Laptop czy komputer stacjonarny – co wybrać?

Wybór odpowiedniego komputera wcale nie należy do najprostszych kwestii. Wśród niezliczonych ofert firm elektronicznych znajdziemy szeroką gamę modeli, które posiadają bardzo zróżnicowane funkcje i możliwości. Laptop czy komputer stacjonarny? Który z nich lepiej spełni wszystkie nasze wymagania? Ci, którzy znają się na sprzęcie komputerowym i wiedzą jakie części mają największe znaczenie, a także do jakich czynności można z powodzeniem używać danego egzemplarza, z łatwością znajdą taki, który spełni ich oczekiwania. Osoby, które potrzebują komputera do pracy, rozrywki lub korzystania z Internetu, nie posiadające żadnej specjalistycznej wiedzy mogą natomiast doświadczyć niemałych trudności podczas wybierania konkretnej opcji. W takim przypadku w kwestii parametrów warto będzie poradzić się specjalisty. Jeśli jednak chodzi jednie o wybór rodzaju sprzętu, nikt nie powinien mieć z tym problemów. Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań i zastanowić się, gdzie chcemy korzystać z komputera i do czego ma on nam służyć.

znajdź najlepsze laptopy

Który wariant będzie najlepszy?

Zanim podejmiemy decyzję, czy lepszy będzie dla nas laptop czy komputer stacjonarny, warto dowiedzieć się, jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi sprzętami. Jedną z nich , widoczną już na pierwszy rzut oka jest kwestia rozmiaru, a co za tym idzie – mobilności. Laptopa możemy zabrać ze sobą właściwie wszędzie, a jeśli jest on wyposażony w dobrą baterię, będziemy w stanie pracować na nim przez dość długi czas bez użycia prądu, a dodatkowo możemy to robić w dowolnym miejscu, stawiając sprzęt na przykład na kolanach. Komputer stacjonarny zazwyczaj stawia się na biurku i w większości przypadków pozostaje on tam już na długi czas. Gdyby się uprzeć, można by go przenosić w różne miejsca, ale jego odłączenie i podłączenie zajęłoby wiele czasu, nie wspominając już o jego dźwiganiu i konieczności stałego dostępu do prądu. Podstawowa różnica nasuwa się sama – laptop jest mobilny, a komputer stacjonarny nie.

laptopyDrugą bardzo ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest swoboda dostosowania komputera do własnych potrzeb. W przypadku komputerów stacjonarnych mamy możliwość wyboru wszystkich poszczególnych elementów i złożenie go od podstaw. Sami możemy zadecydować o jego podzespołach, obudowie i innych częściach, a także dopasować je do naszych potrzeb i możliwości finansowych. W przypadku laptopów musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Istnieją wprawdzie różne modele, ale nie możemy swobodnie zamieniać ich części, co wiąże się z koniecznością rezygnacji z pewnych elementów. Dodatkowo bardzo istotny jest fakt, że komputery stacjonarne przez wzgląd na możliwości rozbudowy oraz lepszą wentylację są bardziej wydajne i działają o wiele szybciej niż laptopy. Dodatkowo koszt komputera zwróci się nam o wiele szybciej, ponieważ gdy ulegnie on awarii, za konkretną część zapłacimy o wiele mniej, niż za naprawę laptopa. Często bywa także, że laptopa nie da się naprawić i konieczne jest kupienie nowego. Tu koszt będzie o wiele większy.

Warto także pamiętać o wygodzie użytkowania komputerów. Który jest bardziej komfortowy, laptop czy komputer stacjonarny? Wiele osób twierdzi, że komputery stacjonarne wymuszają poprawną pozycję podczas pracy, a odpowiednia wysokość ekranu, klawiatura umieszczona na płaskim blacie i wygodne krzesło znacznie zwiększają komfort korzystania z niego. Laptopy natomiast pozwalają nam na przybieranie najdziwniejszych pozycji, łącznie z leżącą, co może po dłuższym czasie skutkować na przykład skrzywieniem kręgosłupa.

Czym kierować się podczas wyboru laptopa lub komputera stacjonarnego?

Decydując się czy lepiej będzie kupić laptop czy komputer stacjonarny, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy zależy nam na większej wydajności sprzętu, czy też jego mobilności. Laptopa będziemy mogli zabrać ze sobą w różne miejsca i świetnie sprawdzi się on podczas przeglądania Internetu lub pracy. Jeśli jednak będziemy chcieli na przykład pograć na nim w gry, możemy się rozczarować, ponieważ nie wszystkie z nich będą działać poprawnie. Dodatkową wadą przenośnych komputerów jest duży koszt naprawy. Decyzja o wyborze komputera powinna być więc dokładnie przemyślana. Przed jej podjęciem przejrzyj różne warianty i dowiedz się, jakie elementy laptopa i komputera stacjonarnego są najważniejsze. To wszystko sprawdzić możesz dzięki porównywarce ofert PADO24.