Jakich żarówek warto używać?

tańszy prądWielu z nas przyzwyczajonych jest do tradycyjnych żarówek, których powszechnie używano jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie coraz modniejsze stają się jednak ich inne rodzaje, które z założenia mają być energooszczędne i tym samym powinny zmniejszyć zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym. Popularność najnowszych rozwiązań w tej dziedzinie spowodowana jest między innymi nagłaśnianym problemem ochrony środowiska, w którym możemy uczestniczyć ograniczając wykorzystanie energii elektrycznej, a także nieustannie rosnącymi cenami prądu.

Wiele osób decyduje się obecnie na takie rozwiązania i są one stosowane szczególnie w nowszych instalacjach. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedykolwiek nad wadami i zaletami poszczególnych rodzajów żarówek? Czy zmiany mogą przynieść nam oszczędności? Warto przyswoić sobie podstawowe informacje, które pozwolą nam wybrać najlepsze żarówki dla naszego domu i odłożyć pieniądze na przykład na dobry telefon.

Rodzaje żarówek

Na rynku dostępnych jest  mnóstwo rodzajów żarówek, które odznaczają się konkretnymi właściwościami. Najbardziej powszechnym i znanym każdemu są tradycyjne żarówki żarowe.

Ma je lub miał w swoim domu każdy, a ich działanie opiera się na umieszczonym w środku włóknie, które pod wpływem prądu żarzy się dając światło. Mało kto wie, że na jego produkcję wykorzystują one zaledwie 5% pobieranej energii, a resztę zużywają do wytworzenia ciepła. Kilka lat temu zgodnie z wprowadzonymi przepisami ze sprzedaży wycofano żarówki o mocy większej niż 100 W. Do ich największych wad zaliczyć można niską trwałość i sprawność, skutkiem czego dość często trzeba je wymieniać, a średni czas pracy tradycyjnej żarówki wynosi około 1000 godzin.

Innym rodzajem są żarówki halogenowe. Światło uzyskiwane jest z nich dzięki żarnikowi i zawartym w środku gazom, a od innych wariantów odróżnia je kilka cech. Posiadają one bezpieczniki, które zabezpieczają przed wybuchem żarówki, a także odznaczają się jednolitym światłem, które nie miga. Ponadto czas pracy ekologicznych żarówek halogenowych wynosi nawet do 2 lat, a ich sposób działania pozwala oszczędzić do 30% energii elektrycznej. Ich największą wadą jest szybkie nagrzewanie, dlatego poleca się je do pomieszczeń, w których często włączamy i wyłączamy światło.

Trzecim popularnym rodzajem żarówek są świetlówki. Emitowane przez nie światło pochodzi od wyładowań jarzeniowych, które zachodzą wewnątrz nich. Posiadają różne kształty, rozmiary, a nawet kolory. Ich największymi zaletami jest oszczędność energii elektrycznej od 65 do nawet 80%, żywotności sięgająca 10 lat oraz sprzyjający rodzaj emitowanego światła. Wadę stanowi natomiast fakt, że efektywność oszczędzania prądu spada, gdy żarówka jest często włączana i wyłączana. Aby dobrze spełniała ona swoje funkcje, powinna być włączona przez co najmniej godzinę.

Najnowszym rodzajem są z kolei żarówki LED. Źródłem światła jest w nich dioda, która pobudza do świecenia zawarte w nich składniki. Odznaczają się one oszczędnością energii do 90%, a także żywotnością na poziomie 100000 godzin. Rozwiązanie to uważane jest obecnie za jedno z najbardziej korzystnych i nie przypisuje mu się żadnych technicznych wad.

skąd czerpać prąd

Jeśli chodzi o ceny żarówek, najtańsze są te tradycyjne i halogenowe, za świetlówki zapłacimy do kilkunastu złotych, a LED kosztować mogą kilkadziesiąt złotych. Przy wyborze powinniśmy się jednak kierować ich zastosowaniem i oszczędnością, ponieważ ich koszt może bardzo szybko się zwrócić, gdy obniżymy rachunki za energię elektryczną. Najbardziej opłacalne będą więc żarówki energooszczędne, które przyniosą korzyść nam i środowisku. Niemal wszyscy podejmują obecnie oszczędności, gdy chodzi o prąd i gaz czy inne media, dlatego my także powinniśmy spróbować to zrobić!

Obniż rachunki za prąd z PADO24!

Jeśli uważasz, że Twoje rachunki za energię elektryczną są zbyt wysokie i szukasz najlepszych rozwiązań, pomoże ci PADO24. Znajdziesz u nas mnóstwo porad dotyczących oszczędzania prądu oraz opisy różnych rozwiązań, które pozwolą Ci ograniczyć związane z nim wydatki. Dowiesz się także, czy opłaci się zmiana dostawcy prądu oraz którego z nich najlepiej wybrać. Zamieszczone w porównywarce zestawienia cen i ofert pozwolą Ci zwiększyć swoją wiedzę i znaleźć odpowiednie opcje. Coraz więcej osób stara się rozsądnie korzystać z prądu, dlatego i Ty nie zostawaj w tyle. Już dziś skorzystaj z PADO24 i znajdź najlepsze rozwiązanie!