Jak wybrać dobry abonament komórkowy?

Operatorów na rynku wciąż przybywa, a wszyscy prześcigają się w przygotowaniu coraz to lepszych ofert dla klientów. Wybór nie zawsze jest prosty. W ofertach Internetu i telefonów zawartych jest dużo szczegółów, które mogą przyprawić o zawrót głowy. Dodatkowo, wiele osób zastanawia się, czy kupić telefon od producenta (i osobno abonament), czy wybrać ofertę abonamentu z telefonem u operatora. Warto pamiętać, że ulotki zawierają tylko część ważnych informacji, resztę należy sprawdzić samemu i porównać z innymi ofertami. Nie zawsze korzystne jest również przedłużenie umowy. Czasami inny operator jest w stanie zaproponować nam lepszą ofertę, a dotychczasowy usługodawca nie ma przygotowanych specjalnych taryf dla wieloletnich klientów. Ponadto zmiana operatora nie jest niczym trudnym. Wystarczy złożyć wniosek, a nasz operator wszystko dokończy sam.

Wybór odpowiedniej oferty

wybór abonamentu bez telefonu

Przed wybraniem konkretnej oferty warto zwrócić uwagę na opcję, która odpowiada naszym potrzebom i nie zrujnuje przy tym naszego portfela. Na początku warto określić model telefonu bez abonamentu, który nas interesuje i czy zależy nam na nowym telefonie. W tym momencie należy przeliczyć, czy smartfon opłaca się bardziej kupić na wolnym rynku czy u operatora. Zdarza się, że suma kosztu telefonu i opłat wpłacanych na konto operatora jest niższa, niż gdyby wszystko kupować w jednym miejscu. Istotnym kryterium jest również Internet. Warto określić przybliżoną ilość danych, jaką będziemy w stanie wykorzystać. Klienci, którzy z telefonu korzystają sporadycznie, nie będą mieli potrzeby wybierania pakietu 3 GB szybkiego Internetu LTE. Pakiet 1 GB w zupełności wystarczy, zwłaszcza że obecnie większość operatorów oferuje po wykorzystaniu pakietu brak opłat – Internet po prostu zwalnia. Przy wyborze odpowiedniej taryfy warto także wybrać abonament, który zapewni nam beztroskie korzystanie z Internetu i najlepiej darmowe rozmowy ze wszystkimi sieciami komórkowymi. Nie musi to wcale zrujnować naszych finansów, bo bez problemu znajdziemy niższy abonament. Decydując się na abonament ze smartfonem, nie warto podpisywać umowy na dłużej niż 2 lata. Po 24 miesiącach z pewnością na rynku pojawi się mnóstwo innych ciekawych ofert, a cena telefonu drastycznie spadnie. Istotnym czynnikiem podczas wybierania nowego operatora jest zasięg. Co prawda wszyscy operatorzy zapewniają, że zasięg ich sieci jest olbrzymi, jednak w praktyce bywa z tym różnie, zwłaszcza z jakością szybkich połączeń internetowych. W tej sytuacji warto jest dopytać znajomych o ich wrażenia związane z jakością sieci różnych operatorów. Można także poprosić o możliwość skorzystania z opcji testowania Internetu przez niektóre firmy telekomunikacyjne.

Przeczytaj dokładnie umowę

wybieramy abonament bez telefonuKiedy już zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty, trzeba dokładnie przeczytać umowę. Należy upewnić się, czy są w niej zawarte wszelkie bonusy i rabaty, które nam obiecywano. W razie jakichkolwiek informacji, warto udać się do salonu. Dobrze jest wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Gdy umowę dostarczył nam kurier, nie musimy jej podpisywać, a nawet jeśli to zrobiliśmy, możemy od niej odstąpić w ciągu 10 dni! Prawo daje nam taką możliwość przy zakupach dokonywanych przez Internet lub poza siedzibą sprzedawcy. Wybierając nową taryfę warto pamiętać, że abonament musi być dobrze dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań, a korzystanie z nich powinno być przyjemnością. Przed podjęciem decyzji, warto więc zestawić różne propozycje i dowiedzieć się więcej na ich temat. Pomoże w tym prównywarka ofert, która zawiera wszystkie istotne informacje.