Kraina lessowych wąwozów

To piękne, że w Polsce w okolicach Lubelszczyzny możemy zwiedzić miejsca, które Bolesław Prus w „Kronikach” opisywał tak: „[…] prawie nie ma punktu, z którego nie ukazywałby się krajobraz ładny, a czasem niepospolicie piękny”. Mowa tutaj o krainie lessowych wąwozów, czyli terenie obejmującym takie gminy, jak: Janowiec, Kazimierz Dolny, Nałęczów, Puławy, Wąwolnica, Opole Lubelskie oraz Poniatowa. Z wszystkich tych nazw większość Polaków kojarzy jedynie Nałęczów – a niesprawiedliwie. Czas nadrobić zaległości w wiedzy.

wycieczki na PADO24

Kraina Lessowych Wąwozów oferuje wypoczynek na łonie natury i możliwość przeżycia niezapomnianych chwil związanych z tamtejszymi krajobrazami, historią tych miejsc, kuchnią oraz życzliwością miejscowych ludzi. Przebywając tam, ma się wrażenie, że czas nieco zwolnił.

Historia Puław rozpoczęła się nieco ponad cztery stulecia temu dzięki rodowi Czartoryskich, którzy postanowili zbudować tam pałac. Nałęczów natomiast słynie z leczniczych wód, z których to zdrowotnych właściwości korzystają przyjeżdżający tłumnie do tej miejscowości kuracjusze. Nie można tutaj również nie wspomnieć o położonym malowniczo nad Wisłą Kazimierzu Dolnym wraz z jego pięknym rynkiem, tajemniczymi uliczkami i artystyczną atmosferą widoczną zwłaszcza w mnogości rozrzuconych po całym miasteczku pracowni malarskich.

Ale Kraina Lessowych Wąwozów to nie tylko atrakcje będące wytworem ludzkich rąk. Najbardziej godne uwagi są tutaj rozległe doliny, żyzne ziemie pozwalające na rozkwit wszelkiej roślinności oraz, jak sama nazwa wskazuje, wąwozy. Te ostatnie są w dodatku nie byle jakie – ich powierzchnia wynosi około 11 kilometrów kwadratowych. To czyni je największą taką siecią wąwozów w Europie.

„Kraina Lessowych Wąwozów” to również oficjalna nazwa organizacji turystycznej założonej w 2003 roku, do której należą wymienione wcześniej gminy. Organizacja ta każdego roku zaprasza wszystkich zainteresowanych na imprezę na świeżym powietrzu, która służy promocji tego regionu, dbając, aby informacja o tych pięknych miejscach dotarła do jak najszerszej rzeszy osób.

Kraina Lessowych Wąwozów to miejsce o zróżnicowanej faunie i florze oraz bardzo długim okresie wegetacji roślin. Ma na to wpływ fakt, że średnie temperatury należą tutaj do dość wysokich. Mówiąc krótko – w miejscu tym jest ciepło, a ziemia jest żyzna, natura ma więc spore pole do popisu. Na terenie tym usytuowanych jest wiele parków, rezerwatów i rozlewisk, a jego ponad połowę zajmuje Kazimierski Park Krajobrazowy.

Kiedy jechać na wycieczkę do Krainy Lessowych Wąwozów?

Właściwie każda pora jest idealna na spacery po poprzecinanej wąwozami Lubelszczyźnie. Wiosną teren rozkwita na biało zawilcami, latem gwarantuje przyjemny cień i ucieczkę od upałów, a las tętni życiem, jesienią zobaczymy tam całą feerię barw, od zieleni do soczystej żółci, natomiast zimą można się tam wybrać całą rodziną na narty. Dla tych, którzy nie lubią długo spacerować, dobrą wiadomością będzie to, że możliwe jest podjechanie dość blisko wąwozu autem i zaparkowanie w pobliżu drogi dojazdowej. W wielu gminach wąwozy znajdują się bardzo blisko głównych punktów turystycznych, takich jak rynki, i tak jest w Kazimierzu – swoją pieszą przygodę można zacząć tuż przy Klasztorze Franciszkanów.

Lepiej jednak darować sobie spacery wąwozami po deszczu – lessowa gleba może być bardzo grząska. Aby zasięgnąć informacji o szlakach turystycznych, najlepiej zgłosić się do punktu informacji turystycznej w Nałęczowie, przy alei Grabowej 6.

A po więcej ciekawych pomysłów na kierunki wycieczek i na weekend z rodziną zapraszamy na stronę PADO24, gdzie można znaleźć całą listę miejsc, do których warto się wybrać. Dodatkowo dla prawdziwych łowców okazji znajduje się tam porównywarka ofert hoteli oraz wskazówki ułatwiające wynajem samochodu lub kupno tanich biletów lotniczych. To wszystko w zasięgu paru kliknięć na PADO24! Za pośrednictwem tego serwisu można również zarezerwować miejsce noclegowe oraz zorganizować swoją podróż, od transportu na ubezpieczeniu turystycznym kończąc. Podróżujesz z dzieckiem? Z PADO24 dowiesz się, jak najlepiej przygotować malucha do wyjazdu, co zrobić w razie wystąpienia u niego choroby lokomocyjnej oraz jak wygląda odprawa na lotnisku. Zajrzyj na PADO24 i dowiedz się, co jeszcze tam dla Ciebie zamieściliśmy!