Jak odpowiednio przygotować samochód do zimy?

Choć zakup auta to duży wydatek, każdy kierowca doskonale wie, że prawdziwe koszty zaczynają się dopiero wtedy, gdy już go posiadamy. Niestety aby samochód prawidłowo działał i służył nam przez długie lata, musimy się o niego odpowiednio troszczyć – pamiętać o regularnych przeglądach, na bieżąco naprawiać nawet niewielkie awarie i sprawdzać wszelkie nieprawidłowości. Ważne jest również to, by we właściwy sposób przygotować auto do zimy. Nie zapominajmy, że ta część roku jest bardzo ciężka nie tylko dla nas, lecz także dla naszych pojazdów.

ubezpieczenie samochodu na zimę

Przygotowujemy auto do zimy – jakie powinny być nasze kolejne kroki?

Dlaczego zima jest tak szczególnym okresem, w trakcie którego warto wyjątkowo troszczyć się o swoje auto? Przede wszystkim ze względu na niskie temperatury, a także czynniki atmosferyczne takie, jak śnieg czy lód, które sprawiają, że warunki do jazdy stają się czasem bardzo ciężkie. Ryzyko wypadków i tak więc wzrasta, a jeśli dodatkowo zaniedbamy stan techniczny pojazdu, poruszanie się z nim naprawdę może być połączone z niebezpieczeństwem. Wiadomo, że podstawą jest odpowiednie ubezpieczenie. Ale co jeszcze?

Jeżeli chodzi więc chodzi o przygotowanie samochodu do tej chłodniejszej pory roku, absolutną podstawą jest wymiana opon. Co prawda w naszym kraju nie jest to uregulowane prawnie, jednak każdy rozsądny kierowca powinien posiadać ich dwa komplety – letnie i zimowe. Jazda na tych pierwszych po śniegu czy lodzie nie jest dobrym pomysłem, a czasami niestety może się nawet skończyć tragicznie. Co ważne, grubość bieżnika w oponie zimowej powinna wynosić co najmniej 4 mm.

Przed nadejściem zimy warto skontrolować w naszym wozie światła. Sprawdźmy, czy wszystkie – zarówno przednie, tylne, kierunkowskazy – działają prawidłowo. Podczas jazdy w niesprzyjających warunkach i po zmroku szczególnie ważne będą światła drogowe i przeciwmgielne – w żadnym wypadku więc nie zapomnij ich skontrolować. Kolejnym istotnym elementem są wycieraczki – w razie gdyby w czasie jazdy zaczął padać deszcz lub śnieg, będą one niezbędne. Jeśli okaże się, że wymagają wymiany, koniecznie zróbmy to jeszcze przed nadejściem zimy. Upewnijmy się też, czy płynowi do spryskiwaczy oraz chłodniczemu nie grozi czasem zamarznięcie, a także czy ogrzewanie w samochodzie działa prawidłowo. Bardzo ważne jest również sprawdzenie właściwego funkcjonowania akumulatora – najlepiej jeżeli tym zadaniem zajmie się profesjonalista.

ubezpieczenia samochodowe na zimęPowyżej wymienione kwestie są kluczowe. Warto jednak pamiętać jeszcze o kilku innych sprawach, bardziej kosmetycznych. Przed zimą dobrze jest przede wszystkim dokładnie umyć auto i zabezpieczyć całe nadwozie odpowiednim środkiem konserwującym. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że lakier przetrwa mrozy w nienaruszonym stanie. Zatroszczmy się również o gumowe uszczelki w drzwiach i bagażniku oraz o zamki – posmarujmy je odpowiednimi środkami, a zapobiegniemy w ten sposób ich uszkodzeniu. Pamiętajmy o obowiązkowym ubezpieczeniu OC i dobrowolnych ubezpieczeniach – NNW, AC, Assistance.

W co wyposażyć samochód przed nadejściem zimy?

Zanim spadnie pierwszy śnieg i nadejdą mrozy, warto sprawdzić, czy w swoim aucie posiadamy kilka przedmiotów, które któregoś zimowego dnia mogą się nam okazać bardzo przydatne. Należą do nich niewątpliwie odmrażacz i skrobaczka do szyb, a także dobra i poręczna szczotka do odśnieżania samochodu. Poza tym w naszym bagażniku koniecznie powinny się znaleźć również przewody rozruchowe, a także linka holownicza oraz saperka. Taki zestaw może nas uratować w wielu niełatwych sytuacjach.

Zima to niełatwy okres dla wielu kierowców, zwłaszcza tych początkujących. Jeśli jednak zachowamy ostrożność i rozsądek, a przed nadejściem ciężkich warunków odpowiednio przygotujemy do nich swoje auto – na pewno nie wydarzy się nic złego. A jeśli masz już dość zimy i chcesz poczytać również o ciepłych krajach i wycieczkach last i first minute, to pomocą służy porównywarka ofert PADO24. Zawarte są tam wskazówki przydatne w każdą porę roku. Dzięki nam znajdziecie także tanie OC.