Sytuacja polskich lotnisk

Bilety lotnicze na PADO24Transport lotniczy w Polsce od kilkunastu lat jest najpopularniejszą formą komunikacji: Polacy latają chętnie i często, w naszym kraju przybywa lotnisk, które standardem i funkcjonalnością dorównują europejskim portom lotniczym, rośnie liczba przewoźników współpracujących z polskimi lotniskami i wciąż przybywa zadowolonych pasażerów. Lotniska zlokalizowane w największych polskich cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród naszych rodaków, ale i zagranicznych turystów, co przekłada się na dobre statystyki rodzimych portów lotniczych: z roku na rok korzysta z nich więcej pasażerów. Uruchomienie nowych tras czy skasowanie dotychczasowych połączeń to czynniki, które mogą znacząco wpłynąć na wyniki osiągane przez polskie lotniska. Jak wyglądał miesiąc maj na polskich lotniskach?

Port lotniczy w Lublinie: lider wśród mniejszych lotnisk

Choć lotnisko w Lublinie nie należy do największych w kraju to właśnie do niego należał ubiegły miesiąc: port lotniczy zaliczył prawie 90%-wy wzrost ruchu lotniczego. Port lotniczy w Lublinie uzyskał dobry wynik dzięki wprowadzeniu do swojej oferty nowych tras Wizz Aira, za pośrednictwem których pasażerowie mogli dotrzeć do Glasgow, Eindhoven, Doncaster-Sheffield czy Maastricht. Wprowadzono również trzy razy więcej lotów do Sztokholmu, a nowa trasa pojawiła się też w ofercie Ryanair (przewoźnik zaoferował loty do Dublina – w maju odbyło się ich aż 8). W ubiegłym miesiącu port lotniczy w Lublinie zaoferował pasażerom prawie 80% więcej biletów lotniczych niż w poprzednich miesiącach (w maju z lotniska w Lublinie skorzystało 35 tys. pasażerów a średnie wypełnienie samolotów wyniosło 88%). We wspomnianym okresie pasażerowie chętnie korzystali zarówno z dotychczasowych połączeń, jak i z nowych tras.

Kraków i Szczecin na podium

Lotniskami, które mogą pochwalić się kilkunastoprocentowym wzrostem ruchu lotniczego, są porty lotnicze w Krakowie i Szczecinie. Wśród większych krajowych lotnisk wyróżnił się Kraków, który zanotował 17-procentowy wzrost ruchu pasażerskiego. Krakowskie lotnisko (podobnie jak port lotniczy w Lublinie) zawdzięcza ten wynik wprowadzeniu nowych tras Ryanaira i EasyJet, co umożliwiło pasażerom podróżowanie do Mediolanu-Malpensy oraz na Gran Canarię i Teneryfę. Dotychczasową ofertę poszerzyli także inni przewoźnicy, m.in. SAS i Norwegian, które oferowały loty do Kopenhagi, a także Lufthansa czy British Airways. Krakowski port lotniczy obsłużył ok. 457 tys. pasażerów, oferowanie linii lotniczych wzrosło w maju o niecałe 19%, a średnie wypełnienie samolotów wyniosło ponad 87%. Wśród mniejszych lotnisk wyróżnił się Szczecin, który w maju tego roku zanotował 15-procentowy wzrost ruchu lotniczego (w porównaniu do maja 2015). Port lotniczy w Szczecinie wprowadził nową trasę Wizzaira do Bergen, jednak wzmożonym zainteresowaniem pasażerów cieszyły się też dotychczasowe połączenia. Wypełnienie samolotów sięgnęło 82%, a na szczecińskim lotnisku obsłużono 43 tys. pasażerów.

Łódź ze słabym wynikiem

Maj nie był najlepszym okresem dla łódzkiego lotniska, które zaliczyło 17-procentowy spadek ruchu lotniczego. Przyczyną tej sytuacji było skasowanie trasy do Osło oraz ograniczenie lotów do East Midlands i Dublina. W ten sposób oferta łódzkiego lotniska została znacznie zawężona, co wpłynęło na mniejsze wypełnienie samolotów (w maju wynosiło ono niecałe 76%) i liczbę obsłużonych pasażerów, która sięgnęła ponad 20 tys. Pozostałe lotniska nie zanotowały spadków w porównaniu do zeszłego roku. 

Bilety lotnicze w atrakcyjnych cenach znajdziesz w Internecie

Tanie bilety lotnicze na PADO24Nadchodzą wakacje – czas wyjazdów i zagranicznych podróży. Jeśli planujesz wypoczynek poza krajem warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji biletów lotniczych: taką możliwość daje Internet. Wystarczy wejść na PADO24 i skorzystać z darmowej porównywarki ofert. Dzięki PADO24 znajdziesz korzystne oferty biletów lotniczych, dowiesz się, jak zarezerwować lot i nie przepłacać, podpowiemy, dokąd warto polecieć, o czym pamiętać podczas lotu i jakie dokumenty zabrać w podróż samolotem. Lataj tanio, szybko i bezpiecznie już dziś – wybierz najlepszą ofertę lotu, ciesz się komfortową podróżą i udanym wypoczynkiem. Zaplanuj wakacje z PADO24 – skorzystaj z naszej porównywarki już dziś: szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu. PADO24 to gwarancja udanego wyjazdu.

Artykuł powstał w oparciu o tekst Dominika Sipińskiego Podsumowanie maja na polskich lotniskach.