Konto internetowe

Konto internetowe to w dzisiejszych czasach standard, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić. Odkąd tylko banki wprowadziły tę usługę, kolejki w placówkach bankowych przestały być spotykane. Jest to jak najbardziej zrozumiałe w sytuacji, gdy wszystkie ważne dla nas operacje możemy wykonać w zaciszu swojego domu, w mgnieniu oka, za pośrednictwem Internetu. Wśród nich możemy wymienić te najczęściej używane, czyli sprawdzanie stanu konta oraz wykonywanie przelewów. Internetowe konta bankowe zrewolucjonizowały rynek i sprawiły, że ceny obsługi kont osobistych zaczęły zdecydowanie spadać. Sprawiło to, że jeszcze więcej osób zdecydowało się na założenie konta i używanie jego internetowej wersji. Tak ogromna popularność i powszechność tej usługi sprawiła jednak, że zaczęli się nią interesować przestępcy. Rozpoczęła się więc walka o odpowiednie zabezpieczenie dostępu do kont, która toczy się do dzisiaj. Jak wiadomo w przypadku każdego systemu zabezpieczeń najsłabszym ogniwem jest człowiek, dlatego warto poznać kilka informacji na temat tego, w jaki sposób chronić swoje konto internetowe.

Bezpieczne konto internetowe

internetowe konta osobisteInternetowe konto osobiste danego banku różni się od pozostałych nie tylko warunkami, jakie nam oferuje, ale także swoją stroną WWW. Nie chodzi tu tylko o różnice w samym wyglądzie strony, ale głównie o kwestię tego jak jest zbudowana. Banki wydają ogromne sumy dla specjalistów budujących ich serwisy internetowe, aby być pewnym zastosowania najlepszych zabezpieczeń. Każda nowa funkcja konta internetowego testowana jest pod każdym kątem, by zapewnić stu procentowe bezpieczeństwo osobom korzystającym z niej. Stronę projektują jednak ludzie i jak zawsze mogą popełnić w jakimś miejscu błąd lub coś przeoczyć. Czasami nawet, mimo najlepiej napisanego kodu według aktualnej wiedzy, będzie można go złamać przy użyciu narzędzi, które zostaną stworzone w przyszłości. Z tego właśnie powodu między bankami a przestępcami trwa ciągła wojna i wyścig zbrojeń. Każdy z banków próbuje działać na swój sposób przy wykorzystaniu wiedzy swoich specjalistów. Skutkuje to dochodzeniem do różnych rezultatów i rozwiązań, które mają poprawiać bezpieczeństwo. Konta internetowe niektórych banków są więc lepiej zabezpieczone niż inne. Testują to niezależne ośrodki, które swoje wyniki publikują w Internecie. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz bank jest najlepiej zabezpieczony, powinniśmy sprawdzić, jaki wynik uzyskali w testach.

Konto internetowe – jak zabezpieczyć?

Konto internetowe, które zostało okradzione przez hakerów z powodu słabych zabezpieczeń po stronie banku, nie sprawi wiele kłopotów jego właścicielowi. W takich przypadkach banki po prostu zwracają skradzione pieniądze klientowi i serdecznie przepraszają za zaistniałą sytuację, ponieważ odpowiadają za bezpieczeństwo naszych kont i kredytów. Gorzej, gdy wina leży po naszej stronie. Jest to zdecydowanie częstsza sytuacja, ponieważ na naszych komputerach nie stosujemy, aż tak zaawansowanych zabezpieczeń, jakie wykorzystuje się w bankach. Z naszej strony powinniśmy przede wszystkim zachować czujność przy wchodzeniu na stronę banku. Nie powinniśmy używać do tego żadnych linków umieszczonych w Internecie albo przesyłanych nam pocztą elektroniczną. Takie linki do kont internetowych mogą być spreparowane w ten sposób, że przeniosą nas na specjalnie przygotowaną przez przestępców stronę. Fałszywe witryny są zazwyczaj przygotowane perfekcyjnie, wyglądają identycznie jak oryginalne. W takim przypadku zauważenie czegoś podejrzanego jest bardzo wątpliwe. Jeśli będziemy starać się zalogować na taką stronę naszymi prawdziwymi danymi, trafią one bezpośrednio w ręce hakerów, którzy otrzymają dostęp do naszego konta. Ten sposób kradzieży danych określa się profesjonalnie jako phishing. Zabezpieczyć możemy się przez sprawdzanie certyfikatów SSL, które wydawane są dla konkretnej strony. Przeglądarki internetowe robią to automatycznie, gdy tylko wejdziemy na zabezpieczoną wersję witryny, wyświetlając zazwyczaj zieloną lub czerwoną, kłódkę przy pasku adresu. Zielona oznacza, że jesteśmy bezpieczni, a strona jest pewna. Czerwona zaś informuje nas o próbie oszustwa.

Zabezpiecz swój komputer i konto internetowe

Do naszego konta internetowego przestępcy dostają się zazwyczaj za pośrednictwem wirusów komputerowych, które przedostają się do naszego systemu. Możemy się przed nimi uchronić przez regularne aktualizowanie systemu. Pozwala to na załatanie dziur, przez które hakerzy mogą dostać się do naszych danych. Ważną rolę ogrywa tutaj także dobry i codziennie aktualizowany program antywirusowy. Aby w pełni ochronić się przed internetowymi włamaniami musimy posiadać również zaporę ogniową. Te wszystkie programy działające razem i trzymające straż nad naszym systemem pozwolą nam ominąć kłopoty, które mogłyby wyniknąć z nieautoryzowanego dostępu do naszego konta przez kogoś z zewnątrz. Musimy zatem pamiętać, jakie sposoby mogą wykorzystać przestępcy i odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć, aby konto internetowe kojarzyło się nam jedynie z wygodą, szybkością i komfortem użytkowania. Należy również regularnie poszerzać swoją wiedzę na temat finansów i najnowszych produktów bankowych, co umożliwi nam porównywarka finansowa.