Lokaty online

najlepsze lokatyLokaty online to kolejny przykład tego, jak rozwój nowych technologii ułatwia życia i pozwala na przeniesienie się bankowości do Internetu. Taka lokata umożliwia zarządzanie finansami bez wychodzenia z domu, choć w niektórych bankach trzeba odwiedzić oddział, aby ją założyć. Jednocześnie środki zgromadzone na takiej lokacie podlegają takim samym prawom jak te założone tradycyjną metodą, czyli są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Inną cechą lokat online jest takie samo lub wyższe oprocentowanie w porównaniu z lokatami tradycyjnymi. Dodatkowo zakładanie lokaty nie wymaga zakładania konta w tym samym banku, jednak wiele z nich oferuje bonusy i korzystniejsze oprocentowanie lokaty, jeśli zdecydujemy się na konto i lokatę w tym samym banku. W Polsce działa ich ponad kilkadziesiąt, a niemal wszystkie oferują korzystne warunki założenia lokaty terminowej online. Takie nasycenie rynku powoduje konkurencję, więc często jest nam oferowane zwolnienie z opłat przy określonej ilości środków lub korzystne oprocentowanie. Dodatkowym atutem jest brak konieczności wychodzenia z domu i minimum formalności.

Przy zakładaniu tego typu konta należy zwrócić uwagę na prowizje od wypłaty z bankomatów, ponieważ nawet najkorzystniej oprocentowana lokata przestaje się opłacać, jeśli bank zabiera część zaoszczędzonej sumy za to, że mogliśmy wypłacić gotówkę. Warto również zwrócić uwagę na warunki wcześniejszego wypłacenia kapitału z lokaty. Może to spowodować utratę odsetek.

Jak przebiega proces zakładania lokaty online?

Założenie tego typu lokaty jest bardzo proste i wymaga niewiele czasu. Najpierw rzecz jasna trzeba przejrzeć się ofertom i rankingom lokat online, aby wybrać najlepszą dla siebie i swoich pieniędzy. Następnie musimy wejść na stronę internetową banku, przeczytać dokładnie regulamin i warunki korzystania, aby nic nas nie zaskoczyło i zgłosić chęć założenia lokaty. Po tym trzeba będzie wypełnić formularz – mamy do dyspozycji taki, po wypełnieniu którego skontaktuje się z nami konsultant, aby porozmawiać o szczegółach dotyczących założenia lokaty lub formularz, którego wypełnienie spowoduje otwarcie lokaty. Trzeba podać w nim swoje dane osobowe, wybrać szczegóły lokaty i wpłacić środki na rachunek. Wytyczne co do numeru rachunku zostaną wysłane mailem. Przelanie kapitału na rachunek lokaty jest równoznaczne z jej aktywacją. Po skończonym okresie umowy środki wraz z odsetkami trafiają na konto, z którego zostały wpłacone lub, jeżeli taka jest nasza wola, lokata odnawia się.

Jak bezpiecznie korzystać z lokaty online?

lokaty onlineKażdy proces, w którym musimy podać swoje dane osobowe przez Internet budzi wątpliwości. Obawiamy się ewentualnej kradzieży danych osobowych lub defraudacji środków. Jednak przy rozsądnym korzystaniu z bankowości online nie padniemy ofiarą hakerów ani złodziei oraz będziemy mogli swobodnie wybierać konta i kredyty online. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby korzystać tylko z komputera, na którym jest zainstalowane oprogramowanie zabezpieczające i nie korzystać z urządzeń ogólnodostępnych. Ponadto należy wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki przed założeniem konta online i sprawdzić początek adresu strony – jeśli zaczyna się od „https” to dobrze, jest to bowiem znak, że połączenie jest szyfrowane. I nigdy nie podawaj danych do logowania przez telefon osobie, która podaje się za pracownika banku. Do weryfikacji służą inne sposoby, na przykład telekody, loginy i hasła.

Aby wybrać lokatę online, która będzie miała korzystne warunki i najlepsze oprocentowanie, należy przejrzeć dokładnie, co oferują banki. Nie trzeba w tym celu przeszukiwać całego Internetu! Wystarczy skorzystać z porównywarki finansowej, w której można znaleźć oferty najlepszych lokat online oraz zestawić je ze sobą, by zobaczyć, która z nich będzie najbardziej dopasowana do naszych potrzeb. Dzięki PADO24 sprawdzisz czego jeszcze nie wiesz o lokatach online!