Policz to sam!

Jeśli wydaje Ci się, że przedstawione obliczenia nie mają nic wspólnego z Tobą, bo wcale nie wydajesz aż tyle na papierosy, możesz sprawdzić to sam. W Internecie znajdziesz przydatne narzędzia i statystyki, które Ci to ułatwią. Najprostszym sposobem, aby przekonać się, jakie wydajesz kwoty, będzie użycie kalkulatora kosztów palenia papierosów. Należy podać w nim dane takie jak: średni koszt paczki, dzienną ilość spalanych papierosów oraz okres, od jakiego palisz. To łatwe w obsłudze narzędzie obliczy wszystko za Ciebie i poda właściwe wyniki. Dowiesz się dzięki niemu, jaką kwotę już straciłeś, a także sprawdzisz, ile mógłbyś zaoszczędzić w kolejnych latach, gdybyś skończył z nałogiem. Jeśli znane wszystkim wady palenia do Ciebie nie trafiają, może te proste obliczenia nakłonią Cię do rzucenia papierosów. Nawet jeśli nie jesteś do tego przekonany, zawsze warto znać swoje opcje. Cenne wskazówki i porady zapewni ci porównywarka, dzięki której znajdziesz także najlepszy sposób na lokowanie zaoszczędzonych pieniędzy.