Instalacja gazowa w samochodzie

prąd i gaz w samochodzieInstalacja gazowa w samochodzie to udogodnienie, na które decyduje się coraz większa liczba właścicieli aut. Panuje przekonanie, że w ten sposób można sporo zaoszczędzić, że jest to znacznie tańsze (podobno nawet o 50%) rozwiązanie niż używanie zwyczajnej benzyny. Jak to faktycznie wygląda?

Inna nazwa opisywanego tutaj rozwiązania to LPG (od angielskiego Liquefied Petroleum Gaz). W Polsce „moda” na montowanie instalacji gazowych w samochodach z silnikami benzynowymi pojawiła się w latach 90. Od tego czasu ich popularność przez cały czas rosła – jako że cena gazu w stosunku do benzyny była wciąż bardzo korzystna. Samochody na prąd nie cieszą się obecnie tak dużym zainteresowaniem, ale nie wiemy, czy nie zmieni się to w przyszłości. Czy prąd i gaz zastąpią benzynę?

Wady i zalety posiadania instalacji gazowej w samochodzie

O podstawowej zalecie LPG już pisaliśmy – jest nim znaczne zmniejszenie wydatków związanych z korzystaniem z samochodu.  Ale czy odbywa się to jakimś kosztem? Jakie mogą być negatywne skutki zamontowania instalacji gazowej w samochodzie? To zależy.

Jeżeli decydujemy się na taką instalację, podstawą jest udanie się w celu jej założenia do naprawdę dobrego i zaufanego mechanika. Nie warto tutaj patrzeć na pieniądze, lepiej zapłacić więcej i mieć pewność, że „gaz” został zamontowany we właściwy sposób. Instalacja powinna przede wszystkim cechować się bardzo wysoką jakością wykonania, a także być dokładnie dopasowana do konkretnego posiadanego przez nas modelu silnika. Jeżeli warunki te zostaną spełnione, zmiana rodzaju zasilania auta nie będzie miała większego negatywnego wpływu na jego działanie. Może dojść co prawda do niewielkiego (do 4%) spadku mocy, ale prawdopodobnie dla kierowcy taka drobna modyfikacja będzie wręcz niezauważalna.

Czy instalacja gazowa w samochodzie jest bezpieczna?

tani prąd i gazWielu osobom już samo słowo „gaz” nie kojarzy się zbyt dobrze – w końcu wiele się słyszy o związanych z nim problemach i wypadkach. Czy więc zamontowanie instalacji gazowej w samochodzie na pewno jest dobrym pomysłem? Czy nie wynikną z tego w przyszłości żadne problemy? Kiedy decydujemy się na LPG, w naszym aucie montowana jest specjalna bardzo wytrzymała butla, do której gaz jest później tankowany. Jest ona tak solidna, że nie ma szans, by została uszkodzona, nawet w razie wypadku. Dodatkowym zabezpieczeniem przy niej są zawory niepozwalające na wyciek z butli. Ponadto w naszym kraju obowiązują dość restrykcyjne przepisy dotyczące kontroli instalacji LPG. Zajmuje się nimi zarówno producent, jak i Transportowy Dozór Techniczny – po dziesięciu latach od zamontowania. W praktyce po tym okresie instalacje są zazwyczaj wymieniane na nowe. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, kluczowe jest jednak to, o czym wspomnieliśmy już wcześniej – by nie oszczędzać i powierzyć założenie „gazu” w samochodzie komuś, kto naprawdę ma o tym pojęcie. Jeśli tak się stanie, ryzyko eksplozji będzie niższe niż w przypadku zwykłego zbiornika z paliwem.

Czy instalację gazową można założyć w każdym samochodzie? 

Nie ma silnika, w przypadku którego nie byłoby możliwe zamontowanie „gazu”. Niektóre jednak nadają się do tego lepiej, a inne gorzej. Do każdego też trzeba dobrać odpowiedni rodzaj instalacji. Najmniej problemowe są silniki o małych pojemnościach i wolnossące. W niektórych przypadkach wysoka temperatura spalania gazu może doprowadzić do wypalania gniazd zaworowych – wówczas podczas montowania instalacji konieczne jest zastosowanie dodatkowych środków. Generalnie im bardziej skomplikowany technologicznie jest silnik, tym założenie w nim LPG trudniejsze – i niestety droższe. W niektórych przypadkach może się to nam więc zwyczajnie nie opłacać. Gaz najczęściej wykorzystywany jest w domach. Jeśli chcesz płacić za niego niższe rachunki pomoże Ci nasza porównywarka ofert.