Leasing konsumencki

Leasing konsumencki to usługa skierowana do osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Działa on jak zwykły leasing. To znaczy, że klient dzierżawi od leasingodawcy samochód, urządzenie, oprogramowanie itp. Nie jest więc on właścicielem danej rzeczy, ale może się nim stać. Obowiązkowa jest opłata wstępna no i oczywiście, trzeba płacić raty leasingowe. Leasing prywatny, bo tak również jest nazywany, ma jednak swoje zalety i wady, które warto poznać.kredyt samochodowy a leasing

Leasing konsumencki – zalety

Główną zaletą leasingu konsumenckiego jest to, że jest on bardziej dostępny niż środki pochodzące z debetowych kont i kredytów bankowych. Co więcej, można go wziąć bez zbędnych formalności. Sprawdzanie przez leasingodawcę zdolności kredytowej klienta jest dużo prostsze niż w placówce bankowej. By podpisać umowę, wystarczy mieć dowód osobisty swój i współmałżonka oraz zaświadczenie o dochodach. Warto wiedzieć, że zabezpieczenie leasingu nie jest konieczne. Potrzebny jest wtedy tylko podpis na wekslu in blanco. Nie można także zapominać o opłacie wstępnej. Ją należy bezwzględnie uregulować. Co ważne, leasing gwarantuje dzierżawę już zarejestrowanego auta. Firma leasingowa gwarantuje także lepsze warunki ubezpieczenia. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie. Klient bowiem nie musi biegać i załatwiać dodatkowo żadnych spraw urzędowych. Ta oszczędność czasu to niebagatelny plus. Dostępność i komfort to jedno, jednak leasing jest dużo tańszy niż kredyt samochodowy w banku. Dzieje się tak, ponieważ firma leasingowa ma możliwość wynegocjowania ceny danej rzeczy bezpośrednio u producenta lub importera. Dodatkowym atutem leasingu jest opieka firmy leasingowej. Dobre warunki likwidacji szkód komunikacyjnych i możliwość przyznania pojazdu zastępczego oraz wymiana opon to coś, na co może liczyć klient. To wszystko sprawia, że leasing konsumencki jest atrakcyjną opcją. W sytuacji, gdy bank odrzuci wniosek klienta o kredyt, leasing prywatny może być dla niego świetną alternatywą.

Leasing konsumencki – wady

Wspomniana już wcześniej kwestia ubezpieczenia może być także problemowa. Ubezpieczenie może być bowiem wliczone w raty leasingowe, co zwiększa wysokość miesięcznych płatności. Co więcej, leasingobiorca nie może korzystać z żadnych ulg w ubezpieczeniach, ponieważ nie on jest właścicielem samochodu. Po wygaśnięciu umowy ulgi przepadają. Dlatego leasing konsumencki nie będzie dobrym rozwiązaniem dla kogoś, komu przysługują zniżki ubezpieczeniowe. Klient leasingu prywatnego, nie może skorzystać z ulg podatkowych, tak jak robi to klient korzystający z leasingu dla firm. Oznacza to, że nie można odliczyć sobie podatku VAT i doliczyć czynszu leasingowego do kosztów uzyskania przychodu. Nie można także, jak w przypadku kredytu samochodowego, zawiesić spłaty rat leasingowych. Kolejną wadą może być fakt, że leasingobiorca nie może sprzedać dzierżawionego auta. Trzeba więc czekać aż do wygaśnięcia umowy. Wtedy można drugi raz skorzystać z tego rodzaju leasingu i wybrać inny model samochodu. Dla niektórych minusem może być również okres i maksymalna kwota, na którą dokonuje się leasingu.leasing a kredyt samochodowy Umowa o leasing konsumencki może być zawarta na 5 lat i 50 tysięcy. Niekomfortowa może być także kwestia serwisowania pojazdu w autoryzowanych punktach. Klient nie może sobie sam wybrać firmy serwisującej, a nie zawsze jest to dla niego najlepsze. Koszty z tytułu korzystania z dodatkowych usług mogą być spore. Ważną kwestią jest także wykup pojazdu. To od rodzaju leasingu bowiem zależy, jak on przebiega. Jeśli chodzi o leasing konsumencki standardowy to możliwe jest wykupienie pojazdu po bardzo atrakcyjnej cenie, w porównaniu do jego wartości rynkowej. Przy leasingu konsumenckim odnawialnym główny nacisk kładzie się na wymianę modelu, a nie wykupu.
Leasing konsumencki ma swoje wady i zalety, jak każda inna oferta. Warto jednak zastanowić się nad nim. Oczywiście lepiej wcześniej zapoznać się z ofertami kilku firm leasingowych, aby wybrać tę najlepszą. Mimo małej popularności wśród konsumentów jest to produkt godny polecenia. Natomiast po więcej informacji warto sięgnąć do porównywarki finansowej. Poszerzenie swojej wiedzy na temat finansów i oszczędzania z pewnością pomoże w podejmowaniu racjonalnych decyzji, nie tylko tych o leasingu.