Klasy energetyczne w AGD

prąd na PADO24Klasy energetyczne w AGD to pojęcie, które z pewnością obiło Ci się już o uszy. Czy jednak wiesz, na czym dokładnie ta klasyfikacja polega i jak odczytywać tajemnicze znaczki, którymi możesz się spotkać, kupując pralkę czy lodówkę? Jeśli nie, warto uzupełnić te informacje, gdyż mogą się one okazać przydatne – jeżeli nie teraz, to za jakiś czas.

Zakup jakiegokolwiek artykułu gospodarstwa domowego to poważna decyzja. W końcu zazwyczaj tego typu urządzenia służą nam przez lata. Zawsze powinniśmy więc poświęcić sporo czasu na dokładne zastanowienie się nad konkretnym modelem, porównanie go z innymi, pomyślenie, co ma dla nas największe znaczenie – czy cena, czy wydajność, czy też może klasa energetyczna danego sprzętu.

Czym są klasy energetyczne?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju od 2013 roku na każdym sprzęcie elektronicznym musi się znaleźć etykieta informująca o tym, jak wiele zużywa on prądu. Aby ułatwić klientom ocenienie opłacalności poszczególnych urządzeń, producenci posługują się tutaj powszechnie znanymi klasami energetycznymi.

Najbardziej oszczędne są artykuły gospodarstwa domowego oznaczone literą A, natomiast najmniej – te z G (przy niektórych urządzeniach D lub E). Klasę taką wyznacza się na podstawie stosunku rocznego zużycia energii przez konkretny sprzęt do typowego zużycia energii przez takie same urządzenia (jest to określone w przepisach). W przypadku pralek, telewizorów i zmywarek obowiązują jeszcze trzy dodatkowe oznaczenia: A+, A++ oraz A+++. Zobaczymy je na tych wykorzystujących naprawdę mało energii elektrycznej artykułach gospodarstwa domowego. Oprócz tego na takiej etykiecie znajdziemy również inne informacje: o modelu i marce, o poziomie emitowanego hałasu oraz ilości, w jakiej sprzęt zużywa pozostałe zasoby naturalne, na przykład wodę.

Warto wiedzieć, że taka sama skala (od A do G) obowiązuje również w przypadku opon – dotyczy ona tutaj ich efektywności paliwowej. Istnieje również podobny wskaźnik dotyczący przyczepności opon do mokrej nawierzchni.

Czy wyższa klasa energetyczna na pewno oznacza oszczędność?

Sprawa wydaje się więc prosta – najlepiej kupować urządzenia, na etykiecie których widnieje litera „A”. Szkopuł jednak tkwi w tym, że sprzęty posiadające wysokie klasy energetyczne są najczęściej droższe od tych o niskich. Decyzja nie jest więc wcale taka łatwa. Nawet szczegółowe obliczenia nie zawsze będą pomocne.

prąd tylko z PADO24Producenci co prawda podają informacje, ile energii w danym czasie może zużyć urządzenie, pamiętajmy jednak, że dane te są zazwyczaj jedynie szacunkowe. Na wysokość naszych rachunków za prąd wpływ ma wiele różnych czynników, o których często byśmy nawet nie pomyśleli. Wiele zależy na przykład od stanu instalacji elektrycznej w naszym domu. Zły stan przewodów ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo korzystania z prądu. Ponadto na przykład lodówka, która stoi obok grzejnika lub piekarnika, będzie czerpała więcej energii od takiej umieszczonej w chłodniejszym miejscu.

Informacje z etykiet mogą więc być przydatne przy porównywaniu poszczególnych modeli, ale do obliczenia dokładnych kosztów korzystania z danego urządzenia raczej nam nie posłużą. Warto je więc traktować z dystansem. Pamiętajmy poza tym, że kupno droższego energooszczędnego AGD zwróci nam się dopiero po pewnym czasie, prawdopodobnie po kilku latach. Zastanówmy się więc, czy na pewno dana pralka lub lodówka będzie nam tyle czasu służyć, czy nie postanowimy jej wcześniej wymienić lub czy nie ulegnie ona awarii. W przypadku natomiast takich urządzeń, jak robot kuchenny czy sokowirówka, warto pomyśleć, jak często będziemy ich używać. Jeżeli sporadycznie – zakup najdroższej klasy A raczej się nie opłaci.

Wybór najlepszego sprzętu, który posłuży nam przez długie lata, a jednocześnie nie będzie zbyt drogi w eksploatacji, nie jest więc zazwyczaj łatwy. Zanim zdecydujemy się na ten konkretny model, spędzamy najczęściej długie godziny w sklepach, analizując parametry poszczególnych urządzeń. Pomocny może być tutaj także Internet oraz nasza porównywarka ofert, dzięki której szybko zorientujesz się w dostępnych możliwościach. Najważniejsze jednak, żeby z niczym się nie spieszyć. O innych sposobach na oszczędzanie na prądzie dowiesz się także z innych artykułów na PADO24.