Kredyt konsolidacyjny – kto go może otrzymać?

kredyty konsolidacyjneDla kogo kredyty konsolidacyjne będą dobrym rozwiązaniem? Z pewnością jest spora grupa osób, którym ten rodzaj produktu finansowego może pomóc opanować swoje długi i wybrnąć z tarapatów. Zacznijmy jednak od początku.

Czym jest kredyt konsolidacyjny? To rodzaj kredytu przeznaczonego dla osób, które są w trakcie spłaty kilku zobowiązań finansowych. Odpowiedź na pytanie: „dla kogo kredyty konsolidacyjne” brzmi więc: dla zadłużonych. Jeśli na przykład spłacasz jednocześnie kredyt na remont mieszkania, samochodowy, pożyczkę gotówkową, a do tego na swojej karcie masz debet, wiąże się z tym wszystkim na pewno nie tylko sporo formalności, ale także nerwów. Musisz pamiętać o tym, by co miesiąc regulować kolejne raty, nie wspominając już nawet o rosnących w każdym przypadku odsetkach. Sposobem na częściowe przynajmniej wybrnięcie z tej sytuacji może być właśnie kredyt konsolidacyjny. Polega on na połączeniu kilku zobowiązań finansowych – kredytów lub pożyczek – w jedno większe. Co ważne, zazwyczaj nie ma znaczenia, czy zostały one zaciągnięte w jednym, czy w kilku bankach lub nawet instytucjach parabankowych. Dzięki temu więc zamiast wielu długów będziesz musiał spłacać już tylko jeden.

Dla kogo kredyty konsolidacyjne są opłacalne?

Kiedy więc wpadniemy w długi, a nawet gdy powoli zaczną nam się one wymykać spod kontroli – warto szukać rozmaitych sposobów na wybrnięcie z tej niełatwej przecież sytuacji. Być może nie każdemu opisywane wyjście będzie odpowiadało, ale z pewnością znajdzie się ktoś, dla kogo kredyt konsolidacyjny stanie się rozwiązaniem idealnym. Ma on przecież całkiem sporo zalet. Przewaga posiadania jednego kredytu konsolidacyjnego zamiast kilku różnego rodzaju zadłużeń jest niewątpliwa.

kredyty konsolidacyjnePo pierwsze konsolidacja kredytów to znacznie mniej formalności. Po jej dokonaniu nie musimy już każdorazowo wykonywać aż kilku przelewów do różnych instytucji, lecz jedynie jeden. Daje nam to również lepsze samopoczucie psychiczne wynikające ze zredukowania liczby zadłużeń. Poza tym kredyt konsolidacyjny oznacza również zazwyczaj mniejsze koszty – jego raty są niższe niż suma rat wszystkich spłacanych oddzielnie zobowiązań. Wiąże się to z faktem, że również obsługa kredytu staje się tańsza. Ponadto często klient, który decyduje się na konsolidację swoich długów, może liczyć na wyznaczenie odleglejszego terminu spłaty niż ten, który obowiązywał go wcześniej.

Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje kredytu konsolidacyjnego – gotówkowy oraz hipoteczny. Na czym one polegają, czym się różnią i dla kogo który kredyt konsolidacyjny będzie lepszy? Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwiema opcjami jest oprocentowanie. Przy kredycie konsolidacyjnym hipotecznym możemy liczyć na znacznie niższe, ponieważ tutaj bank otrzymuje od nas zastaw w postaci nieruchomości. Instytucja finansowa ma więc pewność, że zwrot (zazwyczaj wysokiego) długu tak czy owak w końcu otrzyma.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny będzie niedostępny?

Niestety otrzymanie tego typu kredytu nie zawsze jest możliwe. Dla kogo kredyt konsolidacyjny będzie więc niedostępny? Gdy złożymy o niego wniosek, przejdziemy podobną procedurę jak przy staraniu się o jakikolwiek inny kredyt. Instytucja finansowa sięgnie więc do naszej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej i sprawdzi, czy do tej pory regularnie spłacaliśmy swoje zobowiązania oraz czy posiadamy jakiekolwiek stałe źródło dochodu (najlepiej umowę o pracę). Jeżeli w przeszłości zdarzyło nam się zalegać ze spłatą rat któregokolwiek z zobowiązań, odpowiedź na naszą prośbę o kredyt konsolidacyjny niestety może być odmowna. Jeśli jednak dotąd terminowo wykonywaliśmy przelewy, ale podejrzewamy, że w przyszłości może to stanowić problem i zależy nam na rozłożeniu zadłużenia na dłuższy czas – warto się o to starać, mamy spore szanse. Nie decyduj się jednak na pierwszy lepszy kredyt konsolidacyjny, znajdź ten najlepszy – pomoże Ci w tym nasza porównywarka finansowa.