Karta zbliżeniowa

Karta zbliżeniowa to stosunkowo nowe narzędzie w ofercie banków, które umożliwia nam dokonywanie płatności bez przekazywania karty płatniczej w ręce pracownika danego sklepu. Karty zbliżeniowe nie zmieniły się w porównaniu do zwyczajnych kart debetowych. Nadal mają te same cechy, które zdecydowały o ich ogromnej popularności wśród użytkowników kont i kredytów bankowych. Są tak samo cienkie, mają taką samą wielkość i wagę. Pod względem mobilności nie zmieniło się w nich nic, poza dodaniem jednej nowej funkcji, która dodatkowo ułatwia nam dokonywanie płatności. Jednak wiele osób dość sceptycznie podchodzi do kwestii wymiany swoich dotychczasowych kart płatniczych na te bezstykowe. Obawiają się, że możliwość dokonywania płatności bez konieczności podania kodu PIN będzie dawała możliwość nieautoryzowanego dostępu do środków zgromadzonych na ich koncie. Rozwiejmy zatem wszystkie możliwe wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa i potencjalnych wad takiego rozwiązania.zbliżeniowe karty kredytowe

Karta zbliżeniowa – jak działa?

Karta zbliżeniowa z punktu widzenia użytkownika działa w banalnie prosty sposób. Wystarczy, że wyciągniemy ją z portfela (choć w praktyce da się nią płacić nawet trzymając ją w portfelu) i przyłożymy do terminala płatniczego. Następnie musimy poczekać kilka sekund, po czym usłyszymy dźwięk, który zasygnalizuje zakończenie transakcji. Zazwyczaj cała operacja trwa jedynie kilka sekund. Na koniec dostajemy od sprzedawcy potwierdzenie zapłaty i już możemy cieszyć się z nowo nabytych rzeczy. Patrząc jednak od strony banku i sprzedawcy, nie jest to dużo bardziej skomplikowane. Sprzedawca musi jedynie wpisać kwotę należną do zapłaty i zaakceptować ją. Po chwili na terminalu pojawia się informacja, że klient może już zbliżyć swoją kartę bezstykową i dochodzi do wykonania transakcji. Co ciekawe, pieniądze mogą nie być od razu pobrane z konta klienta, ponieważ niektóre terminale mają możliwość pracy w trybie offline. Zapisują informacje o płatności, ale dokonują jej rozliczenia dopiero przy połączeniu z Internetem. Dla sprzedawców płatności zbliżeniowe są korzystne, ponieważ przyspieszają cały proces zakupowy. Nie muszą się także męczyć ze zużytymi kartami, których terminale nie mogą odczytać. Dla banków nie ma praktycznie żadnej różnicy, czy informacje z terminala będą pochodziły z tradycyjnej płatności kartą kredytową, czy też z płatności bezstykowej. Z tego właśnie powodu starają się wprowadzać technologię PayPass we wszystkich nowo wydawanych kartach płatniczych.

Bezpieczeństwo kart zbliżeniowych

płatność zbliżeniowa kartą kredytowąKarta zbliżeniowa przez łatwość swojego użycia budzi wiele kontrowersji. Wiele osób uważa, że jest niebezpieczna i można w prosty sposób przechwycić jej dane lub stracić środki znajdujące się na rachunku. Szybkość transakcji może nas pchać w stronę niekontrolowanego wydawania pieniędzy, a według niektórych ułatwia możliwość kradzieży. Brak konieczności wpisywania kodu PIN przy płatnościach poniżej 50 zł może być rzeczywiście niebezpieczny, jeśli zgubimy swoją kartę zbliżeniową lub zostanie nam ona skradziona. W sklepie nikt nie będzie kontrolował, czy karta, którą klient trzyma w ręce, jest jego własnością. W ten sposób złodziej może wydać nasze pieniądze, dokonując transakcji na małe kwoty. Trzeba szybko zastrzec kartę i nie tracić głowy. Banki stosują specjalne limity dla transakcji zbliżeniowych, które dziennie wynoszą ok. 300 zł. Samodzielnie nie możemy ich zwiększyć, za to mamy możliwość ich zmniejszenia. Kradzież karty i utrata środków w ramach limitu to praktycznie jedyne ryzyko transakcji zbliżeniowych. Popularnym mitem jest możliwość zeskanowania karty przez złodzieja w czasie, gdy będziemy jechali np. autobusem. Z technicznego punktu widzenia jest to oczywiście możliwe. Jednak, jeśli by do takiej sytuacji doszło, to pieniądze trafią na konto osoby, którą uprzednio musiał zweryfikować pośrednik płatności i bank. Mamy więc podane jak na tacy dane takiej osoby, co sprawia, że nikt o zdrowych zmysłach nie będzie próbował w taki sposób wykorzystać możliwości płacenia bezstykowego. Obecnie zdecydowana większość posiadaczy klasycznych kart kredytowych korzysta z tej technologii bez żadnych problemów.

Zalety kart zbliżeniowych

karta kredytowa płatność zbliżeniowaKarty zbliżeniowe stają się niezwykle popularne w naszym kraju ze względu na niewielkie zmiany w stosunku do tradycyjnych kart debetowych. Są to jednak nowe możliwości na tyle przydatne i łatwe w użyciu, że każdy chce taką kartę mieć. Karty bezstykowe rozwiązują wszystkie nasze dotychczasowe problemy z kartami bankowymi, czyli np. nieczytanie karty przez terminal czy zapominanie przez nas numeru PIN. Karta z technologią PayPass dodaje także kolejny argument potwierdzający wyższość kart płatniczych nad gotówką. Korzystając z niej nie musimy gimnastykować się przy wydawaniu reszty i szukać tego ostatniego grosika, który zawsze gdzieś się nam schowa. Za jednym przyłożeniem karty wpłacamy odpowiednią kwotę i po kilku sekundach wychodzimy ze sklepu z zakupami, nie tracąc naszego cennego czasu. Jeśli zatem nie macie jeszcze karty zbliżeniowej powinniście udać się do swojego banku i poprosić o zamianę dotychczasowej na taką, która obsługuje technologię PayPass. A jak wybrać kartę dopasowaną do potrzeb? Skorzystać z porównywarki finansowej! Dzięki temu każdy może stać się specjalistą w zarządzaniu swoim budżetem.