Konto osobiste zablokowane przez komornika – co robić?

Konto osobiste – to na nie zazwyczaj wpływa nasze wynagrodzenie i to na nim większość z nas trzyma swoje przeznaczone na bieżące wydatki pieniądze, a często również oszczędności. Niekiedy jednak może spotkać nas niemiła niespodzianka – gdy po zalogowaniu się na rachunek okaże się, że nie możemy skorzystać z umieszczonych na nim środków, ponieważ zostały one zablokowane. Kiedy możliwa jest taka sytuacja, jak jej zapobiegać i co robić, gdy już do niej dojdzie?

Konto osobiste – kiedy może dojść do blokady?

konto osobiste zablokowanePodstawą prawną dla zajęcia znajdujących się na rachunku środków są Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym oraz Kodeks Postępowania Cywilnego. Może nas to spotkać oczywiście w sytuacji, gdy od pewnego czasu jesteśmy zadłużeni i nie staramy się nic z tym zrobić. I wbrew temu co sądzi wiele osób, wcale nie muszą być to wysokie kwoty, wystarczy nawet zapomniany czy też zignorowany mandat opiewający przecież zazwyczaj na zaledwie kilkaset złotych.
Co ważne – zablokowaniem środków nie zajmuje się sam bank, który jest tu jedynie wykonawcą polecenia, lecz uprawniona do tego instytucja, taka jak na przykład Urząd Skarbowy, Urząd Miasta, ZUS, Izba Celna czy też komornik. Zazwyczaj dzieje się to po wydaniu przez sąd prawomocnego nakazu zapłaty lub wyroku. Jest to drugi, po potrąceniu odpowiedniej kwoty z odpisu podatkowego, sposób na wyegzekwowanie należności od dłużnika.

Blokadą nie są jednak objęte wszystkie znajdujące się na koncie środki, a jedynie kwota długu powiększona o (ustalone przez samego komornika) koszty egzekucji. Pozostałymi środkami możemy zatem nadal swobodnie dysponować. Jeżeli jednak na koncie w chwili dokonania blokady znajduje się mniej pieniędzy niż wynosi należność, w przypadku gdyby w najbliższym czasie wpłynęły na nie jakieś wpłaty również one zostaną zajęte (oczywiście tylko do wysokości pełnej kwoty długu).

Zajęte konto osobiste – jakie masz prawa?

Zacznijmy od tego, co może zrobić instytucja finansowa. Otóż niestety ma ona dostęp do informacji o naszych kontach i kredytach, a także możliwość zablokowania długu na naszym koncie bez informowania nas o tym, co niejednokrotnie z pewnością prowadzi do nieprzyjemnych i problematycznych sytuacji. Wysłaniem zawiadomienia natomiast powinna się zająć instytucja, która tę należność chce wyegzekwować. Istnieje jednak możliwość, że taki list zwyczajnie do nas nie dotrze, choć nadawca jak najbardziej uzna go za doręczony. Może się tak wydarzyć, jeśli nie pomyślimy w porę o zaktualizowaniu w danej placówce naszego adresu do korespondencji. Zawsze warto więc tego pilnować.

konta osobiste komornikPonadto zajęcie długu na koncie osobistym może prowadzić do kolejnych przykrych konsekwencji, takich jak na przykład pozbawienie nas przez bank limitu kredytowego na rachunku czy też prawa do posiadania karty kredytowej. Jest to związane z tym, że od tej pory instytucja finansowa zacznie mieć wątpliwości odnośnie naszej wiarygodności i będzie się starała zabezpieczyć przed potencjalnymi związanymi z nami kłopotami. Warto jednak być świadomym, czego bank podczas egzekwowania należności nie może zrobić – by w razie potrzeby protestować i walczyć o swoje prawa. Po pierwsze więc instytucji finansowej nie wolno pobierać prowizji za wykonanie egzekucji. Po drugie – powinna ona przestrzegać ustanowionej przez ustawę z 1997 roku kwoty wolnej od zajęcia, która obecnie wynosi około 10 000 zł. A po trzecie – bank absolutnie nie powinien w ramach egzekucji komorniczej zajmować całej umieszczonej na rachunku kwoty (co się niestety wciąż zdarza), lecz tylko równowartość zadłużenia. Istnieją poza tym świadczenia, których egzekucja komornicza nie może objąć. Należą do nich: alimenty, świadczenia rodzinne, a także dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot oraz pomoc finansowa z opieki społecznej.
Jednak stało się – nasze konto osobiste zostało zablokowane. Co więc teraz powinniśmy zrobić? Jak się zachować? Najlepiej jak najszybciej skontaktować się z instytucją, wobec której jesteśmy dłużnikami, i uregulować należność. Gdy już to zrobimy, urząd prawdopodobnie skontaktuje się z bankiem i powiadomi go, że nasz rachunek może już zostać odblokowany. Nie załamujmy się więc – z każdych tarapatów da się jakoś wybrnąć. Na przyszłość jednak bądźmy bardziej ostrożni. A jak oszczędzać i nie wpaść w długi? Najlepiej zaplanować swój budżet i skorzystać z odpowiednich produktów bankowych, których oferty znajdziemy w porównywarce finansowej.