Pętla zadłużenia czyli gdy wypłata nie wystarcza

Wyobraźmy sobie plastikowy kubek, w którego dnie ktoś zrobił małą dziurkę szpilką. Kiedy w równych odstępach czasu będzie nalewana do niego pewna ilość wody, to płyn będzie wyciekał powoli, a między kolejnymi porcjami kubek nie będzie pusty. Teraz wyobraźmy sobie ten sam kubek, w którego dnie widnieje ogromna dziura. Wlewana w niego woda wycieka natychmiast, a żeby kubek nie został pusty, trzeba wlewać do niego szybko coraz więcej wody.

wybór kredytu gotówkowego

Dziura w dnie kubka to nasza zdolność do wydawania i oszczędzania, a woda to fundusze jakie wpływają na nasze konto. Kiedy wydajemy więcej niż zarabiamy, to pieniądze się po prostu nie gromadzą w formie oszczędności i wymagane jest sięgnięcie do dodatkowych źródeł, jakimi są pożyczki, dodatkowe konta i kredyty. Może to mieć dramatyczne skutki, zwłaszcza kiedy spłata zadłużenia odbywa się poprzez zaciągnięcie nowej pożyczki bez możliwości jej spłaty. Dodatkowo do raty za kredyty dochodzą odsetki za nieregulowanie ich w terminie. W połączeniu z nadmierną konsumpcją i nie zważaniem na konsekwencje to droga donikąd. W ten właśnie sposób można wpaść w spiralę zadłużenia.

Pożyczkobiorca w pewnym momencie ma już problem z zaciągnięciem kolejnego kredytu ze względu na złą historię kredytową, a do drzwi pukają już poprzedni wierzyciele. Co robić w takiej sytuacji i czy istnieje z niej wyjście? Jak uniknąć wpisania do KRD? Warto znać odpowiedzi na te pytania.

Odkręcić spiralę długów

Według danych Narodowego Banku Polskiego, Polacy, którzy zaciągnęli kredyty gotówkowe, zalegają z zapłatą na kwotę w sumie już 38 miliardów złotych, a ponad 2 miliony naszych rodaków znajduje się na liście dłużników, którzy są niewypłacalni. Nie pomaga tutaj fakt powstawania coraz to nowych parabanków i firm pożyczkowych. Oferują one szybkie pożyczki bez poręczycieli i stałych dochodów, a ich oprocentowanie jest wysokie jak Mount Everest i dodatkowo sprytnie zakamuflowane w umowie. I tak okazuje się nagle, że oprocentowanie 12% to tak naprawdę wartość w skali tygodnia, a dodatkowo została doliczona opłata za obsługę, wydanie duplikatu umowy, a karą za niespłacenie pożyczki może być nawet nieruchomość, której wartość wielokrotnie przekracza kwotę zadłużenia.

Przede wszystkim należy jak ognia unikać kolejnych zadłużeń. Jest to bardzo trudne, ponieważ wymaga uświadomienia sobie, że szybkie rozwiązania pętli zadłużenia nie istnieją. Wyjście z finansowych kłopotów wymaga czasu i poświęcenia, a jeśli cały plan zostanie przeprowadzony konsekwentnie, to uda się wyjść obronną ręką nawet z najgorszej sytuacji.

tani kredyt gotówkowyUnikanie kontaktu z wierzycielem nic tutaj nie da. Zamykanie oczu na problem nie sprawi, że długi w magiczny sposób znikną, a kłopoty jedynie się nawarstwią i musimy brać kolejne szybkie pożyczki. Jest to również bardzo wyczerpujące psychicznie. Skontaktowanie się z wierzycielem to już pierwszy krok w dobrą stronę. Należy przedstawić swoją sytuację i zorientować się czy istnieje możliwość rozłożenia długu na możliwe do spłacenia raty. Ponadto, trzeba będzie zacisnąć pasa i szukać dodatkowych źródeł na zarobienie pieniędzy. Może to być dodatkowa praca lub sprzedaż rzeczy, które mają jakąkolwiek wartość, takich jak telewizor- w końcu lepiej sprzedać to samemu niż oddać na licytację komornikowi. Ludzie, którzy popadli w długi często popadają w stagnację i nie podejmują żadnych kroków, aby zdobyć choć niewielki dodatkowy dochód. To wielki błąd, który ani trochę nie przybliża do rozwiązania problemu. Należy sporządzić również realny budżet, czyli ile miesięcznie trzeba przeznaczyć na konieczne wydatki i nawet minimalna kwotę spłaty zadłużenia.

Jeśli zapuka do nas komornik, to trudno, trzeba będzie go wpuścić. Warto jednak pamiętać, że zyskamy na czasie potrzebnym do działania, jeśli skorzystamy z prawa mówiącego, że możemy zaskarżyć komornika, jeśli zajął sprzęt i narzędzia potrzebne do pracy lub w inny sposób zostało doprowadzone do uchybień.  To daje czas na przeanalizowanie dowodów stwierdzających zadłużenie. Być może zaistniała okoliczność , która stworzy wyjście z sytuacji i dług będzie łatwiejszy do spłacenia.

Banki i firmy windykacyjne często wykorzystują niewiedzę zadłużonego, aby go zastraszyć. Warto sięgnąć po poradę radcy prawnego, często można skorzystać z takich usług za darmo, jeśli działają one przy ośrodkach pomocy społecznej lub w Internecie.

Po więcej informacji i porad zapraszamy na stronę PADO24. To obszerna baza wiedzy nie tylko na temat bankowości, ale także przydatne wskazówki o oszczędzaniu na prądzie i wodzie oraz rzetelna porównywarka finansowa. Wejdź i przekonaj się jak wiele możesz się dowiedzieć na PADO24!